Օրացույց. 11-ը սեպտեմբերի. Սպանվեց կառավարության վերահսկողության ծառայության պետը (տեսանյութ)
1997-ի սեպտեմբերի 11-ին Լորիս Ճգնավորյանը հեռանում է Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժորի պաշտոնից։ Ֆիլհարմոնիկի աշխատակիցները ծանր են տանում Լորիս Ճգնավորյանի հեռացումը՝ նա փող էր գտնում հանձին Լուիզ Սիմոն Մանուկյանի ։ Երաժիշտները վախենում են, որ իրենք այլեւս Մանուկյանի փողերը չեն տեսնի։ Ի վերջո նախարար Արմեն Սմբատյանն անձամբ գնում է Հայֆիլհարմոնիկ, իր բառերով, վալիդոլ դառնալու։ Նախարարն ասում է՝ Լորիս Ճգնավորյանից ընդամենը վերցվել է դահլիճից օգտվելու մենաշնորհը։
1998-ի այս օրը մեկ տարեկան է դառնում Հայաստանի առաջին մասնավոր ռադիոընկերությունը՝ «Ռադիոբուրգը» ։ Այն եթերում է 24 ժամ անընդմեջ։ Հեռարձակում է միայն երաժշտություն։ Քաղաքապետարանը ռադիոկայանին թույլատրում է իր տոնը նշել Ազատության հրապարակում։
Առողջապահության նախարարությունը 1998-ի սեպտեմբերի 11-ին վերջապես որոշում է անձամբ խոսել 11 օր առաջ Արմավիրի մարզի Զարթոնք գյուղում բռնկված խոլերայի մասին։ Հիվանդության պատճառը կոյուղու ջրերի խառնվելն է խմելու ջրին։ Նախարարությունը սպասում էր այսպիսի համաճարակի, խմելու ջրի քայքայված խողովակները տալիս են նման առիթ։ Զարթոնքում դեռ կարանտին է։
Դավիթ Հարությունյանը 1999-ի սեպտեմբերի 11-ին դժգոհում է իրավագիտության դոկտոր Վլադիմիր Նազարյանի մի հրապարակումից «Ինչու՞ փակուղում հայտնվեցին դատաիրավական բարեփոխումները» վերնագրով։ Նազարյանը գրել էր, որ ստուգումների մասին նախարարի հրամանը հակասահմանադրական է։ Ըստ այդ հրամանի, այսուհետեւ արդարադատության համակարգում ստուգումները կարող են իրականացվել միայն նախարարի կամ նրա տեղակալի գրավոր հրահանգով։
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ լորդ Ռասել Ջոնսթոնը 1999-ի սեպտեմբերի 11-ին մեկնարկած Ազգային Ժողովի նստաշրջանի առաջին ելույթ ունեցողն է։ Եկել է ասելու, որ Եվրախորհրդի անդամ դառնալու համար Հայաստանը պետք է անխախտ հետեւի ժողովրդավարությանը եւ պաշտպանի մարդու իրավունքները, լուծի հարեւանների հետ խնդիրները։ Լորդը խոսեց նաեւ 1915 թվականի ցեղասպանությունից եւ այն անվանեց ոճիր։
2000-ի սեպտեմբերի 11-ին Ազգային Ժողովի 4-րդ նստաշրջանը բացվում է լուրջ վիճաբանությամբ։ Պատճառը հաշվիչ հանձնաժողովի ձեւավորման կարգն էր՝ «Միասնություն» դաշինքն ուզում է երեք տեղ, մյուսներին՝ մեկական։ Ընդդիմությունն ասում է՝ Միասնությունից պատգամավորներ են դուրս եկել, ձեզ երկու տեղն էլ է հերիք։ Չհամոզելով ընդդիմությունն անցնում է վիրավորանքներին։
2001-ի այս օրը Նյու-Յորքի առեւտրի համաշխարհային կենտրոնի երկու շենքերը խոցվում են ահաբեկիչների գրաված ինքնաթիռներով։ Հայաստանում գործող ամերիկյան կազմակերպություններում հայտարարված է սուգ ավելի քան 3 հազար զոհերի հիշատակին։ Ծաղիկներ են դրվում դեսպանատան շենքի առջեւ։
Նույն օրն առավոտյան իր տան նախաշեմին դրված նռնակի պայթյունից սպանվում է կառավարության վերահսկողության ծառայության պետ Գագիկ Պողոսյանը։ Դուռը բացելու պահին տեղի է ունեցել պայթյունը։ Պողոսյանը մահացել է հիվանդանոցի ճանապարհին։ Պայթյունից տուժել է նաեւ Պողոսյանի 20-ամյա որդին, որի վիճակը վիրահատությունից հետո բժիշկները գնահատում են կայուն։
Գագիկ Պողոսյանի սպանությունը թեմա է նաեւ Ազգային Ժողովում։ Վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը գիտի, որ Պողոսյանը բազմաթիվ լուրջ ստուգումներ էր սկսել բազմաթիվ ոլորտներում։ Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության շենքերի հետ տեղի ունեցածից արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանն ահաբեկված չէ ։Հայաստանին ահաբեկչական գրոհներ չեն սպառնում։ Նույնիսկ անվտանգության խորհրդի նիստ հրավիրելու կարիք չկա։
2001-ի նույն օրը դադարում է աշխատել Աշտարակի կաբելային հեռուստաստուդիան։ Նախորդ օրը ստուդիա են այցելել հարկային տեսչության եւ ոստիկանության աշխատակիցները, ստուգել փաստաթղթերը եւ պարզել, որ մարտ ամսից նրանց հեռարձակման լիցենզիան ավարտվել է։ Անմիջապես հոսանքազրկել են հեռուստաստուդիան։ Այդ այցի ժամանակ ստուդիայի ուղիղ եթերի հյուրն էր «Ազգային Համաձայնության Ճակատի» անդամ Աշոտ Մանուչարյանը, որն արտառոց բաներ չէր ասում եթերից։
2009-ի սեպտեմբերի 11-ին պետավտոտեսչությունը հայտարարում է ոչ միայն վարորդներին, այլեւ՝ հետիոտներին տուգանելու կարգի մասին։ Նրանք պետք է սովորեն փողոցն անցնելու կարգը։ Հետիոտները տեղյակ էլ չեն, որ կարող են տուգանվել։ Նույն օրն այս փոքրիկը վայր է ընկնում շենքի 4 մետր բարձրության վրա գտնվող երկրորդ հարկի պատշգամբից։ Մեկ տարեկան երեխայի մարմնի որեւէ մասը չի էլ քերծվում։

