Ուզում ենք իմանանք՝ ինչի՞ համար հրկիզեցին «Ձյունիկը». գործարար (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ձյունիկ» սառնարանների պահեստում «Արմեն -Համիկ եղբայրներ» ՍՊԸ-ն ունեցել է մոտ 900 տոննա սառեցված ապրանք, որից կարողացել են փրկել միայն 300 տոննան։ Մնացած ապրանքը պահեստի ներսում է մնացել, նշում է ՍՊԸ-ի տնօրեն Արթուր Անդրեասյանը։
Լրագրողների հետ հանդիպման նա նշեց, որ ընկերությունը ամսական մոտ 9 մլն գումար է փոխանցել իրենց ապրանքների պահպանման համար։ Նրա խոսքով՝ գործարարները դիմելու են վարչապետին, պահանջելու են, որպեսզի իրենց հետ վերադարձվի ավելացված արժեքի հարկը և մաքսատուրքը։
«Մեր կառավարությունը պետք է աջակից լինի գործարարներին։ Խոսքը գնում է մոտ 700-800 հազար դոլարի մասին։ Իմ կարծիքով՝ «Ձյունիկ»-ում ընդհանուր առմամբ եղել է 30 մլն դոլարի ապրանք, տուժողներս 12 հոգի ենք, բայց եղել են մարդիկ, ում ապրանքները եղել են 40-50 տոննա, նրանք իրենց ապրանքները մեր օգնությամբ հանել են։ Ներսում ջերմաստիճանը հասել էր 800-1000 հազարի, հնարավոր չի եղել ապրանքները պահպանել։ Միայն աջ մասի հատվածում գտնվող մսամթերքն ենք կարողացել պահպանել»,- նշեց նա։
Արթուր Անդրեասյանի կարծիքով՝ քանի որ ապրանքները ապահովագրված չեն եղել, ամբողջ պատասխանատվությունը պետք է կրի «Ձյունիկ սառնարան» ՍՊԸ-ն։
Նա նշեց, որ այդ ընկերությունը մի քանի ամիս է, ինչ սնանկ է ճանաչվել։ Եվ ընդգծում է՝ եթե նախապես իմանային, իրենց ապրանքները չէին պահի այնտեղ։
Արթուր Անդրեասյանը նաև կասկածներ հայտնեց պահեստի միտումնավոր հրկիզման մասին։
«Խնդրում ենք գտնել այն չարաբաստիկին, որ հրկիզեց պահեստն ու այդքան վնաս հասցրեց կազմակերպություններին։ Ուզում ենք իմանանք ճիշտը, ինչի՞ համար հրկիզեցին «Ձյունիկ սառնարանը», գուցե խանգարո՞ւմ ենք շուկային»,- ասաց նա։
Արթուր Անդրեսյանը նաև ավելացրեց, որ հրկիզված ապրանքի պատճառով հնարավոր է ապրանքի դեֆիցիտ և գների աճ առաջանա։

Мы хотим знать, почему подожгли «Дзюник»? Бизнесмен (видео)
Поддержи А1+!На складе холодильников «Дзюник» у ООО «Братья Армен-Асмик» было 900 тонн замороженных товаров, из которых смогли спасти только 300 тонн. Остальной товар остался внутри склада, отмечает директор ООО Артур Андреасян.
На встрече с журналистами он отметил, что компания в месяц перечислила около 9 млн для хранения их товаров. По его словам, бизнесмены обратятся к премьер-министру, требуют, чтобы им возвратили налог на добавленную стоимость и таможенная пошлина.
«Наше правительство должно поддержать бизнесменов. Речь идет о 700-800 тысячах долларов. По-моему, в «Дзюник»-е в общей сложности были товары на сумму 30 млн долларов, пострадали 12 человек, но были люди, чьи товары составляли 40-50 тонн, они достали свои товары с нашей помощью. Температура внутри достигла 800-1000 тысяч, было невозможно сохранить товары. Мы смогли сохранить только мясную продукцию, находящуюся справа», - отметил он.
По словам Артура Андреасяна, поскольку товары не были застрахованы, всю ответственность должно нести ООО «Дзюник сарнаран».
Он отметил, что эта компания несколько месяцев, как признана банкротом. И подчеркивает: если б заранее знали, не хранили бы там свои товары.
Артур Андреасян также выразил подозрения в преднамеренном поджоге склада.
«Просим найти того злоумышленника, который поджег склад и нанес такой ущерб организациям. Хотим узнать правду, для чего подожгли «Дзюник сарнаран»? Может, мы мешаем рынку», - сказал он.
Артур Андреасян также добавил, что из-за сгоревшего товара может возникнуть дефицит товаров и рост цен.