Ա. Խառատյանը մաքսային վճարներից խուսափելու նպատակով համաձայնության է եկել «Օնէքս» ընկերության հետ. ՊԵԿ
Պարզաբանում
Քաղաքացի Արթուր Խառատյանի կողմից ՊԵԿ-ի դիմաց կազմակերպված բողոքի ակցիայի վերաբերյալ
Պետական եկամուտների կոմիտեն քաղաքացի Արթուր Խառատյանի կողմից այսօր ՊԵԿ-ի դիմաց կազմակերպված բողոքի ակցիայի վերաբերյալ անհարժեշտ է համարում տեղեկացնել, որ նա 2019 թվականի օգոստոսի 13-ին ՀՀ ՊԵԿ Արևմտյան մաքսատուն-վարչություն դիմում էր ներկայացրել՝ խնդրելով մաքսազերծել իր կողմից «Օնէքս» ՍՊԸ-ի անունով ՀՀ ներմուծված ապրանքները։ Ներկայացված փաստաթղթերի, ինչպես նաև ձեռք բերված փաստական տվյալների վերլուծությամբ հիմնավոր կասկածներ են առաջացել առ այն, որ  Արթուր Խառատյանը մաքսային վճարներից խուսափելու նպատակով, նախապես համաձայնության գալով «Օնէքս» ընկերության ներկայցուցիչների հետ, օգտագործելով ընկերության փոստային և սուրհանդակային ծառայություններ մատուցելու հանգամանքը, տարբեր ֆիզիկական անձանց փաստացի պատկանող բեռների ներկրումը ձևակերպել է «Օնէքս» ընկերության անվամբ։
ՊԵԿ քննչական վարչությունում ստացված հաղորդման հիման վրա  մաքսային վճարներից խուսափելու դեպքի առթիվ նախապատրաստված նյութերով ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հարուցվել է քրեական գործ։ Նախաքնությունը շարունակվում է։

А. Харатян с целью избежания таможенных выплат пришел с соглашением с компанией “Онекс”: КГД
Комитет по госдоходам прокомментировал акцию протеста, организованную гражданином Артуром Харатяном 20 августа перед  зданием Комитета по госдоходам.
В разъяснении говорится:
«13 августа 2019 года Артур Харатян подал заявление в Западное управление-таможню  Комитета по государственным доходам — с просьбой провести растаможку своих импортных товаров на имя ОООOnex. На  основании анализа представленных документов, а также полученных фактических данных появились  обоснованные сомнения, что Артур Харатян с целью уклонения от уплаты таможенных пошлин и по  согласованию с представителями компании Onex, используя  почтовые и курьерские функции компании, принадлежащий  разным физическим лицам  багаж оформил  под именем Onex.
На основании материалов, подготовленных Следственным управлением КГД,  возбуждено уголовное дело по факту уклонения от уплаты налогов, согласно соответствующей статье Уголовного кодекса РА. Предварительное расследование продолжается».