Վլադիմիր Գասպարյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ իշխանությունը չարաշահելու համար
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում՝ՀՀ պաշտպանության նախարարության առանձին պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործով պարզվել են մի շարք հանգամանքներ: Վլադիմիր Գասպարյանին մեղադրանք է առաջադրվել:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝Վլադիմիր Սերգեյի Գասպարյանը, հանդիսանալով պետ  (հրամանատար) և պաշտոնատար անձ՝ 1997թ. հունիսից  2010 թվականի հոկտեմբերը զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության զինվորական ոստիկանության /03.02.2007թ.-ից` ռազմական ոստիկանություն/ վարչության պետի, այնուհետև՝մինչև 2011թ. նոյեմբերը՝ՀՀ պաշտպանության փոխնախարարի պաշտոնը, տեղյակ լինելով, որՀՀ ՊՆ զորամասի 3 զինծառայողներ, համապատասխանաբար,  2001, 2004, և 2009թթ.-ից, նշված զորամասում հրամանագրված լինելով որպես ռազմական ոստիկան, նշանակման օրվանից չեն ներկայանում զինծառայության, այլ դրա փոխարեն կատարում են այլ աշխատանք , այն է՝ նրանցից մեկը աշխատել է որպես ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբայր՝ Լյովա Սարգսյանի վարորդ, իսկ երկուսը՝ Ալեքսանդր Սարգսյանի թիկնապահներ, անձնական այլ շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, նշված անձանց բարեհաճ վերաբերմունքին արժանանալու համար, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները՝թույլ է տվել վերը նշված ծառայողներին կատարել իրենց կարգավիճակից  չբխող աշխատանքներ:
Ավելին՝ Վ. Գասպարյանը ցուցում է տվել ենթակա զինծառայողին՝ համապատասխան իրավական ընթացք չտալ այդ հանգամանքներին: Բացի այդ՝Վլադիմիր Գասպարյանը, 2010 թվականի դեկտեմբերի 3-ին զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալի պաշտոնը, 5 տարի ժամկետով երկարաձգել է նշված ծառայողներից մեկի զինծառայության ժամկետը:
Արդյունքում՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում իր պաշտոնավարման ժամանակահատվածում նշված զինծառայողները, չկատարելով իրենց բուն գործառույթները և չհաճախելով զորամաս,  չեն ազատվել զբաղեցրած պաշտոններից, ինչի հետևանքով նրանց ՀՀ պետական բյուջեից անհիմն վճարվել է ընդհանուր 21.691.481 ՀՀ դրամ՝պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերով վնաս:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝Վ. Գասպարյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Հաշվի առնելով, որ Վլադիմիր Գասպարյանին մեղսագրվում է նաև  ՀՀ ՊՆ փոխնախարարի կարգավիճակում պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ կատարված հանցավոր արարքի կատարում, քրեական գործը նախատեսվում է ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ նախաքննության իրականացումը ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությանը հանձնարարելու հարցը քննարկելու համար:

Владимиру Гаспаряну предъявлено обвинение в превышении власти
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА по уголовному делу, расследуемому по факту злоупотребления должностным положением отдельными должностными лицами Министерства обороны РА, выяснен ряд обстоятельств. Владимиру Гаспаряну предъявлено обвинение.
Согласно данным следствия, Гаспарян Владимир Сергеевич, являясь начальником (командиром) и должностным лицом, с июня  1997 года по октябрь 2010 г.,  занимая должность начальника управления военной полиции Министерства обороны РА (с 03.02.2007 - военная полиция), затем с  ноября 2011 г. - должность заместителя министра обороны РА, будучи в курсе, что 3 военнослужащих воинской части МО РА, соответственно, в 2001, 2004 и 2009 гг. будучи назначенными военными полицейскими в указанной воинской части, со дня своего назначения не являлись на военную службу, вместо этого выполняли другую работу, а именно: один из них работал водителем брата третьего президента Армении Сержа Саркисяна Левы Саркисяна, а двое - телохранителями Александра Саркисяна.  Исходя из личной заинтересованности и групповых интересов, за доброжелательное отношение указанных лиц, злоупотребляя своими должностными полномочиями, В. Гаспарян позволял вышеназванным служащим не выполнять работы, вытекающие из их статуса.
Более того, В. Гаспарян дал указание подчиненному военнослужащему не давать соответствующего правового хода этим обстоятельствам. Кроме того, Владимир Гаспарян, с 3 декабря 2010 года занимая должность заместителя министра обороны Армении, продлил срок службы одного из указанных служащих на 5 лет.
В результате, в период его пребывания на должности в Министерстве обороны РА указанные военнослужащие, не выполняя свои функции и не посещая воинскую часть, не освобождались от занимаемых должностей, в результате чего из госбюджета РА им безосновательно было выплачено 21.691.481 драмов, чем государству был причинен ущерб в особо крупных размерах.
В совокупности добытых достаточных доказательств Гаспаряну предъявлено обвинение по части 2 статьи 375 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.
Учитывая, что Владимиру Гаспаряну инкриминируется также совершение преступного деяния, совершенного со злоупотреблением должностным положением в статусе замминистра обороны РА, уголовное дело планируется направить в Генеральную прокуратуру РА для обсуждения вопроса о поручении Специальной следственной службе РА проведения предварительного следствия.