70982824_2402453570005905_2698548563624853504_n
Հայաստանում առաջին անգամ բնություն են վերադարձվել փրկված և բուժված կարմիրգրքյան թռչուններ․ լուսանկարներ
Հայաստանում առաջին անգամ բնություն են վերադարձվել փրկված և բուժված կարմիրգրքյան թռչուններ Բնություն են վերադարձվել փրկված, վերականգնողական ընթացքը հաջող անցած, մի քանի կարմիրգրքյան, ազատ պայմաններում արդեն հազվադեպ հանդիպող թռչուններ։
Հայաստանի համար աննախադեպ այս միջոցառումը հաջողվեց իրագործել ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության, ՀՀ ԳԱԱ Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական, «Զօօ Ֆաունա Արտ» էկզոտիկ կենդանիների վերականգնողական կենտրոնների, ԲրդԼինքս Հայաստան ՀԿ, ինչպես նաև էնդեմիկ և վտանգված տեսակների պահպանության (PEES) կենտրոնի համատեղ ու երկարատև համագործակցության արդյունքում։
Ամիսներ առաջ բնության մեջ տարատեսակ վնասվածքներ ստացած թռչուններին Տեսչական մարմնի աշխատակիցները տեղափոխել էին վերոհիշյալ վերականգնողական կենտրոն, որտեղ թռչունների խնամքը ստանձնել էին կենդանաբաններն ու անասնաբույժները։ Թռչուններին պարբերաբար այցելում և նրանց ապաքինման ընթացքին հետևում էին Տեսչական մարմնի աշխատակիցներն ու կենդանաբանները։
Լիովին կազդուրված և օղակավորված թռչուններին, ըստ կենդանաբանների եզրակացության, որոշվեց բաց թողնել բնություն Արարատյան դաշտում, «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի հարակից տարածքում և Ախուրյանի շրջանում։ Կարմիրգրքյան տեսակի բաց թողնված թռչուններից են վարդագույն հավալուսնը, մորուքավոր անգղը, բվեճը և քարարծիվը։
Վերացող այս թռչնատեսակներից բացի, Տեսչական մարմինը և վերոնշյալ մասնագետների խումբը համապատասխան որոշում կայացրեց և կազմակերպեց նաև 1 սովորական ճուռակի ու 3 արագիլների բնություն վերադարձնելու գործընթացը։

В Армении впервые выпущены в природные условия спасенные птицы, занесенные в Красную книгу
Поддержи А1+!На волю выпущены спасенные, успешно прошедшие реабилитационный процесс птицы, которые занесены в Красную книгу, и уже редко встречаются в свободных условиях.
Это беспрецедентное для Армении мероприятие удалось осуществить в результате совместного и долгосрочного сотрудничества Инспекционного органа охраны природы и недр, Министерства окружающей среды РА, научных центров зоологии и гидроэкологии НАН РА, Центра реабилитации экзотических животных “Зоо фауна арт”и Центра охраны эндемичных видов (PEES), находящихся под угрозой исчезновения.
Несколько месяцев назад птиц, получивших различные повреждения в природе, сотрудники Инспекционного органа перевели в вышеупомянутый реабилитационный центр, где уход за птицами взяли на себя зоологи и ветеринары. Центр регулярно посещали и следили за процессом выздоровления птиц сотрудники Инспекционного органа и зоологи.
Птиц, согласно заключению зоологов, полностью восстановленных и окольцованных, было решено выпустить в природные условия в Араратской долине, на территории, прилегающей к Хосровскому заповеднику, и в Ахурянском районе.
Среди этих птиц - розовый невус, бородатый гриф, выпь и каменистый сокол. Кроме этих птиц исчезающих видов, инспекционный орган и группа вышеуказанных специалистов организовали процесс возвращения в природные условия и 1 пеликана и 3 аистов.