Սեյրան Օհանյանին առաջադրված մեղադրանքը հենց սկզբից ապօրինի է․ փաստաբան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎաղը Երևանի քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում, դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, տեղի կունենա 2008 թվականի մարտիմեկյան իրադարձությունների ժամանակ նախագահ, սահմանադրական կարգը տապալելու (Քրեական օրենսգրքի 300․1 հոդված) մեջ մեղադրվող Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստը։
Անկախ նշանակված նիստից, Քոչարյանի փաստաբանական խումբը միջնորդություններ էր ներկայացրել Առաջին ատյանի դատարան՝ անհապաղ նիստ գումարելու, իր պաշտպանյալին կալանքից ազատ արձակելու և նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու համար։
«Ա1+»-ը Քոչարյանի գործի հնարավոր զարգացումների կապակցությամբ զրուցեց 2008 թվականի դրությամբ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, նույնպես ահմանադրական կարգը տապալելու մեջ մեղադրվող գեներալ-գնդապետ Սեյրան Օհանյանի փաստաբան Կարեն Մեժլումյանի հետ։
Հարցին, եթե Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվի, ի՞նչ ազդեցություն այն կունենա իր պաշտպանյալի գործի վրա, նա դժվարացավ ասել։ «Սեյրան Օհանյանին առաջադրված մեղադրանքը հենց սկզբից ապօրինի է»,- եզրափակեց Մեժլումյանը։
Մեզ չհաջողվեց կապ հաստատել (մեր զանգերը մնացին անպատասխան) 2008 թ․ դրությամբ Պաշտպանության նախարարի տեղակալ, Երևանի կայազորի պետ, ՀԱՊԿ նախկին քարտուղար, սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ մեղադրվող գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանի հետ։
Իսկ 2008 թվականի դրությամբ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար և Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար, սահմանադրական կարգի տապալմանն օժանդակելու (ՔՕ 38-300.1 հոդվածի) մեջ մեղադրվող, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանի հեռախոսահամարն անհասանելի էր։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 3-ին Սահմանադրական դատարանը, Հրայր Թովմասյանի նախագահությամբ, քննել էր Ռոբերտ Քոչարյանի՝ Քրեադատավարական օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի (Քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքներ) և 135-րդ հոդվածի հոդվածի 2-րդ մասի (Խափանման միջոց կիրառելու հիմքերը 2․ Կալանավորումը մեղադրյալի նկատմամբ ․․․)՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու վերաբերյալ դիմումը։
Սեպտեմբերի 4-ին ՍԴ-ն հրապարակել էր դիմումի վերաբերյալ որոշման եզրափակիչ մասը, իսկ սեպտեմբերի 6-ին՝ ամբողջական որոշումը։ Որոշմամբ հակասահամանդրական էր ճանաչվել 35-րդ հոդվածը՝ անձեռնխելիություն ունեցող պաշտոնատար անձանց նկատմամբ քրեական հետպնդում իրականացնելու ընթացակարգի բացակայության հիմքով, իսկ 135-րդ հոդվածի 2-րդ մասը ճանաչվել էր Սահմանադրությանը համապատասխանող։
ՍԴ որոշումից ելնելով՝ Քոչարյանի փաստաբանական խումբը նրան կալանքից ազատ արձակման և նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու միջնորդություն էր ներկայացրել ընդհանուր իրավասության դատարան։

Обвинение, выдвинутое против Сейрана Оганяна, изначально незаконное: адвокат
Поддержи А1+!Завтра в Шенгавитской резиденции Ереванского городского суда общей юрисдикции, под председательством Анны Данибекян, состоится судебное заседание по делу Роберта Кочаряна, являвшегося президентом во время первомайских событий 2008 года, обвиняемого в свержении конституционного строя (Статья 300.1 Уголовного кодекса).
Независимо от назначенного заседания, группа адвокатов Кочаряна подала ходатайства в Суд первой инстанции для незамедлительного созыва заседания, освобождения подзащитного из под стражи и прекращения уголовного преследования по отношению к нему.
«А1+» в связи с возможным развитием событий по делу Кочаряна побеседовал с адвокатом начальника Генерального штаба вооруженных сил по положению на 2008 года, также обвиняемого в свержении конституционного строя генерала-полковника Сейрана Оганяна – Кареном Межлумяном.
На вопрос, если будет прекращено уголовное преследования в отношении Кочаряна, какое влияние это окажет на дело его подзащитного, он затруднился сказать. “Обвинение, выдвинутое против Сейрана Оганяна изначально незаконно”, - заключил Межлумян.
Нам не удалось установить связь (наши звонки остались без ответа) с адвокатом заместителя министра обороны по положению на 2008г., начальником Ереванского гарнизона, бывшего секретаря ОДКБ, обвиняемого в свержении конституционного строя генерала-полковника Юрия Хачатурова – Миграном Погосяном.
А телефонный номер адвоката главы аппарата президента по положению на 2008 год и секретаря Совета национальной безопасности, обвиняемого в содействии свержению конституционного строя (по статье 38.300.1 УК), бывшего вице-премьера Армена Геворгяна – Эрика Алексаняна был недоступен.
Напомним, что 3-го сентября Конституционный суд, под председательством Грайра Товмасяна, рассмотрел заявление Роберта Кочаряна относительно соответствии Конституции 35-й статьи Уголовно-процессуального кодекса (обстоятельства, исключающие производство уголовного дела или уголовное преследование) и 2-й части 135-й статьи (основания применения меры пресечения. 2. Арест в отношении обвиняемого…).
4-го сентября КС опубликовал заключительную часть решения относительно заявления, а 6-го сентября – решение полностью. Решением была признана антиконституционной 35-я статья на основании отсутствия процедуры осуществления уголовного преследования в отношении должностных лиц, обладающих неприкосновенностью, а 2-я часть 135-й статьи была признана соответствующей конституции.
Исходя из решения КС, адвокатская группа Кочаряна подала в суд общей юрисдикции ходатайство об освобождении его из под ареста и прекращении в его отношении уголовного преследования.