Քննչական կոմիտեն կոպիտ սխալներ է թույլ տվել․ Հակոբ Սանասարյան (տեսանյութ)
«Հայաստանի կանաչների միության» նախագահ Հակոբ Սանասարյանը վստահ է, որ Նիկոլ Փաշինյանի համար այժմ շատ հարցեր պարզաբանվեցին, երեկ՝ «Էլարդ» ընկերության հետ  տեղի ունեցած տեսակոնֆերանսից հետո։ Նա հատկապես կարևորում է այն, որ հայտարարվեց, թե գնահատված չէ պայթեցումների հետևանքով սողանքների ակտիվացումը։
Հակոբ Սանասարյանի խոսքով, քննչական կոմիտեն կոպիտ սխալներ է թույլ տվել։ Մասնավորապես՝ այն, որ «Էլարդին» է հանձնել հանքի շահագործման արդյունքում բնապահպանական և սոցիալական ազդեցության գնահատումը։
«Քննարկման ժամանակ պարզվեց, որ Քննչական կոմիտեն, առանց վարչապետի իմացության, «Էլարդին» նամակ է ուղարկել, որպեսզի վերջինս նշի, թե ինչ պիտի անի Լիդիանը՝ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը նավազեցնելու համար։
«Այսինքն, նա ուզեցել է «Էլարդին» դարձնել Լիդիանի համար լոկոմոտիվ։ Սա շատ վտանգավոր գործ է»,- նշում է բնապահպանը։

Следственный комитет допустил грубые ошибки: Акоп Санасарян (видео)
Председатель “Союза зеленых Армении” Акоп Санасарян уверен, что для Никола Пашиняна сейчас прояснились многие вопросы после вчерашней телеконференции с компанией “Элард”. Он в особенности отмечает важность того, что не оценена активизация оползней вследствие взрывов.
По словам Акопа Санасаряна, следственный комитет допустил грубые ошибки. В частности, то, что поручил “Элард” оценку экологического и социального влияния в результате эксплуатации рудника.
“Во время обсуждения выяснилось, что Следственный комитет, без ведома премьер-министра, направил письмо “Элард”, чтобы последняя отметила, что должна сделать Лидиан для минимизации влияния на окружающую среду.
“То есть он хотел превратить “Элард” в локомотив для Лидиан. Это – очень опасное дело”, - отмечает эколог.