Մեկնաբանելու որևէ բան չունենք․ առողջապահության նախարարության խոսնակը՝ ուռուցքաբանի գրառման մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյսօր առողջապահության նախարարի՝ ուռուցքաբանության գծով խորհրդատու Գևորգ Թամամյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ դիմել էր Արսեն Թորոսյանին՝ իր լիազորությունները դադարած համարելու համար։
Այս կապակցությամբ «Ա1+»-ը կապ հաստատեց առողջապահության նախարարարության մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանի հետ՝ պարզելու, թե ի՞նչն է պատճառ դարձել այդպիսի դիմումի համար։
Նիկողոսյանն ասաց, որ խորհրդատուի պաշտոնը արտահաստիքային և հայեցողական է, և որ նախարարն ունի թվով 47 խոհրդատու։ Հարցին, թե արդյո՞ք անձնական որևէ խնդիր է եղել Թորոսյանի և Թամամյանի միջև, նա պատասխանեց․ «Մեկնաբանելու որևէ բան չունենք»:
Գրառման կապակցությամբ «Ա1+»-ը փորձեց նաև հավելյալ տեղեկություն ստանալ Թամամյանից։ Հարցին, թե արդյոք իր դիմումը կապ ունի՞ «Գարդասիլ»-ով պատվաստման հետ, պատասխանեց, որ կապ չունի։
«Տեքստում փորձել եմ գրել հնարավորինս մանրամասն»,- եզրափակեց նա։
Իր դիմումի մեջ Թամամյանը մասնավորապես նշել էր, որ իր որոշման ամենակարևոր պատճառն այն է, որ Թորոսյանն առողջ բանականության փոխարեն նախընտրեց ֆեյսբուքյան սին մեկնաբանություններն ու պոպուլիստական հայտարարությունները:
«Ցավում եմ, քանի որ ունեիք բոլոր հնարավորությունները ռեալ փոփոխություններ կատարելու Հայաստանի առողջապահության ոլորտում, սակայն նախընտրեցիք սուտն ու կեղծիքը, նախընտրեցիք ընտրել այն սենյակը, որտեղ ամենախելացին Դուք կերևայիք, բնավ չընկալելով, որ կայացած բժիշկների նկատմամաբ խանդով ու նախանձով լցվելով և անկարող և նեղմիտ կադրերով ոլորտը լցնելով, քանդում եք այն»,- գրել էր նա:

Нам нечего комментировать: пресс-секретарь министерства здравоохранения о записи онколога
Сегодня советник министра здравоохранения по линии онкологии Геворг Таманян обратился к Арсену Торосяну с письменной записью о том, чтобы считать свои полномочия прекращенными.
В этой связи “А1+” установил связь с пресс-секретарем министерства здравоохранения Алиной Никогосян, чтобы выяснить, что стало причиной для такого заявления.
Никогосян сказала, что должность советника внештатная и добровольная, и что у министра есть 47 советников. На вопрос, была ли какая-либо личная проблема между Торосяном и Тамамяном, она ответила: “Нам нечего комментировать”.
В связи с записью “А1+” попытался получить дополнительную информацию от Тамамяна. На вопрос, связано ли заявление с прививкой “Гардасил”, ответил, что нет.
“Я попытался написать в тексте как можно подробнее”, - заключил он.
В своем заявлении Тамамян в частности отметил, что самая важная причина его решения в том, что Торосян вместо здоровой логики предпочел пустые комментарии в фейсбук и популистские заявления.
“Мне жаль, поскольку у нас были все возможности совершить реальные изменения в сфере здравоохранения Армении, однако вы предпочли ложь и фальсификации, предпочли выбрать ту комнату, где самым умным выглядели бы Вы, разумеется, не понимая, что проникшись ревностью и завистью к состоявшимся врачам и наполнив отрасль неспособными и узко мыслящими кадрами, вы разрушаете ее”, - написал он.