Փոփոխություններ` դեղեր դուրս գրելու կարգում
Կառավարությունն այսօրվա նիստում ընդունել է «Դեղատոմսեր գրելու, դեղեր բաց թողնելու (ներառյալ` էլեկտրոնային եղանակով) կարգը, դեղատոմսերի ձևերը, ինչպես նաև դեղերի և դեղանյութերի հաշվառման կարգը սահմանելու և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2017 թվականի նոյեմբերի 9-ի N 1402-Ն որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» որոշման նախագիծը:
Որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո դեղատոմսով պետք է բաց թողնվենհետևյալ դեղային խմբերը`  հսկվող դեղերը և դեղանյութերը (թմրամիջոցներ և հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութեր պարունակող), անվճար կամ արտոնյալ պայմաններով տրվող, ինչպես նաև համակարգային ազդեցությամբ հակավարակային դեղերը (հակաբակտերիային, հակասնկային, հակամիկոբակտերիային, հակավիրուսային դեղերը, իմունային շիճուկները և իմունոգլոբուլինները, պատվաստանյութերը), ինչպես նաև միզոպրոստոլ պարունակող դեղերը:Սրանք կազմում ենՀայաստանում գրանցված դեղերի շուրջ 13%-ը:
Մնացած բոլոր դեղատոմսային դեղերի համար կարգը կկիրառվի 2023թվականից՝ էլեկտրոնային առողջապահության լիարժեք ներդրումից հետո, որը կապահովի նկարագրված գործընթացներիդյուրացում՝ ապահովելով ցանկացած դեղատնից դեղատմոսում դուրս գրված դեղի մնացորդային քանակները ձեռք բերելու հնարավորություն:
Նշենք, որ որոշմամբ սահմանվել են պահանջներ թղթային և էլեկտրոնային դեղատոմսեր գրելուհամար:
Վերանայվել են թղթային  դեղատոմսային ձևաթղթերը՝ առանձնացնելով դրանք թմրամիջոցներ պարունակող դեղերի (N 1), հոգեմետ նյութեր պարունակող դեղերի (N2), փոխհատուցվող դեղերի համար(N 3), դեղերի և դեղանյութերի մեկանգամյա  կամ բազմակի բաց թողնման համար (N 4), ընդ որում դեղատոմսերը կարող են լրացվել գրիչով, կամ տպագրվել, որոշ տվյալների համար կարող են կիրառվել պատրաստի դրոշմակնիքներ:
Հանվել է «ԲԺՇԿԻ ՀՈՒՇԱԹԵՐԹԻԿ» հատվածը՝ բլանկների տպագրության գործընթացը հեշտացնելու  և դեղատոմսի դարձերեսը ազատ թողնելու նպատակով՝անհրաժեշտության դեպքումհետագա լրացումներ կատարելու համար:
Հստակեցվել ենբլանկների կենտրոնացված և ապակենտրոնացված տպագրության, ինչպես նաև համարակալման և հաշվառման գործընթացները:
Դեղը բազմակի բաց թողնելու համար սահմանվել է երկու հնարավորություն՝ դեղը գրվում է մի քանի ամսվա կուրսի համար մեկ ձևաթղթի վրա և պացիենտը դեղատոմսը թողնում է դեղատանը՝ հետագայում դեղը նույն դեղատնից ձեռք բերելու պայմանով, կամ բժիշկը նույն օրը գրում է երկու կամ երեք դեղատոմս, յուրաքանչյուրը 2-ական ամիս բուժման համար: Եթե պացիենտը չի կարող ամբողջական փաթեթով դեղը ձեռք բերել, կրկին դեղատոմսը թողնում է դեղատանը և հետագայում նույն դեղատնից ստանում մնացած քանակները:
Վերանայվել  են միայն ամբուլատոր քարտի մասին նշում կատարելու  պահանջը, լեզվական սահմանափակումները՝ առանձնացնելով այն դաշտերը, որտեղ կարող են կատարվել  նաև անգլերեն  կամ  լատիներեն գրառումներ:
Սահմանվել են դրույթներդեղագետի գործողությունների վերաբերյալ՝ դեղատոմսերում սխալներ կամ անճշտություններ հայտնաբերելու  դեպքում:

Изменения в порядке выписывания лекарств
Правительство Армении на заседании 15 августа приняло проект решения “Об установлении порядка выписывания рецептов, отпуска лекарств (включая электронную форму), форм рецептов, а также порядка учета лекарств и фармацевтических субстанций и признании решения правительства Республики Армения № 1402-н от 9 ноября 2017 года утратившим силу.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Министерства здравоохранения Армении, после вступления решения в силу по рецептам должны отпускаться следующие лекарственные группы: контролируемые лекарства и лекарственные средства (содержащие наркотические средства и психотропные вещества), выдаваемые бесплатно или на льготных условиях, а также противоопухолевые препараты системного действия (антибактериальные, противогрибковые, антимикобактериальные, противовирусные препараты, иммунные сыворотки и иммуноглобулины, вакцины), а также лекарства, содержащие мизопростол. Они составляют около 13% лекарств, зарегистрированных в Армении. Для всех остальных рецептурных лекарств процедура начнет применяться с 2023 года после полного внедрения электронного здравоохранения, которое обеспечит облегчение процесса, обеспечивая возможность получения выписанного лекарства, в любой аптеке.
Отметим, что решением установлены требования для выписывания бумажных и электронных рецептов.
Пересмотрены бумажные рецептурные бланки, из них отделены бланки для лекарств, содержащих наркотические средства (N 1), психотропные вещества(N2), для компенсируемых лекарств (N 3), для разового или многократного отпуска лекарств и фармацевтических субстанций (N 4), при этом рецепты должны быть заполнены ручкой или напечатаны, для некоторых данных могут применяться готовые штампы.
Удалена графа “Памятный лист врача” для облегчения процесса печати бланков и освобождения обратной стороны рецепта для дальнейших дополнений в случае необходимости.
Уточнены процессы централизованной и децентрализованной печати бланков, а также их нумерации и учета.
Для многократного отпуска препарата установлены две возможности: препарат выписывается на одну форму на несколько месяцев, и пациент оставляет рецепт в аптеке с условием последующего приобретения лекарства в той же аптеке, или врач в тот же день выписывает два или три рецепта, каждый на 2 месяца лечения. Если пациент не может приобрести лекарство в полном пакете, он снова оставляет рецепт в аптеке и в дальнейшем получает остальные количества из той же аптеки.
Были пересмотрены требования к отметке об амбулаторной карте, языковые ограничения, выделены поля, где могут быть сделаны записи на английском или латинском языках.
Установлены положения о действиях фармацевта в случае выявления ошибок или обнаружения неточностей в рецептах.