Դեմ է՝ հենց «ստամբուլյան» բառի համար․ ինչպե՞ս են Գյումրիում վերաբերում կոնվենցիային (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍպիտակ դրոշներ՝ «Կամք» տարբերանշանով, սեղան, մի քանի աթոռ եւ ստորագրահավաքին միանալու կոչ: Գյումրիի Ռիժկովի ճեմափողոցում արդեն 3-րդ օրը Հայկական արժեքների պաշտպանության «Կամք» հկ-ն քաղաքացիներին հորդորում է ընդդիմանալ Ստամբուլյան կոնվենցիային: Ընդդիմության արտահայտչամիջոցն այս պարագայում ստորագրությունն է եւ ստորագրելով լուսանկարվելը:
Առաջին բանը, որ ասվում է քաղաքացուն, հետեւյալն է. «Եկեք, միացեք՝ ընդդեմ այլասերվածության քարոզի»:
«Կամք»-ի հիմնադիր Վահագն Չախալյանը չի թաքցնում, որ մարդկանց մեծ մասը չգիտի, թե խոսքն ինչի մասին է:
«Գալիս են, բացատրում ենք, իրազեկման թերթիկ ենք տալիս, նոր են ստորագրում»,-ասաց նա «Ա1+»-ի հետ զրույցում:
Նույն թերթիկից նաեւ մեզ տրվեց։ Դրանում նախ նշվում է, որ հայը վերապրել է Ցեղասպանություն, վերականգնել է անկախ պետականությունն ու ազատագրել է Արցախը: Սակայն ՀՀ-ում, Արցախում, թե Ջավախքում դատապարտվել է օրվա հացի խնդրով, որովհետեւ, ըստ իրազեկման թերթիկի, «կաշառակեր եւ անկուշտ համակարգը հայրենիքը հասցրել է սպառման եզրին»:
Այնուհետ, վիճակագրություն, թե 30 տարում որքանո՞վ է աճել Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի բնակչությունն ու ինչքանով նվազել ՀՀ քաղաքացիների թիվը:
«2018 թվականի մայիսին մեկ մարդու պես իշխանությունից հեռացրել ես կաշառակեր վարչակարգին՝ աշխարհին ցույց տալով խաղաղասիրության եւ ազատասիրության քո տաղանդը: Սակայն այս անգամ իշխանության շարքեր են թափանցել քո ազգային ինքնության վերացման երդվյալ դարանակալ, օտարամուտ ուժեր, որոնց միակ նպատակն է արատավոր արժեքների ներարկման միջոցով բնաջնջել հայ ընտանիքը, պղծել հայ երեխային, տապալել հայկական մշակույթի ու Ազգային Առաքելական Եկեղեցու հենասյուներն ու վերջնական կործանման հասցնել մեր ազգը»,-ասված է քաղաքացիներին տրվող թերթիկում:
Հաջորդ տողերում եւս ոչինչ չկա Ստամբուլյան կոնվենցիայի դրույթներից ու ձեւակերպումներից: Ընդամենը հայ կնոջը կոչ են անում բարձր պահել հայ ընտանիքի, երեխայի ու սրբազան մոր պատիվը, վետերանին ու ուսուցչին կոչ են անում «փրկել պղծումից մեր վաղվա զինվորին»: Կոչեր կան նաեւ՝ ուղղված դիվանագետին, իրավաբանին, հայ իշխանավորին, մտավորականին ու մշակույթի գործչին: Լրագրողին էլ կոչ է արվում «բացահայտել երեսուն արծաթ դրամով մեր ազգը սրբապղծության մատնող ուժերին»: Թշնամու համար էլ թերթիկում զգուշացում կա: Սա է ընդհանուր բովանդակությունն այն թերթիկի, որը Վահագն Չախալյանը համարում է իրզեկման: Այսինքն, եթե սա տրվում է քաղաքացուն, ըստ Չախալյանի, Ստամբուլյան կոնվենցիային անծանոթ ցանկացած մեկը հասկանում է, թե ինչի մասին է խոսքը:
«Մարդիկ կարդում են, մենք էլ չենք զլանում, բացատրում ենք, պարզաբանում ենք, նոր ստորագրում են: Էնքան շատ է հակաքարոզը, որ մինչեւ չենք բացատրում, չեն ստորագրում: Բայց շատերն էլ կան, որ կոնկրետ տեղյակ են, գալիս են ստորագրելու: Ու քիչ էլ չի մարդկանց թիվը: Գյումրին շատ ակտիվ է»,-ասաց Չախալյանը:
