Ցմահ ազատազրկվածները հույս ունեն փոխել իրենց առավել խիստ աստիճան ունեցող ուղղիչ հիմնարկը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՑմահ ազատազրկված 18 դատապարտյալ ցանկություն է հայտնել փոխել առավել խիստ աստիճան ունեցող ուղղիչ հիմնարկը։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում այդ մասին ասաց Արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական քաղաքականության մշակման բաժնի պետ Արփի Սարգսյանը։
«Այս պահին տեղաբաշխման հանձնաժողովում մենք ունենք ցմահ ազատազրկման դատապարտված անձանց վերաբերյալ ստացված 18 գործ։ 18 գործից արդեն 10-ով համապատասխան որոշումները կայացվել են, իսկ 8 գործով որոշումները կկայացվեն տեղավաշխման հանձնաժողովի նիստերի շրջանակներում»։
Որոշումների բովանդակությունը բաժնի պետը չհրապարակեց՝ նշելով, որ դրանք փակ են։ Սակայն հավելեց, որ ռեժիմների փոփոխության տեսանկյունից առաջընթաց կա։
«Ութ ցմահ ազատազրկված անձի ՝մեկուսացվածության առավել խիստ աստիճան ունեցող ուղղիչ հիմնարկի տեսակը փոխվել է՝ փակից կիսափակ, իսկ կիսափակից կիսաբաց ուղղիչ հիմնարկի փոփոխություն դեռեւս չկա, բայց առաջիկայում եթե լինեն համապատասխան որոշումներ, կտեղեկացնենք։ Այս պահի դրությամբ ունենք ցանկացողներ, որոնք ուզում են կիսաբաց ուղղիչ հիմնարկ տեղափոեխվել։ Ութ գործ ունենք կիսաբաց ուղղիչ հիմնարկի հետ կապված, բայց որոշումների բովանդակությունը դեռեւս առկա չէ, որովհետեւ տեղաբաշխման հանձնաժողովը դեռեւս որոշում չի կայացրել»,-ասաց Արփի Սարգսյանը։

69310832_1083474935187972_1421110068706803712_n
Пожизненно заключенные надеются изменить свое исправительное учреждение, имеющее наиболее строгую степень
18 пожизненно заключенных осужденных выразили желание изменить исправительное учреждение, имеющее наиболее строгую степень.
В беседе с «А1+» об этом сказала начальник отдела обработки Уголовно-исполнительной политики Министерства юстиции Арпи Саркисян.
«В настоящий момент в комиссии по распределению у нас получено 18 дел о лицах, осужденных на пожизненное заключение. Из 18 дел приняты решения уже по 10, а решения по 8 делам будут приняты в рамках заседаний распределительной комиссии».
Начальник отделения не опубликовал содержание решений, отметив, что они закрыты. Однако добавил, что с точки зрения изменения режимов есть прогресс.
«Вид исправительного учреждения восьми пожизненно заключенных лиц, осужденных на наиболее строгую степень изоляции, изменен – от закрытого к полузакрытого, а изменения исправительного учреждения от полузакрытого к полуоткрытому пока нет, но в дальнейшем если будут соответствующие решения, мы сообщим. По положению на данный момент у нас есть желающие, которые хотят переместиться в полуоткрытое исправительное учреждение. У нас есть восемь дел, связанных с полуоткрытым исправительным учреждением, но содержания решений пока нет, потому что распределительная комиссия пока не приняла решение», - сказала Арпи Саркисян.