Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերին (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 26-ին Նյու Յորքում տեղի ունեցավ Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր փոխանակեցին ԵԱՀԿ քարտուղարության և Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության միջև համագործակցության ծրագրերի շուրջ: Նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը կարևորում է ԵԱՀԿ քարտուղարության հետ տարբեր բնագավառներում համագործակցությունը։
Զրուցակիցներն անդրադարձան  ԵԱՀԿ «Հայաստանի հետ համագործակցության ծրագրի» շրջանակներում փոխգործակցության հնարավորություններին, ինչպես նաև կարևորեցին ԵԱՀԿ բոլոր երեք հարթություններում համատեղ ծրագրերի իրականացումը։
Գլխավոր քարտուղարի խնդրանքով՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձավ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի ներկա վիճակին, մասնավորապես սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ և մասնակցությամբ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ կայացած հանդիպմանը:
Երկուստեք դրական գնահատվեց վերջին ամիսներին լարվածության հարաբերական նվազումը։ Նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ հայկական կողմը կարևորում է զինադադարի ամրապնդման և լարվածության նվազեցման ուղղությամբ շարունակական ջանքերի գործադրումը՝ ներառյալ համապատասխան մեխանիզմների ներդրումը և ամրապնդումը։ Շեշտվեց նաև վստահության մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ հետևողական քայլերի անրաժեշտությունը, այդ թվում՝ նախկինում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման միջոցով:

Зограб Мнацаканян встретился с генеральным секретарем ОБСЕ Томасом Гремингером (видео)
В Нью-Йорке 26 сентября состоялась встреча министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна с генеральным секретарем Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Томасом Гремингером
В ходе встречи стороны обменялись мнениями вокруг программ сотрудничества между Секретариатом ОБСЕ и внешнеполитическим ведомством Армении. Министр Мнацаканян подчеркнул, что Армения придает важное значение сотрудничеству с Секретариатом ОБСЕ в различных сферах.
Собеседники коснулись возможностей сотрудничества в рамках “Программы сотрудничества с Арменией”, а также отметили важность реализации совместных программ по всем трем направлениям ОБСЕ.
По просьбе генерального секретаря, глава МИД Армении коснулся нынешнего состояния процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, в частности, встречи с главой МИД Азербайджана, состоявшейся 23 сентября в Нью-Йорке при посредничестве и участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Обе стороны положительно оценили относительное снижение напряженности за последние месяцы. Министр Мнацаканян подчеркнул, что армянская сторона придает важное значение последовательным усилиям по укреплению режима прекращения огня и снижению напряженности, включая внедрение и укрепление соответствующих механизмов.
Была подчеркнута необходимость последовательных шагов по формированию атмосферы доверия, в том числе посредством реализации договоренностей, достигнутых ранее.