Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Սլովակիայի ԱԳ նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Միրոսլավ Լայչակին (տեսանյութ)
ՄԱԿ ԳԱ 74-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում գտնվող ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը սեպտեմբերի 26-ին հանդիպեց Սլովակիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Միրոսլավ Լայչակին:
Ողջունելով ԵԱՀԿ-ում Սլովակիայի հաջող նախագահությունը՝ նախարար Մնացականյանը ևս մեկ անգամ հայտնեց Հայաստանի աջակցությունը անվտանգ ապագայի կառուցման և արդյունավետ բազմակողմ դիվանագիտության վերաբերյալ Սլովակիայի նախագահության առաջնահերթություններին:
Գործընկերներն առանձնահատուկ կարևորեցին ԵԱՀԿ գործունեության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված քայլերի ձեռնարկումը՝ ընդգծելով կազմակերպության առջև ծառացած մարտահրավերները համագործակցային ոգով հասցեագրելու և ԵԱՀԿ գործիքակազմի կիրարկման համար բավարար կամքի դրսևորման անհրաժեշտությունը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն իր գործընկերոջը ներկայացրեց Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգը՝ մեծապես կարևորելով այդ գործընթացում ԵԱՀԿ կառույցների շարունակական աջակցությունը:
Նախարար Լայչակի խնդրանքով՝ Հայաստանի ԱԳ նախարարն անդրադարձավ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի ներկա վիճակին, մասնավորապես՝ սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ և մասնակցությամբ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ կայացած հանդիպմանը: Ներկայացնելով գործընթացում Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները՝ նախարար Մնացականյանն առանձնահատուկ ընդգծեց Արցախի՝ գործընթացի նկատմամբ սեփականության զգացումի ընդլայնման և ամրապնդման կարևորությունը:

Зограб Мнацаканян встретился с действующим председателем ОБСЕ Мирославом Лайчаком (видео)
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Зограб Мнацаканян, находящийся в Нью-Йорке для участия в 74-й сессии ГА ООН, 26 сентября встретился с министром иностранных и европейских дел Словакии, действующим председателем ОБСЕ Мирославом Лайчаком.
Приветствуя успешное председательство Словакии в ОБСЕ, министр Мнацаканян еще раз выразил поддержку Армении приоритетам председательства Словакии в организации безопасного будущего и эффективной многосторонней дипломатии.
Коллеги особо отметили важность шагов, направленных на повышение эффективности деятельности ОБСЕ, подчеркнув необходимость решения вызовов, стоящих перед организацией в духе сотрудничества и проявления достаточной воли для применения инструментария ОБСЕ.
Глава внешнеполитического ведомства Армении представил своему коллеге амбициозную повестку реформ, осуществляемых правительством Армении, подчеркнул важное значение постоянного содействия структур ОБСЕ в этом процессе.
По просьбе министра Лайчака министр ИД Армении коснулся нынешнего состояния процесса мирного урегулирования нагорно-карабахской проблемы, в частности, встречи с министром иностранных дел Азербайджана, состоявшейся в Нью-Йорке 23 сентября при посредничестве и участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ.