Վարկ տրամադրող մի շարք ընկերություններ խարդախություն են կատարել. 6 անձի մեղադրանք է առաջադրվել
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում կատարված անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել են քաղաքացիներին վարկերի տրամադրման ծառայություններ մատուցող մի շարք կազմակերպությունների կողմից  խարդախությամբ խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու դեպքի մի շարք հանգամանքներ, մեղադրանք է առաջադրվել 6 անձի:
Քրեական գործով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ բնակչությանը վարկերի տրամադրման ծառայություններ մատուցելու պատրվակով ստեղծվել են մի շարք կազմակերպություններ, որոնք գործել են Երևան քաղաքի Մաշտոցի պողոտայում և համացանցում «Վարկով.էյ եմ» /varkov.am/, «Վարկս.էյ եմ» /varks.am/ հղումներով ծառայություններ են գովազդել, մինչդեռ պարզվել է, որ նշված կազմակերպություններն իրականում վարկային կազմակերպություններ չեն. երբ անձը դիմել է նրանց, ընկերության ներկայացուցիչն անձին ուղեկցել է որևէ տեխնիկայի կամ շինանյութի խանութ և միջնորդ է հանդիսացել նրա անվամբ ապառիկով ապրանքներ ձեռք բերելու հարցում, որից հետո հայտնել են, որ իրենց ընկերությունը պատրաստակամ է ձեռք բերել խանութից գնված ապրանքները՝ վճարելով դրա արժեքի 65 տոկոսը: Ստանալով ապրանքները՝ խաբեությամբ քաղաքացիներին ամբողջությամբ կամ մասնակի չեն վճարվել այդ գումարները:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ մեղադրանք է առաջադրվել 6 անձի՝ կազմակերպության տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325–րդ հոդվածի 2-րդ մասով (24 դրվագ), ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1.1-ին և 2-րդ կետերով (6 դրվագ), ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1.1-ին կետով (4 դրվագ): Վարկերի տրամադրման համար կեղծ տեղեկանք տրամադրող ընկերությունների տնօրեններից մեկին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 189-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով /15 դրվագ/, մյուս 4-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325–րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Վարույթն իրականացնող մարմինը հորդորում է բնակչությանը զերծ մնալ նման գործարքներ կատարելուց, քանզի անձինք, իրենք իսկ համաձայնելով կատարել նման գործարքներ, ներքաշվում են հանցավոր սխեմայի մեջ, և վարկային ծառայություններ ձեռք բերելու համար դիմել միայն լիցենզավորված կազմակերպություններին:

Ряд организаций, предоставляющих кредиты, совершали мошенничество: обвинение выдвинуто 6 лицам
Поддержи А1+!В результате необходимых следственных и процессуальных действий, проведенных в управлении по расследованию избирательных преступлений Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, был выявлен ряд обстоятельств, связанных с мошенничеством в крупных размерах со стороны ряда организаций, предоставляющих услуги по предоставлению кредитов гражданам. Обвинение предъявлено 6 лицам.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что под предлогом предоставления услуг по предоставлению кредитов населению был создан ряд организаций, которые действовали на проспекте Маштоца и в интернете, рекламировали услуги по ссылкам varkov.am, varks.am. Однако выяснилось, что указанные организации на самом деле не являются кредитными организациями. При обращении к ним, представитель компании сопровождал человека в какой-либо магазин техники или стройматериалов и становился посредником в приобретении товаров в кредит на его имя, после чего сообщалось, что их компания готова приобрести приобретенные в магазине товары, заплатив 65% от его стоимости. Получив товары, гражданам путем обмана, полностью или частично не выплачивались эти суммы.
По совокупности добытых достаточных доказательств 6 лицам предъявлено обвинение, директору организации по части 2 статьи 325 (24 эпизода), пунктам 1.1 и 2 части 2 статьи 178 (6 эпизодов) Уголовного кодекса РА, пункту 1.1 части 2 статьи 178 (4 эпизода) Уголовного кодекса РА.). Одному из директоров компаний, предоставляющих ложные справки о выдаче кредитов, предъявлено обвинение по части 1 статьи 189, части 2 статьи 325 (15 эпизодов), другим 4 - по части 2 статьи 325 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.
Орган, осуществляющий производство, призывает население воздерживаться от совершения подобных сделок, поскольку лица, согласившись совершать подобные сделки, вовлекаются в преступную схему, и для приобретения кредитных услуг обращаться только к лицензированным организациям.