Սուրեն Պապիկյանն այսօր այցելել է «Արփա-Սևան» ջրատար
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօր այցելել է «Արփա-Սևան» ջրատար՝ ծանոթանալու շինարարական աշխատանքներին: Նախարարը մուտք է գործել ջրատար առավոտյան ժամը 10:00-ից 2-րդ թունելով՝ Եղեգիսի շինարարական բազայից և նախատեսում է անցնել թունելի շուրջ 30 կմ ճանապարհը: Շրջայցը կտևի 6-7 ժամ:
18-րդ կիլոմետրի վրա իրականացված շինարարական աշխատանքները սկսվել են 2017 թվականից՝ ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ և միջոցներով: Կատարվել են թունելի հատակի նորոգման, երեսարկների հիմնանորոգման աշխատանքներ: Քայլեր են կատարվում նաև կոմունիկացիան ապահովելու համար. կառուցվում են նեղդիր գծեր էլեկտրաքարշակների կիրառման համար, անցկացվում է լուսավորության համակարգ: Այս փուլի շինարարական աշխատանքներն ավարտվել են սեպտեմբերի 20-ին:
Արփա-Սևան թունելի գործարկումն ամեն տարի սկսվում է ապրիլի 1-ից և շարունակվում մինչև սեպտեմբերի 1-ը: Տարվա մյուս ամիսներին այնտեղ իրականանում են վերանորոգման աշխատանքներ: Կատարված շինարարական աշխատանքների շնորհիվ այս տարի թունելով ջրի թողունակությունը կազմել է 19 մ³/վրկ: Մինչ այս գրանցված ամենաբարձր ցուցանիշը եղել է 14 մ³/վրկ:

Сурен Папикян сегодня посетил водоканал Арпа – Севан
Поддержи А1+!Министр территориального управления и инфраструктур РА Сурен Папикян для ознакомления со строительными работами посетил водоканал Арпа - Севан.
Министр подъехал к каналу в 10:00 утра по 2-му тоннелю, со строительной базы Ехегиса и планирует осмотреть около 30 км тоннеля. Осмотр продлится 6 - 7 часов.
Строительные работы, осуществленные на 18 километре, начались в 2017 году по инициативе и на средства правительства РА. Проведены работы по ремонту туннельного дна, капитальному ремонту облицовочных плит. Предпринимаются шаги для обеспечения коммуникаций, строятся узкополосные линии для применения электродвигателей, проводится система освещения.
Запуск тоннеля Арпа - Севан начинается с 1 апреля и продолжается до 1 сентября. В другие месяцы года там проводятся ремонтные работы. Благодаря проведенным строительным работам в этом году пропускная способность воды по тоннелю составила 19 м3 / сек. До этого самый высокий показатель составлял 14 м3 / сек.