Календарь: 11-е сентября: Убит начальник надзирательной службы правительства (видео)
11-го сентября 1997 года Лорис Чгнаворян покидает должность главного дирижера Государственного филармонического оркестра Армении. Сотрудники филармонического тяжело переживают уход Лориса Чгнаворяна: он находил деньги в лице Луиз Симон Манукян. Музыканты боятся, что они больше не увидят денег Манукян. В конечном итоге министр Армен Смбатян лично идет в Айфилармоник, по его словам, чтобы стать валидолом. Министр говорит: у Лориса Чгнаворяна всего лишь забрали монополию пользоваться залом.
В этот день 1998 года исполняется год первой частной радиокомпании Армении “Радиобург”. Она в эфире 24 часов подряд. Транслирует только музыка. Мэрия разрешает радиокомпании отметить свой праздник на Площади свободы.
Министр здравоохранения 11-го сентября 1998 года наконец решает лично поговорить о холере, которая вспыхнула в селе Зартонк Армавирской области 11 дней назад. Причина болезни – смешение канализационных вод с питьевой водой. Министерство ждало такой эпидемии, разрушенные трубы питьевой воды дают подобный повод. В Зартонке пока карантин.
Давид Арутюнян 11-го сентября 1999 года недоволен публикацией доктора правоведения Владимира Назаряна, озаглавленной: “Почему судебно-правовые реформы оказались в тупике?”. Назарян писал, что приказ министра о проверках – антиконституционный. Согласно этому приказу, отныне проверки в системе правосудия могут проводиться только по письменному приказу министра или его заместителя.
Председатель Парламентской ассамблее Совета Европы Рассел Джонстон первым выступает на сессии Национального собрания, начавшейся 11-го сентября 1999 года. Он пришел, чтобы сказать, что для того, чтобы стать членом Совета Европы, Армения должна нерушимо следить за демократией и защищать права человека, разрешить проблемы с соседями. Лорд говорил и о геноциде 1915 года и назвал его злодеянием.
11-го сентября 2000 года 4-я сессия Национального собрания начинается с серьезной ссоры. Причина – прядок формирования счетной комиссии: альянс “Единство” хочет три места, остальным – по одному. Оппозиция говорит: депутаты вышли из Единства, вам хватит двух мест. Не убедившись, оппозиция переходит к оскорблениям.
В этот день 2001 года захваченные террористами самолеты уничтожают два здания Нью-Йоркского Всемирного торгового центра. В действующих в Армении американских организациях объявлен траур в память о свыше 3 тысячах жертв. У здания посольства возлагают цветы.
В тот же день утром от взрыва гранаты у порога своего дома погибает начальник надзирательной службы правительства Гагик Погосян. Взрыв произошел в тот момент, когда он открыл дверь. Погосян умер по дороге в больницу.  От взрыва пострадал и 20-летний сын Погосяна, состояние которого после операции врачи оценивают как стабильное.
Убийство Гагика Погосяна стало также темой в Национальном Собрании. Премьер-министр Андраник Маргарян знает, что Погосян начал многочисленные серьезные проверки в многочисленных сферах. Министр иностранных дел Вардан Осканян не испугался происшедшего со зданиями Всемирного торгового центра. Армении террористические атаки не угрожают. Нет даже необходимости в созыве заседания совета безопасности.
В тот же день 2001 года прекращает работу Аштаракская кабельная телестудия. В тот же день студию посетили сотрудники налоговой инспекции и полиции, проверили документы и выяснили, что с марта их лицензия на трансляцию завершилась. Сразу обесточили телестудию. Во время этого визита гостем прямого эфира студии был член “Фронта Национального согласия” Ашот Манучарян, который не говорил в эфире ничего особенного.
11-го сентября 2009 года госавтоинспекция объявляет о порядке штрафования не только водителей, но и пассажиров. Они должны научиться переходить улицу. Пассажиры и не знают, что их могут оштрафовать. В тот же день этот малыш падает с балкона второго этажа здания, который находится на высоте 4 метров. На теле годовалого малыша нет ни одной царапины.