12022431_912277562219506_8708775672777098853_o (1)
Առաջարկվում է քրեականացնել բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերն ու բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը
2019 թվականի հունիսի 6-ի Կառավարության նիստում վարչապետն Արդարադատության նախարարությանը հանձնարարել է քննարկել բռնության կոչերը քրեականացնելու նպատակահարմարության հարցը։ Այս հանձնարարականի հիման վրա Արդարադատության նախարարության կողմից կատարվել է գործող օրենսդրական կարգավորումների, ատելության խոսքի դեմ պայքարի միջազգային չափանիշների և փորձի ուսումնասիրություն: Ուսումնասիրության արդյունքում մշակվել և հանրային քննարկման է ներկայացվել «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է պատասխանատվություն նախատեսել անձի կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերի, անձի կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու կամ նման բռնություն քարոզելու համար ՝ https://www.e-draft.am/projects/1862/about :
Նախագիծը մշակելիս հաշվի է առնվել Հայաստանում  ատելության խոսքի տարածումը, այդ կապակցությամբ հանրության շրջանում հնչող մտահոգությունները, ինչպես նաև  անհանդուժողականության, խտրականության և բռնության աճի կանխարգելման անհրաժեշտությունը:
Նախագծով որդեգրված մոտեցումը հիմնված է մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կառույցների հանձնարարականների վրա: Մասնավորապես, Ռասիզմի և այլատյացության որոշ ձևերի և արտահայտությունների դեմ պայքարի մասին ԵՄ շրջանակային որոշման մեջ նշված է, որ անդամ պետությունները պետք է  պատիժ նախատեսեն բռնության կամ ատելության դիտավորյալ և հրապարակային հրահրման, ինչպես նաև միջազգային որոշ հանցագործությունների հրապարակային թողտվության, ժխտման կամ այն սովորական երևույթ դարձնելուն, ինչը կարող է հանգեցնել բռնության կամ ատելության
Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի  Եվրոպական հանձնաժողովի «ատելության խոսքի» դեմ պայքարի թիվ 15 հանձնարարականի համաձայն՝ «ատելության խոսքը» կարող է հանգեցնել այլոց ահաբեկման, նրանց նկատմամբ բռնության կիրառման, թշնամանքի և խտրականության: Վերոնշյալ հանձնարարականում բազմիցս արտահայտվել է այն դիրքորոշումը, որ քրեական պատասխանատվությունը պետք է կիրառվի «ատելության խոսքի» ծայրահեղ դրսևորման համար: Մասնավորապես, հանձնաժողովը խրախուսել է պետություններին քրեական պատասխանատվություն նախատեսել բռնության, ատելության կամ խտրականության հրապարակային հրահրման համար
Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեն իր՝ Հայաստանին ուղղված 2017 թվականի հանձնարարականում խրախուսում է պետությանը իր քրեական օրենսգրքով նախատեսել ատելության հողի վրա կատարվող հանցագործությունների (hate crime) համար պատասխանատվություն:
Միևնույն տրամաբանությունն է ընդգծված «Ատելության խոսքի» վերաբերյալ Եվրոպայի Խորհրդի թիվ R (97) 20 հանձնարարականում, որի 2-րդ սկզբունքի համաձայն` անդամ պետությունների կառավարությունները պետք է ստեղծեն կամ պահպանեն ատելության բորբոքման դեմ պայքարի այնպիսի ամուր իրավական հիմքեր, որոնք յուրաքանչյուր դեպքում  կապահովեն անհրաժեշտ հավասարակշռությունը խոսքի ազատության և այլոց իրավունքների և արժանապատվության  պաշտպանության միջև։
Նախագծի նպատակն է համարժեք պայքար մղել ատելության խոսքի ծայրահեղ դրսևորումների դեմ: Մասնավորապես՝ քրեական պատասխանատվության գործիքն անհրաժեշտ է այն դեպքերում, երբ ատելության խոսքն ուղղված է բռնության հրահրմանը առանձին անձանց կամ անձանց խմբի նկատմամբ: Ատելության խոսքի՝ բռնություն հրահրող դրսևորումները այս կամ այն տարբերակով քրեականացվել են մի շարք երկրներում՝ Կանադայում, Ռուսաստանի Դաշնությունում, Իսպանիայում, Բելգիայում, Ռումինիայում, Ֆրանսիայում, Լեհաստանու, Մոլդովայում և այլ երկրներում:

12022431_912277562219506_8708775672777098853_o (1)
Предлагается криминализировать публичные призывы к насилию или публичное оправдание или пропаганду насилия
На заседании правительства 6 июня 2019 года премьер-министр поручил Министерству юстиции обсудить целесообразность криминализации призывов к насилию.
Как сообщили Арменпресс в управлении информации и связей с общественностью Министерства юстиции Армении, на основании данного поручения Министерство юстиции Армении провело изучение действующих законодательных регулирований, международных стандартов и опыта по борьбе с проявлениями ненависти. В результате исследования был разработан и представлен на общественное обсуждение проект Закона Республики Армения “О внесении дополнения в Уголовный кодекс Республики Армения”, которым предлагается предусмотреть ответственность за публичные призывы к применению насилия опасные для жизни или здоровья человека, публичное оправдание насилия, опасного для жизни или здоровья человека, или пропаганду подобного насилия. При разработке проекта учитывалось распространение в Армении языка ненависти, опасения, звучащие в обществе в связи с этим, а также необходимость предотвращения роста нетерпимости, дискриминации и насилия. Отношение, принятое проектом основано на рекомендациях международных структур, занимающихся защитой прав человека. В частности, в Рамочном решении ЕС о борьбе с некоторыми формами и выражениями расизма и ксенофобии отмечено, что государства-члены должны предусматривать наказание за умышленное и публичное подстрекательство к насилию или ненависти, а также публичное попустительство, отрицание некоторых международных преступлений или превращение их в обычное явление, что может привести к насилию или ненависти.
Согласно рекомендации № 15 Европейской комиссии по борьбе с расизмом и нетерпимостью, “язык ненависти” может привести к запугиванию других, применению насилия в отношении них, враждебности и дискриминации. В вышеуказанном поручении неоднократно выражалась позиция о том, что уголовная ответственность должна быть применена для крайнего проявления  “языка ненависти”. В частности, комиссия призвала государства предусмотреть уголовную ответственность за публичное подстрекательство к насилию, ненависти или дискриминации.
Комитет по ликвидации расовой дискриминации в своей рекомендации Армении на 2017 год поощряет государство своим уголовным кодексом предусмотреть ответственность за преступления на почве ненависти (hate crime).
Одна и та же логика подчеркнута в рекомендации № R (97) 20 Совета Европы о “языке ненависти”, согласно второму принципу которой, правительства государств-членов должны создать или сохранить такие прочные правовые основы борьбы с разжиганием ненависти, которые в каждом случае обеспечат необходимый баланс между свободой слова и защитой прав и достоинства других. Цель проекта - вести адекватную борьбу с экстремальными проявлениями языка ненависти. В частности, инструмент уголовной ответственности необходим в тех случаях, когда язык ненависти направлен на подстрекательство к насилию в отношении отдельных лиц или группы лиц. Проявления ненависти в той или иной форме были криминализированы в ряде стран: Канаде, Российской Федерации, Испании, Бельгии, Румынии, Франции, Польши, Молдовы и других странах.