Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Շվեդիայի Րիկսդագի նախագահին (տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն օգոստոսի 26-ին ընդունել է իր հրավերով Հայաստանում գտնվող Շվեդիայի Թագավորության Րիկսդագի նախագահ Անդրեաս Նորլենին:
Ողջունելով գործընկերոջը՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ դեռեւս թարմ են տպավորությունները հունիսին Շվեդիա կատարած պաշտոնական այցից, որի ընթացքում տեղի ունեցած հանդիպումները նոր էջ բացեցին հայ-շվեդական երկկողմ հարաբերություններում: Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը հավելել է, որ մեծ պատիվ է ընդունել իր շվեդ գործընկերոջ գլխավորած պատվիրակությանը Հայաստանում:
Անդրեաս Նորլենը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ընդգծել է, որ շվեդական կողմը շատ բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ հարաբերությունները: Նա կարծիք է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները մտել են արագ զարգացման փուլ, որն ունի բավականին հավակնոտ օրակարգ:
Ըստ ԱԺ նախագահի՝ ակնհայտ է այն անկեղծ հետաքրքրությունը, որը ցուցաբերում է Շվեդիան թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական գործընթացների նկատմամբ, ինչի մասին խոսում են թե՛ բարձր մակարդակի փոխայցելությունները, թե՛ Շվեդիայի կողմից Հայաստանին հատկացվող ֆինանսական աջակցության շոշափելի աճը: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմը մեծ ցանկություն ունի համագործակցելու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, վերականգնվող էներգետիկայի, ջրային եւ անտառային ռեսուրների կառավարման, հանքարդյունաբերական թափոնների կառավարման եւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում:
Շվեդիայի խորհրդարանի ղեկավարի կարծիքով՝ խորհրդանշական է այցը Հայաստան հատկապես այն ժամանակաշրջանում, երբ Շվեդիան տոնում է իր ժողովրդավարության 100-ամյակը: Նա հավելել է, որ նման ներկայացուցչական կազմով, որն ընդգրկում է Րիկսդագի բոլոր փոխխոսնակներին եւ քաղաքական խմբերի ղեկավարներին, Շվեդիայի խորհրդարանն այցելություն է ունենում միայն 4 տարին մեկ անգամ: Նա կրկին վերահաստատել է շվեդական կողմի պատրաստակամությունն աջակցելու Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական փոփոխություններին եւ կայուն ազատ շուկային միտված բարեփոխումների ընթացքին:

Арарат Мирзоян принял председателя Риксдага Швеции (видео)
Поддержи А1+!26 августа Председатель НС РА Арарат Мирзоян принял находящегося по приглашению в Армении председателя Риксдага(парламент Швеции) Королевства Швеция Андреаса Норлена.
Об этом Арменпресс сообщили в Управлении по связям с общественностью и СМИ НС РА.
Приветствуя коллегу, Арарат Мирзоян отметил, что еще свежи впечатления от официального визита в Швецию в июне, проведенные в ходе которого встречи открыли новую страницу в армяно-шведских двусторонних отношениях. Спикер парламента Армении добавил, что для него большая честь принять делегацию во главе со своим шведским коллегой в Армении.
Андреас Норлен поблагодарил за теплый прием и подчеркнул, что шведская сторона высоко ценит отношения с Арменией. Он выразил мнение, что отношения между двумя странами вступили в фазу интенсивного развития, которая имеет довольно амбициозную повестку дня.
По словам председателя НС РА, искренний интерес, проявленный Швецией к демократическим процессам в Армении после бархатной революции, очевиден, о чем свидетельствуют как взаимные визиты на высоком уровне, так и ощутимое увеличение финансовой помощи Швеции Армении. Арарат Мирзоян отметил, что у армянской стороны велико желание в сотрудничестве в области информационных технологий, возобновляемых источников энергии, управления водными и лесными ресурсами, управления отходами горного производства и других областях, представляющих взаимный интерес.
По словам спикера шведского парламента, визит в Армению является символическим, особенно в то время, когда Швеция празднует 100-летие демократии. Он добавил, что в таком представительномсоставе, в который входят все вице-спикеры и главы политических групп в риксдаге, парламент Швеции совершает визиты только каждые четыре года раз. Он подтвердил готовность Швеции поддержать демократические реформы в Армении и реформы, направленные на стабильный свободный рынок.