Ըստ նրա՝ փորձ էր արվում անաղմուկ վավերացնել այս փաստաթուղթը, դրա համար էլ հուլիսի 17-ից, գիշերը չեն քնել, հավաքվել, որոշել, ստորագրահավաք են սկսել՝ ընդդեմ Ստամբուլյան կոնվենցիայի: Չախլայանը նաեւ դժգոհեց՝ լրատվամիջոցներն իրենց չեն անդրադառնում: Բայց, պարզվեց, սեւ PR կա: «Ասում են՝ ստորագրություն են հավաքում, որ Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակեն, կամ ասում են, թե ստամբուլյան բառի համար է, որ չեն ստորագրում: Չկա նման բան: Ճիշտ է բառը բնական հակակրանք է առաջացնում, բայց դա ամենեւին էդպես չէ»:
Նույն պահին, սակայն ստորագրահավաքին մասնակցող քահանան հրաժարվեց տեսանկարահանումից, սակայն հստակ ասաց՝ միացել է ստորագրահավաքին եւ դեմ է կոնվենցիային՝ հենց «ստամբուլյան» բառի համար:
Ստորագրահավաքին միացած Հոլանդիայի բնակիչ Գեւորգ Բագրատունին էլ կոնվենցիայում Հայաստանի համար պայթյունավտանգ կետեր է գտել: Դրա համար էլ եկել Գյումրի, ընդդիմանում է: Բայց բնակության վայրը փոխելու մասին խոսք չկա: Բագրատունին կշարունակի ապրել Հոլանդիայում: Սիրտը, սակայն Հայաստանի համար ցավում է:
Բագրատունին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց՝ մի փաթեթ ընդունելով ընտանեկան բռնությունը չի վերանում, եթե օրենսդրորեն չի կարգավորվում խնդիրը, թող նորը գրեին, հայերը հեղինակեին նոր փաստաթուղթ, ոչ թե օտարինը բերեին, տեղայնացնեին: Իսկ այսպես ուզում են կամաց-կամաց տանեն, սարքեն հոլանդական տեսակի մի պետություն, որտեղ «շունը տիրոջը չի ճանաչում»:
«Ու վերջում էդ ամեն ինչը դառնում է հակաքրիստոնեական: Նույն էդ համասեռամոլները, կարող ես դեմ լինել, կողմ լինել, քու անձնականն ա, բայց հակասում ա Աստծո օրենքներին, դու չես կարա փախնես: Պիտի ընտրություն կատարես՝ ընտրում ես Կտակարանի՞ ասածը, թե՞՝ պետական օրենքները: Եվ հենց այստեղ էլ բախումն է»,-վստահ է Բագրատունին:
«Պոլիտիկայից» արդեն հոգնած գյումրեցի լրագրավաճառն էլ է միացել ստորագրահավաքին: Անկեղծացավ՝ Ստամբուլյան կոչվող կոնվենցիայից ոչինչ էլ չգիտի: Բայց՝ դեմ է: Ու վստահ է դեմ: «Ընդունեն, չընդունեն, ըդիկ ընձի՝ հեչ, բայց 100 տոկոս դեմ եմ, ես կըսեմ: Ընդունեցին էլի նույն բանը բդի էղնի, չընդունեցին, էլի նույն բանը բդի էղնի, հիվանդը հիվանդ կմնա (նկատի ունի նույնասեռականներին), էդ էնողն էլ էնող կեղնի»,-ասաց նա:
Վահագն Չախալյանն էլ վստահեցրեց, ստորագրահավաքը կշարունակեն այնքան ժամանակ, մինչեւ չհաղթանակեն: Իսկ որ այդ օրը մոտ է, չի կասկածում: «Կամք»-ը խաղաղ ակցիաներին է կողմնակից, բայց փողոցից տուն կգնա այն ժամանակ, երբ տուն կճանապահի Ստամբուլյան կոնվենցիան:

Против именно из-за слова “стамбульская”: как в Гюмри относятся к конвенции (видео)
Белые флаги с отличительным знаком “Воля”, несколько стульев и призыв присоединиться к сбору подписей. На аллее Рыжкова в Гюмри уже 3-й день НПО по защите армянских ценностей “Воля” призывает противостоять Стамбульской конвенции. Средство выражения протеста в данном случае – подпись и фотография при подписании.
Первое, что говорится гражданину, следующее: “Приходите, присоединитесь к агитации против извращения”.
