69309192_2328372660813754_1908244404720631808_n
«Բազմաթիվ նամակներ ենք ուղարկել Նիկոլ Փաշինյանին և Աննա Հակոբյանին»․ սեւազգեստ մայրերը կառավարության դիմաց էին (տեսանյութ)
Սևազգեստ մայրերը կրկին կառավարության դիմաց էին։ Նրանց խոսքով՝ փետրվարին բացված ԱԺ քննիչ-հանձնաժողովը, որը պիտի վերաբացեր խաղաղ պայմաններում զոհված զինծառայողների գործերը, իրենց որդիների մահվան գործերը չի քննում։
Կառավարության շենքի դիմաց ակցիա անող սեւազգեստ մայրերը՝ խաղաղ պայմաններում մահացած զինվորների մայրերը, պնդում են՝ Քննչական մարմինները, դատախազությունը ոչինչ չեն անում գործի բացահայտման ուղղությամբ։
«Հասարակական կազմակերպությունների հետ դիմեցինք քննչական մարմիններին, ասացին՝ մենք իրավունք չունենք ձեզ քրեական գործ տրամադրենք, որ դուք ուսումնասիրեք, որովհետև գործերը քննության մեջ են, և պահանջում են գաղտնիություն։ Օգոստոսի 31-ին կլրանա իմ տղայի սպանության 12 տարին։ Նախկին իշխանությունը սպանեց, կատարեց հանցագործություն, կոծկեց, իրեղեն ապացույցները փչացրեց, սրանք էլ շարունակությունն են անում»,- նշում է խաղաղ պայմաններում մահացած ժամկետային ծառայող Տիգրան Օհանջանյանի մայրը՝ Գոհար Սարգսյանը։
Սևազգեստ մայրերից Իրինա Ղազարյանի խոսքով՝ իրենք բազմաթիվ նամակներ են ուղարկել Նիկոլ Փաշինյանին և Աննա Հակոբյանին։ Առավելապես վրդովված են, որ վարչապետի տիկինը չի արձագանքում իրենց խնդրանքներին։ Ասում են՝ նամակը օգնականին են հանձնել, բայց Աննա Հակոբյանին այն, իրենց կարծիքով, այդպես էլ չի հասել։
«Հենց նոր ոստիկաններից մեկը զանգահարեց, հեռախոսը փոխանցեց ինձ, հայտնեցին, որ Աննա Հակոբյանի օգնականը աշխատանքի չէ՝ արձակուրդի մեջ է։ Նաև նշեցին, որ Աննա Հակոբյանը ևս արձակուրդի մեջ է, անգամ երկրում չէ, բայց ես ասացի, որ ես նրան երեկ եմ տեսել։ Նաև ուղիղ եթեր էր մտել՝ մայրաքաղաքից։ Մենք դիմում ենք ներկայացնում Նիկոլ Փաշինյանին, այդ դիմումը նրան չի հասնում։ Մեր տղաների սպանությունների մասին տեղեկությունը Նիկոլ Փաշինյանին ճիշտ չեն հասցնում։ Եթե մենք դիմում ենք գրում Նիկոլ Փաշինյանին, Աննա Հակոբյանին կամ Արթուր Դավթյանին, տեղ չի հասնում։ Իրենք ում ուզում, ուղարկում են»,- ասում է Իրինա Ղազարյանը։

69309192_2328372660813754_1908244404720631808_n
«Мы направили множество писем Николу Пашиняну и Анне Акопян»: матери в черном были напротив правительства (видео)
Матери в черном вновь были напротив правительства. По их словам, открывшаяся в феврале следственная комиссия, которая должна была вновь открыть дела военнослужащих, погибших в мирных условиях, не расследует дела о смерти их сыновей.
Матери в черном, проводящие акцию напротив здания правительства утверждают: следственные органы, прокуратура ничего не делают в направлении раскрытия дела.
«Вместе с общественными организациями мы обратились в следственные органы, сказали: мы не имеем права предоставить вам уголовное дело, чтобы вы его изучили, потому что дела находятся в процессе расследования, и требуют конфиденциальности. 31-го августа будет 12 лет, как убили моего сына. Прежняя власть убила, совершила преступления, сокрыла его, испортила вещественные доказательства, а эти делают продолжение», - отмечает мать военнослужащего по призыву, скончавшегося в мирных условиях Тиграна Оганджаняна – Гоар Саркисян.
По словам другой матери в черном Ирины Казарян, они направили множество писем Николу Пашиняну и Анне Акопян. В особенности возмущены тем, что супруга премьера не реагирует на их просьбы. Говорят: вручили письмо помощнику, но до Анны Акопян, по их мнению, оно так и не дошло.
«Только что позвонил один из полицейских, передал мне телефон, сообщили, что помощник Анны Акопян не на работе, в отпуске. Также отметили, что Анна Акопян также в отпуске, даже не на территории страны, но я сказала, что я видела ее вчера. Также вышла в прямой эфир  из столицы. Мы подаем заявление Николу  Пашиняну, это заявление до него не доходит. Информацию об убийствах наших сыновей Николу Пашиняну не сообщают правильно. Если мы пишем заявление Николу Пашиняну, Анне Акопян или Артуру Даниеляну, не доходит до места. Они кому хотят, отправляют», - говорит Ирина Казарян.