Արցախում բոլորն էլ գիտեին, թե մարտի 1-ին ովքեր են եկել Երևան և ովքեր են պարգևատրվել․ Վահան Բադասյան (տեսանյութ)
«Արցախում բոլորը գիտեին, թե մարտի 1-ին ով է եկել Երևան, ով ում հետ է եղել կամ ում կողքին է քնել։ Գիտեին, թե ովքեր են պարգևատրումներ ստացել։ Դուք եք այդ մասին նոր իմանում»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի «Միացյալ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահան Բադասյանը։
Վ․Բադասյանի խոսքերով Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը ոչ միայն տեղյակ էր, որ զորք է գալիս Հայաստան, այլև զորքի անվան տակ տարբեր մարդկանց էին հավաքագրում, զինվորական հագուստ ու տարբերանշան տալիս և ուղարկում այստեղ։ Նա հավելեց, որ ինքը և այն ժամանակ Բակո Սահակյանի խորհրդական Վիտալի Բալասանյանը խնդրել են Սահակյանին Հայաստան զորք չուղարկել, բայց նա իրենց չի լսել։ Իսկ Բակո Սահակյանը ցանկացել է Երևան զորք ուղարկել նաև 2013թ․ նախագահական ընտրությունների շրջանում, երբ ընդդիմության թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հանրահավաքներ էր անցկացնում։ Բայց այդ անգամ իրենք կարողացել են դա կանխել։ Վահան Բադասյանի ներկայացմամբ զորք ուղարկվել է նաև 2017թ․ «Սասնա ծռերի» իրադարձությունների ժամանակ։
Ի դեպ, վերջինս անդրադարձավ նաև այդ իրադարձությունների ժամանակ Վիտալի Բալասանյանի ու իր դերակատարությանը՝ հայտարարեց, թե նրան Երևան էին հրավիրել, ոչ թե ՀՀ իշխանությունները, այլև ինքը։ «Ես եմ կապվել ՀՀ իշխանությունների հետ և հանձն առել, թե միջնորդություն կանեմ, և Վիտալին եկավ ինձ հետ ու առանձին գնաց նախագահական։ Ես արդեն գրավոր սևագրել էի, որ այս-այս հարցերի շուրջ խոսենք, թե ով պետք է հրաժարական տա, ինչ պետք է լինի, և ծռերը գնան տուն։ Վիգեն Սարգսյանն ասաց, որ դրանք անընդունելի են։ Բալասանյանն այդ առաջարկությունները դրել էր իշխանությունների սեղանին, բայց նա ոչ թե իրականացրեց միջնորդություն, որ արյուն չհեղվի, ու ծռերին բաց թողնեն, այլև կատարեց խաբեություն, որ տղաներին հանձնվեն։ Ինքն էր այնտեղ ցանկացել, որ իր վրա ազդեցություն գործեն, ինքը ցանկացել էր ծառայել իշխանություններին, որ այդ տղաներին բանտ նստեցնեն։ Վիտալի Բալասանյանը, լինելով Սասնա ծռերի կողմից վստահված անձ՝ առաջինը  ջանք ու եռանդ չխնայեց նրանց տեռորիստ, ահաբեկիչ համարելու համար, ինչը արժանացավ մեր ժողովրդի ցասմանը, արհամարանքին ու ատելությանը»,- հայտարարեց Վ․Բադասյանը։

В Арцахе все тоже знали, кто приехал 1-го марта в Ереван и кто был награжден: Ваан Бадасян (видео)
«В Арцахе все знали, кто 1-го марта приехал в Ереван, кто с кем был или с кем рядом спал. Знали, кто получил награждения. Вы об этом только узнаете»,- в беседе с “А1+” сказал председатель арцахской партии “Единая Армения” Ваан Бадасян.
По словам В. Бадасяна, президент Арцаха Бако Саакян не только знал, что в Армению идет войско, но и под названием войска вербовали различных людей, давали военную одежду и отличительные знаки и  отправляли сюда. Он добавил, что он и тогдашний советник Бако Саакяна Виталий  Баласанян просили Саакяна не отправлять в Армению войско, но он их не послушал. А Бако Саакян захотел послать в Ереван войско и в период президентских выборов 2013г., когда кандидат от оппозиции Раффи Ованнисян проводил митинги. Но на этот раз они смогли это предотвратить. По словам Ваана Бадасяна, войско было отправлено и во время событий “Сасна црер” 2017г.
Кстати, последний обратился также к роли Виталия Баласаняна и своей во время этих событий, заявил, что его пригласили в Ереван не власти РА, а он. “Я связался с властями РА и взял на себя посредничество, и Виталий пришел со мной и отдельно пошел в президентскую. Я уже письменно составил черновик, о каких вопросах говорить, кто должен подать в отставку, что должно быть, и црер пошли домой. Виген Саркисян сказал, что это неприемлемо. Баласанян положил эти предложения на стол властей, но он не осуществил посредничество, чтобы не проливалась кровь, чтобы црер отпустили, а совершил обман, чтобы парни сдались. Он там захотел, чтобы на него оказали влияние, он захотел служить властям, чтобы этих парней посадили в тюрьму. Виталий Баласанян, будучи доверенным лицом со стороны Сасна црер, первым не пожалел усилий для того, чтобы считать их террористами, что удостоилось возмущения, пренебрежения и ненависти нашего народа”, - заявил В. Бадасян.