Основатель “Воли” Ваагн Чахалян не скрывает, что большинство людей не знают, о чем речь.
“Приходят, объясняем, даем информационный листок, только потом подписывают”, - сказал он в беседе с “А1+”.
Такой же листок он дал и нам. В нем прежде всего указано, что армянин пережил Геноцид, восстановил независимую государственность и освободил Арцах. Однако в РА, Арцахе и Джавахке был обречен на проблему хлеба насущного, потому что, соглансо информационной листовке “коррупционная и ненасытная система довела родину до грани исчерпания”.
Затем, статистика, что за 30 лет насколько возросло население Турции и Азербайджана и насколько уменьшилось число граждан РА.
“В мае 2018 года мы как один человек убрали из власти коррупционный режим, продемонстрировав миру свой талант миролюбия и свободолюбия. Однако на этот раз в ряды власти проникли чуждые силы, призванные устранить твою национальную идентичность, единственная цель которых- посредством внедрения пагубных ценностей уничтожить армянскую семью, развратить армянского ребенка, разрушить опорные столпы армянской культуры и Национальной Апостольской Церкви и довести нашу нацию до окончательного уничтожения”, - сказано в листовке, которая дается гражданам.
В следующих строках также нет ничего из положений и формулировок Стамбульской конвенции. Всего лишь призывают армянскую женщину высоко хранить честь армянской семьи, ребенка и священной матери, ветеранов и учителей призывают “спасти от извращения нашего завтрашнего солдата”. Также есть призывы, адресованные дипломату, юристу, армянским властям, интеллигенции и деятелям культуры. Журналиста призывают “выявить силы, которые предают нашу нацию на святотатство за тридцать серебрянников”.
В этом листовке есть предупреждение и для врага. Это  - общее содержание листовки, которую Ваагн Чахалян считает информационной. То есть, если это дается гражданину, по мнению Чахаляна, любой, кто не знаком со Стамбульской конвенцией, понимает, о чем речь.
“Люди читают, а мы не ленимся, объясняем, поясняем, только потом подписывают. Такая большая контрпропаганда, что пока не объясняем, не подписывают. Но есть многие, которые конкретно знают, приходят подписывать. И число этих людей не малое. Гюмри очень активен”, - сказал Чахалян.
По его мнению, делается попытка бесшумно ратифицировать этот документ, для этого с 17-го июля не спали ночью, собрались, решили, начали сбор подписей против Стамбульской конвенции. Чахлалян также не доволен: СМИ себя не оправдывают. Но, выяснилось, есть черный PR. “Говорят: собирают подписи, чтобы освободить Роберта Кочаряна, или говорят, что не подписывают из-за слова стамбульская. Нет такого. Правда, слово вызывает естественную антипатию, но это совершенно не так”.
В тот же момент, участвующий в сборе подписей священник, отказавшийся от сьемки, однако четко сказал: присоединился к сбору подписей и против конвенции именно из-за слова “стамбульская”.
Присоединившийся к сбору подписей житель Голландии Геворг Багратуни увидел в конвенции взрывоопасные для Армении пункты. Поэтому он приехал в Гюмри, протестует. Но об изменении местожительства речи нет. Багратуни продолжит жить в Голландии. Но сердце болит за Армению.
Багратуни в беседе с “А1+” сказал: принятием одного пакета семейное насилие не исчезает, если законодательно проблема не регулируется, пусть написали бы новый, армяне создали бы новый документ, а не принесли иностранный и локализовали. А так хотят постепенно повести, сделать государство, похожее на голландское, где “собака не знает своего хозяина”.
“И в конце все это становится антихристианским. Те же гомосексуалисты, можешь быть против, можешь быть за, твое личное, но противоречит Божьим законам, ты не можешь убежать. Должен сделать выбор: выбираешь то, что сказано в Завете, или государственные законы? И именно здесь столкновение”, - уверен Багратуни.
Уже уставший от “политики” гюмрийский продавец газет присоединился к сбору подписей. Признался, что ничего не знает о конвенции, которая называется Стамбульской. Но против. И уверенно против. “Примут, не примут, мне все равно, но я на 100% против, я скажу. Примут – будет то же самое, не примут – будет то же самое, больной останется больных (имеет в виду гомосексуалистов), кто это делает, будет делать”, - сказал он.
Ваагн Чахалян заверил: сбор подписей будут продолжать столько времени, пока не победят. А что этот день близок – не сомневается. “Воля” – сторонники мирных акций, но уйдут домой с улицы тогда, когда проводят домой Стамбульскую конвенцию.