Տնօրենի որևէ տեղակալի չենք ցանկացել նշանակել պաշտոնակատար․ նախարարի խորհրդական (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի խորհրդական Գոհար Մամիկոնյանն այսօր «Ա1+»-ին տված հարցազրույցում անդրադարձավ Երևանի թիվ 13 հատուկ երաժշտական դպրոցի նախկին տնօրեն, երաժիշտ, Հայ հեղափոխական դաշնակցության անդամ Սամվել Երանյանի՝ սեպտեմբերի 13-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ կատարած հայտարարություններին։
Երանյանը հայտարարել էր, որ նախարարության կողմից միտում է տեսնում իր պաշտոնանկության հիմքում։
Խոսելով Երանյանի նկատմամբ կիրառված 2 նկատողությունների մասին՝ Մամիկոնյանը բացառեց դրանց կամայական լինելը։ «Ես անձնապես չեմ ճանաչում պարոն Երանյանին։ Ո՛չ ճանաչել եմ առաջին նկատողության ժամանակ, ո՛չ երկրորդ նկատողության, և ո՛չ էլ հիմա։ Եվ չեմ կարող նրա անձնական որակներին գնահատական տալ»,- ընդգծեց նա։
Մամիկոնյանի խոսքով՝ բոլոր իրավական հիմքերը եղել են Երանյանին նկատողություն անելու համար․ թե՛ տեսչական ստուգման արդյունքում, թե՛ նախարարության աուդիտի ստուգման արդյունքում գրանցվել են խախտումներ։
Անդրադառնալով, թե ինչու դպրոցի ժամանակավոր պաշտոնակատարներ չեն նշանակվել փոխտնօրեններից, Մամիկոնյանն ասաց, որ եթե նախարարությունը որոշում է պաշտոնակատար նշանակել, դա իր լիազորությունների շրջանակում է, և եթե որևէ մեկը կարծում է, որ խախտվել է օրինակելի կանոնադրությունը, կառավարության որոշումը՝ կարող է դիմել դատարան։ Խոսելով տնօրենի պաշտոնակատարին ներկայացնելու մասին՝ նախարարի խոհրդականը նշեց, որ կատարել է նախարարի հանձնարարականը։
«Այո, ես ասել եմ, «քանի որ տնօրենը կատարել է այս խախտումները և մենք անվստահություն ունենք նաև տեղակալների նկատմամբ»։ Մենք չենք ցանկացել որևէ տեղակալի նշանակել պարտականությունները կատարող»,- ընդգծեց խորհրդականը։
Դիտարկմանը, թե Երանյանն ասել էր, պաշտոնակատարի նշանակման մասով Մամիկոնյանը վկայակոչել է դպրոցի՝ կրթության տեսչական մարմնի կողմից օրենսդրությանը հակասող ճանաչված կանոնադրությունը, նա ասաց, որ քանի դեռ այն փոխված չէ, այն գործող է համարվում․ «2003 թվականին հաստատված կանոնադրության մեջ նշված է, որ լիազոր մարմինը տնօրենի թափուր պաշտոնի առաջանալու դեպքում նշանակում է այլ անձի։ Դա նշանակում է, որ լիազոր մարմինն ինքը պետք է որոշի՝ ում նշանակել պաշտոնակատար»։ Խորհրդականը հերքեց պաշտոնակատարի նշանակման կանխորոշված լինելու հանգամանքը։
Երաժշտական հատուկ դպրոցի նոր պաշտոնակատար է նշանակվել Աննա Գրիգորյանը, ով նախկինում եղել է թիվ 75 դպրոցի տնօրենը։ Վերջինիս մասով Երանյանն ասել էր, թե կառավարվում է «դրսից»։
Գրիգորյանի կապակցությամբ Գոհար Մամիկոնյանն ասաց, որ տեսնելով 75 դպրոցում նրա կատարած աշխատանքը՝ որոշում է կայացվել հենց նրան նշանակել երաժշտական դպրոցի տնօրենի պաշտոնակատար։

Мы не захотели назначить исполняющим обязанности никого из заместителей директора: советник министра (видео)
Советник министра образования, науки, культуры и спорта Гоар Мамиконян сегодня в интервью «А1+» обратилась к заявлениям бывшего директора Ереванской специальной музыкальной школы N 13, музыканта, члена АРФ Дашнакцутюн Самвела Ераняна во время пресс-конференции 13-го сентября.
Еранян заявил, что он видит тенденцию со стороны министерства в основе его отставки.
Говоря о 2 замечаниях, примененных в отношении Ераняна, Мамиконян исключила их произвольность. «Я лично не знаю господина Ераняна. Я не знала его ни во время первого замечания, ни во время второго, ни сейчас. И не могу оценить его личные качества», - подчеркнула она.
По словам Мамиконян, имелись все правовые основания для того, чтобы сделать замечание Ераняну – и в результате инспекционной проверке, и в результате проверки аудита министерства были зарегистрированы нарушения.
Обратившись к тому, почему временно исполняющие обязанности директора школы не были назначены из замдиректоров, Мамиконян сказала, что если министерство решает назначить врио, это в рамках его полномочий, и если кто-либо считает, что нарушен примерный устав, решение правительства, может обратиться в суд. Говоря о представлении врио директора, советник министра отметила, что она выполняла поручение министра.
«Да, я сказала, «поскольку директор совершил эти нарушения и у нас есть недоверие также в отношении заместителей». Мы не захотели назначить какого-либо заместителя исполняющим обязанности», - подчеркнула советник.
На наблюдение, что Еранян сказал, по части назначения врио Мамиконян ссылалась на устав, признанный инспекционным органом образования противоречащим законодательству, она сказала, что пока он не изменен, он считается действующим: «В уставе, утвержденном в 2003 году, отмечено, что уполномоченный орган в случае возникновения вакантной должности директора, назначает другого человека. Это значит, что уполномоченный орган сам должен решать, кого  назначать исполняющим обязанности». Советник опровергла обстоятельство предвзятости назначения исполняющего обязанности.
Новой исполняющей обязанности директора специальной музыкальной школы назначена Анна Григорян, которая ранее являлась директором школы N 75. По части последней Еранян сказал, что  управляется «извне».
Относительно Григорян Гоар Мамиконян сказала, что видя ее работу, проделанную в школе 75, было принято решение именно ее назначить врио директора музыкальной школы.