Հայաստանում կզարգացվի արևելյան նոր մարտարվեստ՝ Պինչակ սիլակ
Հայաստանի պինչակ սիլակ ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Սեդրակյանի հրավերով օրերս Հայաստան էին ժամանել միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Շեյխ Ալաուդին Յակուբ Մարիկանը և երկու հրահանգիչ մարզիչներ։
Նրանք հանդիպումներ են ունեցել ՀՀ Ազգային ժողովի համապատասխան հանձնաժողովի ներկայացուցիչների, սպորտի պատասխանատուների և ազգային օլիմպիական կոմիտեի ղեկավարության հետ։ Պատվավոր հյուրերի նպատակն է ակտիվացնել կապերը մեր ֆեդերացիայի հետ և ավելի մասսայական դարձնել սպորտաձևը մեր հանրապետությունում։
Հրահանգիչ մարզիչները սեմինար պարապմունքներ են անցկացրել Հայաստանում պինչակ սիլակով զբաղվող մասնագետների եւ մարզիկների հետ։
Ինչպես «Ա1+»-ի թղթակցին հայտնեց Արթուր Սեդրակյանը, պինչակ սիլակի ազգային ֆեդերացիան ստեղծվել է 2018 թվականին։ Ինչպես հայտնեց նախկին թաեկվոնդոյիստը, այս մարտարվեստն ավելի անվտանգ է, քանի որ չի թույլատրվում հարված հասցնել մրցակցի գլխին և դեմքին։
Միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Շեյխ Ալաուդին Յակուբ Մարիկանը նշեց, որ մարզաձևը հիմնականում զարգացած է Ասիայի երկրներում, հատկապես Ինդոնեզիայում, Մալայզիայում, Թայլլանդում և Սինգապուրում, սակայն այժմ աշխարհի 80 երկրներում գործում են ազգային ֆեդերացիաներ։
«Միջազգային ֆեդերացիայի նպատակն է աշխարհով մեկ զարգացնել պիչակ սիլակը, որպեսզի 2032թ այն նույնպես ընդգրկվի օլիմպիական խաղերի ծրագրում», - «Ա1+»-ին հայտնեց գլխավոր քարտուղարը։

В Армении будет развиваться новое восточное единоборство – Пинчак силак
Поддержи А1+!Пинчак силак. Так называется новая ветвь восточного боевого искусства, которое будет развиваться и в Армении.
По приглашению президента Федерации Армении по пинчак силаку Артура Седракяна на днях в Армению прибыли генеральный секретарь международной федерации Шейх Алаудин Якуб Марикан и двое тренеров-инструкторов.
Они встретились с представителями соответствующей комиссии Национального собрания РА, ответственных в области спорта и руководством национального олимпийского комитета. Цель почетных гостей – активизировать связи с нашей федерацией и сделать более массовым этот вид спорта в нашей республике.
Тренеры-инспекторы провели семинарные занятия со специалистами и спортсменами, занимающимися пинчак силаком в Армении.
Как сообщил корреспонденту «А1+» Артур Седракян, национальная федерация по пинчак силаку была созданан в 2018 году. Как сообщил бывший тэквондист, этот вид спорта более безопасный, поскольку не разрешается наносить удары по голове и лицу соперника.
Генеральный секретарь международной федерации Шейх Алаудин Якуб Марикан отметил, что этот вид спорта в основном развит в азиатских странах, в особенности, в Индонезии, Малайзии, Таиланде и Сингапуре, однако сейчас в 80 странах мира действуют национальные федерации.
«Цель международной федерации – развивать по всему миру пичак силак, чтобы в 2032г. он также был включен в программу олимпийских игр», - сообщил «А1+» генеральный секретарь.