Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունեց ԳԴՀ նորանշանակ դեսպան Միխայել Յոհաննես Բանցհաֆին (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 9-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունեց Գերմանիայի նորանշանակ դեսպան Միխայել Յոհաննես Բանցհաֆին՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ։
Նախարար Մնացականյանը շնորհավորեց Միխայել Յոհաննես Բանցհաֆին՝ պատասխանատու առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և հույս հայտնեց, որ նորանշանակ դեսպանն իր ներդրումը կունենա հայ-գերմանական քաղաքական երկխոսության դինամիկան ամրապնդելու գործում: Կողմերը մտքեր փոխանակեցին Հայաստանի և Գերմանիայի միջև առկա երկկողմ օրակարգն առավել խորացնելու և հարստացնելու ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերի շուրջ:
ԱԳ նախարարն անդրադարձավ Հայաստանում տեղի ունեցող զարգացումներին, կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների գործընթացին և երկրի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին: ԱԳ նախարարը նաև ներկայացրեց ՀՀ-ԵՄ գործընկերության շուրջ զարգացումները՝ մասնավորապես ՀԸԳՀ-ի և վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի համատեքստում։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձան նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի:

Зограб Мнацаканян принял новоназначенного посла Германии Михаэля Банцхафа (видео)
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 9 сентября принял новоназначенного посла Германии в Армении Михаэля Банцхафа по случаю вручения копий верительных грамот.
Министр Мнацаканян поздравил Михаэля Банцхафа с принятием ответственной миссией и выразил надежду, что новоназначенный посол внесет вклад в укрепление динамики армяно-германского политического диалога. Стороны обменялись мнениями о шагах, которые необходимо предпринять для дальнейшего углубления и обогащения двусторонней повестки между Арменией и Германией.
Министр иностранных дел коснулся происходящих в Армении событий, процесса осуществляемых правительством реформ и приоритетов внешней политики страны. Мнацаканян также представил развития вокруг партнерских отношениях между Арменией и ЕС, в частности, в контексте начала Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве и диалога по либерализации визового режима.