Ապօրինի հատվել է 131 հատ ծառ. մեղադրանք է առաջադրվել Լոռու մարզի երեք բնակչի
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ՔԿ Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է ծառերի ապօրինի հատելու և դրանք առանց թույլտվության տեղափոխելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը՝ երեք անձի մասով։
2018 թվականի դեկտեմբերի 20-ին Թումանյանի անտառպետության 5-րդ պահաբաժնում նույն պահաբաժնի անտառապահի կողմից հայտնաբերվել էր ապօրինի հատված 15 հատ ծառի կոճղ, իսկ 2019 թվականի հունվարի 11-ին Ստեփանավանի անտառպետության 5-րդ պահաբաժնում նույն պահաբաժնի անտառապահի կողմից հայտնաբերվել է ապօրինի հատված ևս 116 հատ ծառի կոճղ, որոնց կապակցությամբ կազմվել են անտառխախտման արձանագրություններ:
Դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով իրականացված բազմակողմանի քննության արդյունքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ առանձնապես խոշոր չափերով ծառահատումներն իրականացվել են Լոռու մարզի բնակիչների կողմից՝ ծնված 1986, 1988, 1987 և 1984թթ.:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Լոռու մարզի նշված բնակիչները, վառելափայտ վաճառելու նպատակով, 2018 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին <<Հայանտառ>> ՊՈԱ կազմակերպության տարբեր անտառպետությունների տարածքներից բենզասղոցի գործադրմամբ ապօրինի հատել են ընդհանուր 131 հատ ծառեր, դրանք մասնատելով պատրաստել վառելափայտ, տեղափոխել, վաճառել՝ պատճառելով առանձնապես խոշոր չափի` 4 920 000 ՀՀ դրամի վնաս:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ նրանցից մեկին՝ 1988թ. ծնված տղամարդուն, մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, իսկ մյուս երկուսին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասով: Նրանց վերաբերյալ մասն անջատվել է առանձին վարույթ, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել դատարան:
Քանի որ պատճառված վնասը չի վերականգնվել, ուստի, քննիչի որոշմամբ, կալանք է դրվել նրանց անվամբ գրանցված անշարժ ու շարժական գույքի վրա:
Միաժամանակ, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում գործով մեղադրյալներից մեկը՝ Լոռու մարզի՝ 1984թ. ծնված բնակիչ, թաքնվել է քննությունից, ուստի՝ նրա բացակայության պայմաններում որոշումներ են կայացվել նրան ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 38-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին ընտրելու և հետախուզում հայտարարելու մասին:
Անջատված մասով նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ վերջինիս հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ:

Незаконно вырублено 131 дерево: трем жителям Лорийской области предъявлено обвинение
В Лорийском областном следственном управлении СК РА завершено предварительное следствие по уголовному делу в отношении трех лиц, возбужденному по факту незаконной вырубки деревьев и их перевозки без соответствующего разрешения.
20 декабря 2018 года в 5-ом резерве Туманянского лесничества лесником было обнаружено 15 пней незаконно вырубленных деревьев, а 11 января 2019 года в 5-ом резерве Степанаванского лесничества лесником было обнаружено еще 116 пней деревьев, в связи с чем были составлены протоколы по незаконной вырубке деревьев.
В результате всестороннего расследования уголовного дела, возбужденного по данному факту, были получены достаточные доказательства того, что вырубка деревьев в особо крупных размерах была осуществлена жителями Лорийской области 1986, 1988, 1987 и 1984 гг. р.
В частности, выяснилось, что указанные жители Лорийской области с целью продажи древесины в ноябре - декабре 2018 года на территориях различных лесных хозяйств организации “Армлес” с применением бензопилы незаконно вырубили 131 дерево, разрезав их на дрова, перевезли и продали, тем самым причинив ущерб в особо крупном размере - 4 920 000 драмов.
По совокупности добытых достаточных доказательств, одному из них – гражданину 1988 г.р. было предъявлено обвинение по части 3 статьи 38-296 Уголовного кодекса РА, а двум другим - по части 3 статьи 296 Уголовного кодекса РА. Часть обвинения была отделена от отдельного производства, и уголовное дело с обвинительным заключением было направлено в суд.
Так как нанесенный ущерб не восстановлен, по решению следователя наложен арест на зарегистрированное на их имя недвижимое и движимое имущество.
В то же время, учитывая то обстоятельство, что в ходе предварительного следствия по уголовному делу один из обвиняемых по делу – гражданин 1984 г.р. скрылся от следствия, в отношении него были приняты решения по части 3 статьи 296 и части 3 статьи 38-296 Уголовного кодекса РА о привлечении его в качестве обвиняемого, в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде и объявление его в розыск.
Предварительное следствие по отделенной части продолжается. Предпринимаются необходимые меры по его обнаружению и представлению в орган, осуществляющий производство.