«Նրա կատարումն այնքան վիրտուոզ է, որ մնացածներին միայն մնում է նախանձել»․ «Թայմս» (տեսանյութ)
Վաղը կմեկնարկի Երևանյան 13-րդ միջազգային փառատոնը, որով էլ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկը կբացի իր 94-րդ համերգաշրջանը։
Բացման համերգը կղեկավարի իտալացի դիրիժոր Պիեր Կարլո Օրիցիոն։ Ծրագրում կհնչեն Շումանի «Գենովևա» օպերայի նախերգանքը և Բրամսի չորրորդ սիմֆոնիան, իսկ մակեդոնացի վիրտուոզ դաշնակահար Սիմոն Տրպչեսկին, ով արդեն չորրոդ անգամ է հանդես գալիս Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկի հետ կկատարի Բեթհովենի Դաշնամուրի հինգերորդ «Կայսերական» կոնցերտը։
«Թայմս» պարբերականը գրել է Սիմոն Տրպչեսկու մասին․ «Նրա կատարումն այնքան վիրտուոզ է, որ մնացած դաշնակահարներին միայն մնում է նախանձել»։
«Երկու օր առաջ Պրահայի ազգային ֆիլհարմոնիկի բացմանը «Կայսերականը» կատարեցի և ահա ձեր ջերմ Հայաստանում եմ և նվագելու եմ ձեր հրաշալի նվագախմբի հետ »,- համերգից առաջ «Ա1+»-ին տրված հարցազրույցում ասաց դաշնակահարը։
Նրա բնորոշմամբ, նվագախմբի երաժիշտները բնությունից օժտված են երաժշտականությամբ և մարդկային բարձր արժանիքներով, և նրանց հետ ելույթ ունենալը առանձնակի հաճույք է։
Տրպչեսկին ուրախ է, որ այս անգամ ավելի երկար կմնա Հայաստանում, քանի որ ևս մեկ համերգով հանդես է գալու, այս անգամ թավջութակահար Ալեքսանդր Չաուշյանի հետ, կամերային ծրագրով։

«Его исполнение настолько виртуозно, что остальным остается лишь завидовать»: «Таймс» (видео)
Завтра стартует 13-й Ереванский международный фестиваль, которым Национальный филармонический оркестр Армении откроет свой 94-й сезон.
Концертом открытия будет руководить итальянский дирижер Пьер Карло Орицио. В программе прозвучат прелюдия к опере Шумана “Геновева” и четвертая симфония Брамса, а македонский виртуозный пианист Симон Трпчески, который уже в четвертый раз выступает с Национальным филармоническим оркестром Армении, исполнит Пятый “Императорский” фортепианный концерт Бетховена.
Периодическое издание “Таймс” писало о Симоне Трпчески: “Его исполнение настолько виртуозно, что остальным пианистам остается только завидовать”.
“Два дня назад на открытии Пражской Национальной филармонии я исполнил “Императорский” и вот я в теплой Армении и исполню с вашим чудесным оркестром”, - перед концертом в интервью “А1+” сказал пианист.
По его характеристике, музыканты оркестра от природы наделены музыкальностью и высокими человеческими ценностями, и выступать с ними – особое удовольствие.
Трпчески рад, что на этот раз он дольше останется в Армении, поскольку выступит еще с одним концертом, на этот раз с виолончелистом Александром Чаушяном, с камерной программой.