Կաշառք ստանալու և պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու կասկածանքով ձերբակալվել է «Վանաձոր» ՔԿՀ նախկին պետը
ՀՀ ԱՆ «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկի պաշտոնատար անձանց կողմից չարաշահումներ կատարելու, ինչպես նաև կաշառք ստանալու առերևույթ հանցագործության դեպքերի վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր արարքներ կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է 23.02.2018թ.-ից մինչև 07.08.2019թ.-ը ՀՀ «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Ա. Հ.-ն:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ա. Հ.-ն «Վանաձոր» ՔԿՀ պետի պաշտոնը զբաղեցնելու ընթացքում նույն քրեակատարողական հիմնարկում պատիժ կրող դատապարտյալների և կալանավորված անձանց շրջանում հեղինակություն վայելող դատապարտյալի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու, իսկ առանձին դեպքերում՝ անգործություն դրսևորելու համար, մասնավորապես՝ նշված դատապարտյալի և նրա «հովանավորության» տակ գտնվող այլ դատապարտյալների խցերի դռները սահմանված կարգի խախտմամբ բաց թողնելու, պատժի կրման ընթացքում արգելված իր հանդիսացող բջջային հեռախոսների և այլ տեխնիկական սարքերի օգտագործումն ու  չնախատեսված ժամերի սնունդ և այլ իրեր սահմանված կարգի խախտմամբ քրեակատարողական հիմնարկ մտցնելը թույլատրելու համար նրանից պահանջել է խոշոր չափերի կաշառք:
Հնարավոր բացահայտման խոչընդոտները վերացնելու նպատակով Ա. Հ.-ն պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ընկերոջ՝ Ս. Գ.-ի հետ, ով Վանաձոր քաղաքի բնակչից 2019 թվականի գարնանը Տաշիր քաղաքում գտնվող իր ատամնաբուժական կլինիկայում անձամբ ստացել և ՔԿՀ պետին է փոխանցել դատապարտյալի կողմից որպես կաշառք տրված խոշոր չափերի՝ 725.740 ՀՀ դրամին համարժեք, ընդհանուր 1500 ԱՄՆ դոլար գումարը:
Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է` առերևույթ հանցագործության մյուս դեպքերը և դրանք կատարած անձանց ողջ շրջանակը բացահայտելու ուղղությամբ:

В рамках уголовного дела, расследуемого в Специальной следственной службе РА о злоупотреблениях должностными лицами уголовно-исполнительного учреждения «Ванадзо
В рамках уголовного дела, расследуемого в Специальной следственной службе РА о злоупотреблениях должностными лицами уголовно-исполнительного учреждения «Ванадзор» МЮ Ра, а также о явном преступлении получения взятки, по подозрению в совершении общественно опасных деяний, предусмотренных частью 1 статьи 308 и пунктом 3 части 3 статьи 311 Уголовного кодекса РА, задержан по подозрению в совершении злоупотреблений А. Х., занимавший должность начальника уголовно-исполнительного учреждения “Ванадзор” с 23.02.2018г. по 07.08.2019г.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу были получены фактические данные о том, что А. Х. совершал заведомо незаконные действия в пользу осужденного, отбывающего наказание в том же уголовно-исполнительном учреждении, и пользующегося авторитетом среди осужденных, а в отдельных случаях – за бездействие, в частности, за то, что с нарушением установленного порядка оставлял открытыми двери камер указанного осужденного и других находящихся под его «покровительством» осужденных, за допущение в уголовно-исполнительное учреждение с нарушением установленного порядка использования запрещенных мобильных телефонов и других технических устройств, питания и других предметов незапланированного времени потребовал от него взятки в крупных размерах:
С целью устранения препятствий для возможного выявления А. Х договорился с другом С. Г. жителем Ванадзора, который весной 2019 года в своей стоматологической клинике в городе Ташир лично получил и передал начальнику УИУ сумму в размере $ 1500, эквивалентную 725.740 драмам, выданным осужденным в качестве взятки.
Предварительное следствие по уголовному делу продолжается в направлении выявления других явных случаев преступления и всего круга совершивших их лиц.
Примечание. лицо, подозреваемое или обвиняемое в предполагаемом преступлении, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в соответствии с процедурой, предусмотренной Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения юридически действительным приговором суда.