Ոստիկանությունը կիրառել է համաչափ ֆիզիկական ուժ․ պարզաբանում
«Մի շարք օգտատերեր, հասարակական կազմակերպություններ ու իրավապաշտպաններ կարծիքներ և գնահատականներ են հնչեցրել օգոստոսի 19-ին Երևանի Բաղրամյան պողոտայում ոստիկանների գործողությունների վերաբերյալ:
2019 թ. օգոստոսի 19-ին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներն իրականացնում էին խաղաղ հավաք՝ իրենց աջակցությունն արտահայտելու Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման դեմ պայքարի դուրս եկած Ջերմուկի և հարակից բնակավայրերի քաղաքացիներին, որոնք Բաղրամյան 26 հասցեում հանդիպում էին ՀՀ վարչապետի հետ: Այո, հավաքը խաղաղ էր, և ոստիկանությունը, իրականացնելով իր գործառույթները, պահպանում էր հասարակական կարգը, ապահովում հավաքի մասնակիցների անվտանգությունը: Հետո, սակայն, քաղաքացիները փակեցին Բաղրամյան պողոտան:
Ոստիկանությունը մի քանի անգամ հայտարարեց, որ նրանց գործողությունները չեն բխում օրենքից, և բավարար ժամանակ տվեց՝ պողոտան բացելու համար: Սակայն նրանք հրաժարվեցին կատարել ոստիկանների օրինական պահանջը, և ոստիկանությունը ստիպված էր միջամտել: Փողոցը փակած քաղաքացիները մի քանի անգամ հեռացվեցին պողոտայից մայթ, սակայն կրկին վերադարձան ու փակեցին ճանապարհը: Եվ ստիպված ուժ կիրառվեց, ոչ թե բռնի, այլ համաչափ ֆիզիկական ուժ՝ պողոտան բացելու համար:
Հիշեցնենք, որ իր գործառույթներն իրականացնող ոստիկանության ծառայողներին օրենքով վերապահված է անհրաժեշտության դեպքում կիրառել համաչափ ֆիզիկական ուժ: Խաթարվել էր երթևեկությունը, խախտվել էին այլ քաղաքացիների իրավունքները, և միջամտությունն անհրաժեշտ էր:
Հավաստիացնում ենք, որ նմանատիպ յուրաքանչյուր միջոցառումից հետո, ոստիկանության պետի հանձնարարությամբ, մանրակրկիտ ուսումնասիրվում է ամեն մի ոստիկանի գործողությունը, արվում են հետևություններ, հարկ եղած դեպքում՝ նշանակվում է ծառայողական քննություն: Այդպես կլինի նաև այս անգամ: Այո, ոստիկանությունը կիրառել է համաչափ ֆիզիկական ուժ, և համացանցում տարածված տեսագրությունների ուսումնասիրությամբ ակնառու չեն համաչափության խախտումներ, իսկ եթե ակտիվիստներից մեկն էլ պատահաբար, կրկնում ենք՝ պատահաբար վնասվել է, խնդրում ենք միտում ու դիտավորություն չփնտրել: Յուրաքանչյուր մարդու վնասվածքը ցավալի է, նաև ոստիկանների համար:
Ինչ վերաբերվում է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն տեղափոխված քաղաքացուն՝ կրկնենք, որ հենց ոստիկաններն են կանչել շտապօգնություն, երբ ոստիկանության բաժնում նա հայտարարել է, թե վատ է զգում: Ախտորոշումն էլ եղել է նևրոտիկ ռեակցիա, սրտի ռիթմի խանգարում, ինչը ոչ մի կերպ չի կարող լինել անհամաչափ ուժի կիրառման հետևանք: Ի դեպ, դիտելով նրա ֆեյսբուքյան էջը՝ կարելի է տեսնել, թե նա ինչպես է դիմադրում ոստիկաններին և չի ենթարկվում նրանց օրինական պահանջին:
Ոստիկանությունը ծառայել և ծառայում է օրենքին ու ժողովրդին, ՀՀ քաղաքացուն և հետևողական է, որպեսզի բոլոր պարագաներում իր աշխատակիցները գործեն բացառապես օրենքի շրջանակներում: Սակայն միայն ոստիկանությունը չէ, որ ունի պարտականություններ: Իրավունքներից զատ՝ պարտականություններ ունեն նաև հավաքի մասնակիցները, ակտիվիստները, բոլորս: Ուստի կոչ ենք անում բոլորին՝ մնալ օրենքի և օրինականության սահմաններում, անվերապահորեն կատարել ոստիկանների օրինական պահանջները, չդիմել սադրիչ գործողությունների: Հարկ ենք համարում հիշեցնել նաև, որ ոստիկաններն էլ, պարտականություններից զատ, ունեն նաև իրավունքներ:
Համոզված ենք, որ եկել է օրենքի գերակայության ժամանակը, երբ բոլորը հավասար են օրենքի առաջ: Ուստիև արդիական չեն ոչ ճանապարհ փակելը, ոչ ոստիկանի օրինական պահանջին չենթարկվելը, ոչ էլ ոստիկանությանն անհարիր պիտակներ կպցնելը: Հայտարարություն տարածողներն էլ հիանալի գիտեն յուրաքանչյուր հարցի լուծման օրինական, պաշտոնական ուղին: Հորդորում ենք հարկ եղած դեպքում ընտրել հենց այդ ճանապարհը:
Միայն հավելենք, որ ոստիկանությունն այսուհետ էլ գործելու է միմիայն օրինականության սահմաններում, ինչը պահանջելու է նաև քաղաքացիներից, մնալու է բաց՝ ամեն մի խնդիր քննարկելու և լավագույն լուծում գտնելու հարցում՝ նույնը պահանջելով հասարակական կազմակերպություններից, շարունակելու է բարեփոխվել, զարգանալ ու ինքնամաքրվել՝ ունենալով ողջ հանրության աջակցությունը: Ի վերջո, բոլորիս նպատակը մեկն է՝ օրենքի գերակայությունը:

Полиция применила соразмерную физическую силу: разъяснение
Полиция Республики Армения представила разъяснения относительно действий полиции во время акции протеста против эксплуатации Амулсарского рудника, проведенной 19 августа на проспекте Баграмяна. Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба Полиции Армении.
“Ряд пользователей, общественных организаций и правозащитников высказали мнения и оценки относительно действий полицейских на проспекте Баграмяна 19 августа.
19 августа 2019 года граждане Республики Армения провели мирную акцию, чтобы выразить свою поддержку гражданам Джермука и прилегающих населенных пунктов, вышедшим на борьбу против эксплуатации Амулсарского месторождения, которые по адресу Баграмяна 26 встречались с премьер-министром РА. Да, митинг был мирным, и полиция, выполняя свои функции, соблюдала общественный порядок, обеспечивала безопасность участников митинга. Однако потом граждане перекрыли проспект Баграмяна. Полиция несколько раз заявляла, что их действия не исходят из закона, и дала достаточно времени, чтобы открыть проспект. Однако митингующие отказались выполнить законное требование полицейских, и полиция была вынуждена вмешаться и применить силу, не насильственную, а соответствующую физическую силу для открытия проспекта. Напомним, что служащим полиции, осуществляющим свои функции, законом предусмотрено в случае необходимости применять соответствующую физическую силу. Заверяем, что после каждого подобного действия, по поручению начальника полиции, тщательно изучается поведение каждого полицейского, делаются выводы, при необходимости назначается служебное расследование. Так будет и в этот раз. Да, полиция применила соразмерную физическую силу, и изучением распространенных в интернете видеозаписей не выявило нарушения соразмерности, а если один из активистов случайно, повторяем, случайно получил травму, просим не искать намерения и умысла. Травма каждого человека болезненна и для полицейских. Что касается гражданина, доставленного в медцентр “Сурб Григор Лусаворич”, то повторим, что именно полицейские вызвали скорую помощь, когда в отделении полиции он заявил, что почувствовал себя плохо. Диагноз - невротическая реакция, нарушение сердечного ритма, что никак не может быть следствием применения несоразмерной силы. Кстати, просматривая его страницу в Facebook, можно увидеть, как он сопротивляется полицейским и не подчиняется их законным требованиям. Полиция служила и продолжает служить Закону и народу, гражданину РА и она последовательна во всех случаях, чтобы ее служащие действовали бы исключительно в рамках закона. Но обязанности имеет не только полиция. Помимо прав, обязанности имеют также и участники митинга, активисты, все. Поэтому призываем всех оставаться в рамках закона и законности, безоговорочно выполнять законные требования полицейских, не прибегать к провокационным действиям. Считаем необходимым также напомнить, что и полицейские, помимо обязанностей, имеют также и права.
Мы убеждены, что настало время верховенства закона, когда все равны перед законом. Поэтому не актуальны ни закрытие дороги, ни неподчинение законному требованию полицейского, ни приклеивание полиции не подобающих ярлыков. А те, кто распространяют заявления, прекрасно знают законный, официальный путь решения каждого вопроса. Призываем в случае необходимости выбрать именно этот путь.
Добавим лишь, что полиция и впредь будет действовать только в рамках законности, чего потребует также и от граждан, останется открытой для обсуждения каждой проблемы и поиска лучшего решения, требуя того же от общественных организаций, продолжит реформироваться, развиваться и самоочищаться, имея поддержку всего общества. В конце концов, у нас одна общая цель - верховенство закона. Все мы на одной стороне”.