ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ն հորդորում է կոնյակ արտադրողներին զերծ մնալ անբարեխիղճ մրցակցության դրսևորումներից
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը ներկայումս լայնածավալ ուսումնասիրություններ է իրականացնում կոնյակի շուկայում: Վերլուծվում է դաշտը կարգավորող օրենսդրությունը, ինչի արդյունքում հնարավոր է հանձնաժողովը հանդես գա օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկով:  Կատարվում են վերլուծություններ  ավելի քան 3 տասնյակ կոնյակ արտադրող կազմակերպությունների առկա պաշարների, մթերվող խաղողի ծավալների և արտադրական հնարավորությունների  վերաբերյալ: Նախատեսվում է դիտանցումներ իրականացնել կոնյակ արտադրող ընկերություններում՝ խաղողի մթերման, խմորման և թորման փուլերում:  Անհրաժեշտության  դեպքում՝ ՀՀ շուկայում վաճառվող և արտահանվող կոնյակները կենթարկվեն  լաբորատոր հետազոտությունների:
Հայաստանի Հանրապետություն տարեկան ներմուծվում է շուրջ 1 մլն լիտր կոնյակի սպիրտ: Հետևելու ենք, որպեսզի ներմուծվող կոնյակի սպիրտի հետագա օգտագործման ընթացքում բացառվեն անբարեխիղճ մրցակցության դրսևորումները: Տեղեկատվության հավաքագրման նպատակով համագործակցում ենք պետական այլ մարմիններ հետ: Որոշ տվյալներ մտահոգիչ են. մասնավորապես՝ անհրաժեշտ է հստակեցնել՝ արդյոք մթերվող խաղողի հայտարարվող ծավալները համապատասխանում են իրական պատկերին, թե ոչ:
Հորդորում ենք արտադրողներին զերծ մնալ անբարեխիղճ մրցակցության դրսևորումներից և մրցակցության պաշտպանության  օրենսդրությունը խախտող  այլ գործողություններից:
Ուսումնասիրություններն ավարտելուն պես արդյունքները կամփոփվեն, և հանրությանը  կտրամադրվի համապատասխան տեղեկատվություն:

ГКЗЭК РА призывает производителей коньяка воздержаться от проявлений недобросовестной конкуренции
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении в настоящее время проводит широкомасштабные исследования на рынке коньяка.
Анализируется законодательство и регулирующее поле, в результате чего комиссия может выступить с предложением законодательных изменений. Проводятся исследования имеющихся запасов более 3-х десятков компаний, производящих коньяк, объемов закупаемого винограда и производственных возможностей. Планируется провести мониторинг в компаниях, производящих коньяк, на этапах заготовки, брожения и дистилляции винограда. В случае необходимости, коньяки, продаваемые и экспортируемые на рынке Армении, будут подвергнуты лабораторным исследованиям.
Ежегодно в Армению импортируется около 1 млн литров коньячного спирта. ГКЗЭК будет следить за тем, чтобы в дальнейшем использовании импортируемого коньячного спирта были исключены проявления недобросовестной конкуренции. С целью сбора информации ГКЗЭК сотрудничает с другими государственными органами. Некоторые данные вызывают тревогу, в частности, необходимо уточнить, соответствуют ли заявленные объемы закупаемого винограда реальной картине или нет.
ГКЗЭК призывает производителей воздерживаться от проявлений недобросовестной конкуренции и других действий, нарушающих законодательство о защите конкуренции.
По завершении исследований результаты будут обобщены, и соответствующая информация будет предоставлена общественности.