Իշխանությունը ճնշում է գործում դատական իշխանության վրա․ Լարիսա Ալավերդյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը կարծում է, որ Մարտի մեկի զոհերին ուշադրություն դարձնելու և գումար հատկացնելու Կառավարության որոշումը ճիշտ է, սակայն Կառավարությունը պետք է հիմնավորեր թե ինչու է տրամադրվում 30մլն դրամ և ոչ թե 50 մլն․
«Ինչու չեն սկզբից հանդիպել նրանց հետ։ Ես այսօր պետք է հնչեցնեմ Սումգայիթում սպանված անձանց ընտանիքների խոսքը, նրանք ինձ զանգում ասում են՝ բա մեզ մոռացել են, մենք էլ ենք չէ՞ կորուստ ունեցել, ընդ որում՝ շատ ավելի դաժան իրավիճակներում, բայց մեզ չի՞ հասնում»։
Լարիսա Ալավերդյանն անդրադարձավ նաև Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ «Իմ քայլը» խմբակցության սկսած գործընթացին։
«Եթե այդ ամենը կար, ինչո՞ւ եք հնչեցրել այդ որոշումը ընդունելուց հետո, եթե Սահմանադրական դատարանը ուրիշ որոշում տար, արդյոք ԱԺ-ն կպահանջե՞ր նման բան»,- ասաց նա։
Լարիսա Ալավերդյանի կարծիքով՝ ներկա իշխանությունն իր ջատագովների հետ միասին ճնշում են գործում դատական իշխանության վրա։ Նրա խոսքով՝ Ռոբերտ Քոչարյանի մեղադրանքը շատ անձնավորված է․
«Ցավալի է։ Դատական գործընթացները չպետք է անձնավորեն, իսկ եթե անձնավորում են, պետք է նկատի ունենալ նաև նրա անցյալը»,- ասաց նա։

1469007711_5365.thumb
Первый  Омбудсмен Армении Лариса Алавердян считает, что решение Правительства о том, чтобы обратить внимание на жертвы Первого марта и предоставить им деньги, правильное, однако Правительство должно обосновать, почему предоставляется 30 млн драм, а не 50 млн.
«Почему сначала не встретились с ними. Я сегодня должна озвучить слова семей лиц, убитых в Сумгаите, они мне звонят и говорят: а нас забыли? У нас тоже были потери, причем в гораздо более жестоких ситуациях, но нам не причитается?»
Лариса Алавердян обратилась также к процессу, начатой фракцией «Мой шаг» относительно прекращения полномочий Грайра Товмасяна.
«Если все это было, почему вы озвучили это решение после принятия, если б Конституционный суд принял другое решение, потребовал ли НС подобное?» - сказал он.
По мнению Ларисы Алавердян, нынешние власти вместе со своими сторонниками оказывают давление на судебную власть. По ее словам, обвинение Роберту Кочаряну очень персонализированное:
«Больно. Судебные процессы не должны персонализировать, а если персонализируют, должны учитывать и его прошлое», - сказала она.