ՀՀ–ԵՄ Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման հարցերով համատեղ կոմիտեի նիստ է եղել (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 13-ին Երևանում տեղի ունեցավ ՀՀ-ԵՄ Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման հարցերով համատեղ կոմիտեի 5-րդ նիստը, որը համանախագահում էին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Եվրոպայի վարչության պետ Տիգրան Սամվելյանն ու Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի հարցերով գլխավոր տնօրինության մուտքի արտոնագրերի քաղաքականության և փաստաթղթերի անվտանգության բաժնի պետի տեղակալ Դիեդերիկ Պալմանը։
Կողմերն ընդգծեցին ՀՀ-ԵՄ Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման մասին համաձայնագրի կիրարկման գործընթացում գրանցված առաջընթացը և քննարկեցին հետագա քայլերը՝ ուղղված Համաձայնագրի լիարժեք իրագործման և արդյունավետության առավել բարձրացմանը։ Նրանք նաև քննարկեցին համապատասխան վիճակագրությունը, ինչպես նաև բարձրացրին Համաձայնագրի կիրարկմանը վերաբերող մի շարք հարցեր՝ մասնավորապես, հաշվի առնելով ԵՄ անդամ պետությունների հյուպատոսություններից/վիզաների կենտրոններից մուտքի արտոնագրերի համար դիմելու և ստանալու գործընթացում առկա դժվարությունները:
Ներկայացվեցին համապատասխան ոլորտներում արձանագրված վերջին դրական փոփոխությունները և միտումները։
Ընդգծվեց փոխադարձ ջանքերի շարունակական գործադրման կարևորությունը` ուղղված քաղաքացիների շարժունակության խթանմանը, անկանոն միգրացիայի դեմ պայքարին և պատեհ ժամանակին Մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի դիտարկմանը։

Состоялось заседание совместного комитета по вопросам либерализации въездных виз РА - ЕС (видео)
13-го сентября в Ереване состоялось 5-е заседание совместного комитета по вопросам либерализации въездных виз РА-ЕС, сопредседателями которого являлись начальник Европейского управления Министерства иностранных дел РА Тигран Самвелян и заместитель начальника отдела политики въездных виз и безопасности документов главной администрации по вопросам миграции и внутренних дел Европейской комиссии Диедерик Палман.
Стороны подчеркнул прогресс, зарегистрированный в процессе применения соглашения о либерализации въездных виз РА-ЕС и обсудили дальнейшие шаги, направленные на  полноценную реализацию соглашения и повышение эффективности. Они также обсудили соответствующую статистику, а также подняли ряд вопросов, относящихся к применению Соглашения, в частности учитывая имеющиеся трудности в процессе обращения за въездными визами в консульства/визовые центры государств-членов ЕС и их получения.
Были представлены последние позитивные изменения и тенденции, зафиксированные в соответствующих отраслях.
Была подчеркнута важность постоянного приложения взаимных усилий, направленных на стимулирование мобильности граждан, борьбы с неурегулированной миграцией и наблюдение начала диалога о либерализации въездных виз в надлежащее время.