24fcc8d1f74a5db586befc92cd985ccb-banner6
Երևանը 5.3 մլրդ դրամի վնաս է կրել քաղաքապետարանի և «Սանիթեք»-ի իրավասու անձանց չարաշահումների հետեւանքով
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում Երևանի քաղաքապետարանից ստացված տեղեկատվության հիման վրա իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձինք 2013թ. և 2015թ. պաշտոնական փաստաթղթերում  ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ են մտցրել «Սանիտեք Ինթերնեշնլ» ՍՊԸ-ի և «Սանիտեք SARL»  ընկերությունների կողմից մասնագիտական փորձառություն, անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցներ, ֆինանսական միջոցներ և աշխատանքային ռեսուրսներ ունենալը հավաստող ապացույցների առկայության վերաբերյալ՝ հրավերով առաջադրվող որակավորման չափանիշներին ընկերությունների հայտի համապատասխանությունը գնահատելով բավարար: Դրա արդյունքում վերջիններիս հետ կնքվել են Երևան քաղաքում աղբահանության և սանիտարական մաքրման, ներառյալ ձմռան ամիսներին ծառայությունների մատուցման պայմանագրեր:
Բացի այդ, անտեսվել է այն հանգամանքը, որ հիմնական պայմանագրերով նախատեսված՝ ծառայությունների մատուցման նպատակով տարեկան համաձայնագրերի կնքման պայման է հանդիսանում բանկի կամ վարկային կազմակերպության կամ ապահովագրական ընկերության կողմից տրված երաշխիքի ներկայացումը: Մինչդեռ 10 ու 12 տարի գործողության ժամկետներով կնքված պայմանագրերով 2014թ. սկսած յուրաքանչյուր տարվա համար պայմանագրի գինը սահմանող համաձայնագրեր են կնքվել նման երաշխիքի բացակայության պայմաններում: Այդպիսով համայնքը զրկվել է բանկային երաշխիքի չափով գումար ստանալու հնարավորությունից, իսկ ընթացքում ոչ պատշաճ կատարված կամ ընդհանրապես չկատարված աշխատանքները և ծառայությունները ապահովել է իր միջոցներով: Դրա հետևանքով Երևանի համայնքը կրել է 1.607.721.900 ՀՀ դրամի չափով նյութական վնաս:
Կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ 2013 և 2015թթ. կնքված 2 պայմանագրերով նախատեսված է եղել ընդհանուր 16.000 հատ 1100 լիտրանոց մետաղական, անվավոր կոնտեյներների (աղբարկղների) մատակարարման և տեղադրման, աղբի հավաքման և հեռացման, ինչպես նաև դրանց լվացման, վնասված մասերի վերանորոգման և փոխարինման աշխատանքներ, որոնց համար յուրաքանչյուր տարի վճարվել է շուրջ 1.805.000.000 ՀՀ դրամ: Սակայն Երևանի քաղաքապետարանի տրամադրած փաստաթղթերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ գույքագրվել է ընդամենը 5170 հատ կոնտեյներ, որոնցից միայն 99-ն են եղել մետաղական: Բարվոք վիճակում է եղել միայն 2553 հատը, թեև Կապալառուն պարտավորված է եղել յուրաքանչյուր կոնտեյներ, որը մաքրում, պահպանմանն ուղղված գործողություններ կամ վերանորոգում կպահանջի, միանգամից փոխարինել նույն կամ նմանատիպ մաքուր ու սպասարկման ենթակա կոնտեյներով:
Իսկ ծառայություններ մատուցող երկու ընկերությունների ներկայացրած տվյալներով 2014թ. սկսած Երևանի քաղաքապետարանի հետ կնքված պայմանագրերով ձեռք են բերել և տեղադրել ընդամենը 9907 հատ 1100 լիտրանոց կոնտեյներներ:
Բացի այդ, պայմանագրերով նախատեսված են եղել  կոնտեյներների 4000 հարթակների մաքրման աշխատանքներ, մինչդեռ դրանցից կառուցվել է ընդամենը 459-ը: Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձինք հարթակների մաքրման համար գումարները վճարել են 100 տոկոսով այն դեպքում, երբ կառուցված է եղել միայն դրանց շուրջ 20 տոկոսը: Արդյունքում 2014թ. սկսած գոյություն չունեցող հարթակների մաքրման համար ավել է վճարվել շուրջ 354 մլն ՀՀ դրամ և Երևանի քաղաքապետարանին պատճառվել է նույնքան դրամի նյութական վնաս:
Վերոնշյալից հետևում է, որ Ընկերության իրավասու անձինք իմանալով, որ 16.000 հատ կոնտեյներների փոխարեն ձեռք են բերել և տեղադրել առավելագույնը ընդամենը 9907 հատը, իսկ  աղբի կոնտեյներների հարթակների մաքրման ծառայությունները մատուցել են 20 տոկոսի չափով՝ առերևույթ խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով 3.706.000.000 ՀՀ դրամի չափով ավել գումար են ստացել փաստացի ձեռք չբերված աղբի կոնտեյներների տեղադրման, դրանցից աղբի հավաքման ու տեղափոխման, լվացման ու վերանորոգման, ինչպես նաև գոյություն չունեցող հարթակների մաքրման համար: Իսկ Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձինք, սկսած 2014թ., չարաշահելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, հսկողություն և վերահսկողություն չեն իրականացրել կատարված աշխատանքների և Երևան քաղաքի բյուջեով հատկացված միջոցների նպատակային և արդյունավետ օգտագործման նկատմամբ: Դրա արդյունքում տարիներ շարունակ համայնքային բյուջեից վճարվել են Ընկերություններին փաստացի չկատարված աշխատանքների և չմատուցված ծառայությունների համար:
Այսպիսով Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ կամ գրառումներ մտցնելու, բանկային երաշխիքի բացակայությամբ համաձայնագրեր կնքելու, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելու արդյունքում համայնքին պատճառվել է շուրջ 5.313.721.900 ՀՀ դրամի նյութական վնաս՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ արձանագրված խախտումներում առկա են հանցագործությունների հատկանիշների առերևույթ առկայությունը մատնանշող  բավարար տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով,  178-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:
Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:
Ծանուցումենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղքանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգովդատարանիօրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Ереван понес ущерб на сумму 5,3 миллионов драм вследствие злоупотреблений уполномоченных лиц мэрии и «Санитек»-а
Поддержи А1+!Из расследования, проведенного в управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА, на основании информации, полученной из мэрии Еревана, выяснилось, что должностные лица мэрии Еревана в 2013 и 2015 гг. в официальные документы вносили заведомо ложные сведения о наличии доказательств, подтверждающих профессиональный опыт ООО “Санитек Интернешнл” и компании “Санитек SARL”, необходимых технических средств, финансовых средств и трудовых ресурсов, удовлетворительно оценивая соответствие заявок компаний квалификационным критериям, предлагаемым приглашением.
В результате с ними были заключены договора о вывозе мусора и санитарной очистке, включая предоставление услуг в зимние месяцы.
Кроме того, было проигнорировано то обстоятельство, что условием заключения годовых соглашений с целью предоставления услуг, предусмотренных Основными договорами, является представление банком или кредитной организацией или страховой компанией гарантий. Между тем, по договорам, заключенным со сроком действия на 10 и 12 лет, начиная с 2014 г. заключались соглашения, устанавливающие цену контракта, при отсутствии таких гарантий. Таким образом, община лишилась возможности получить сумму в размере банковской гарантии, а выполняемые ненадлежащим образом или вообще не выполняемые работы и услуги обеспечивала своими средствами. Вследствие этого община Еревана понесла материальный ущерб в размере 1.607.721.900 драмов РА.
В ходе проведенного исследования выяснилось также, что согласно 2 договорам, заключенным в 2013 и 2015 годах, была предусмотрена установка в общей сложности 16.000 1100-литровых металлических, колесных контейнеров по сбору и вывозу мусора, а работы также по их очистке, ремонту и замене поврежденных частей, за которые ежегодно было выплачено около 1.805.000.000 драмов РА. Однако при изучении документов, предоставленных мэрией Еревана, выяснилось, что было инвентаризировано всего 5170 контейнеров, из которых лишь 99 были металлическими. В хорошем состоянии были всего 2 553 контейнера, хотя подрядчик был обязан сразу же заменить контейнер, требующий очистки или ремонта.
А по данным, представленным двумя компаниями, предоставляющими услуги, начиная с 2014г. по договорам, заключенным с мэрией Еревана, они приобрели и установили всего 9907 контейнеров вместимостью 1100 литров. Кроме того, договорами были предусмотрены работы по очистке 4000 площадок контейнеров, в то время как было построено всего 459 площадок. Должностные лица мэрии Еревана полностью оплатили очистку площадок, в то время как было построено лишь около 20% из них. В результате начиная с 2014г. года, за очистку несуществующих площадок было выплачено около 354 млн драмов, и мэрии Еревана был нанесен материальный ущерб в таком размере.
Из всего вышесказанного следует, что компетентные лица компании, зная, что вместо 16.000 контейнеров приобрели и установили максимум всего 9907 шт., а услуги по очистке платформ для мусорных контейнеров оказали в размере 20 %, путем видимого обмана или злоупотребления доверием получили сумму в размере 3.706.000.000 драмов РА за установку фактически не приобретенных контейнеров для мусора, также за их очистку и за несуществующие плошадки.
А должностные лица мэрии Еревана, начиная с 2014 г. злоупотребляя своим должностным положением, не осуществляли контроля за выполненными работами и целевым и эффективным использованием средств, выделенных бюджетом города Ереван. В результате этого на протяжении многих лет компаниям за фактически не выполненные работы и не оказанные услуги из общинного бюджета выплачивались деньги.
Таким образом, в результате внесения должностными лицами мэрии Еревана в официальные документы заведомо ложных сведений или записей, заключения соглашений с отсутствием банковской гарантии, использования должностного положения вопреки интересам службы или невыполнения служебных обязанностей общине был причинен материальный ущерб в размере 5.313.721.900 драмов РА, что привело к тяжелым последствиям.
Учитывая, что в зафиксированных исследованием нарушениях имеются достаточные данные, указывающие на явное наличие признаков преступлений, в управлении по защите государственных интересов Генпрокуратуры РА возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 314, части 2 статьи 308, части 3 статьи 178 Уголовного кодекса РА.