Քաղաքապետարանը շարունակում է գործել միակողմանիորեն. «Սանիթեք»-ի հայտարարությունը
«Սանիթեք» ընկերության կողմից ս.թ. օգոստոսի 2-ին քաղաքապետարանին էր ներկայացվել ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման երկու առաջարկ` կարճաժամկետ և երկարաժամկետ, սակայն մինչ օրս ընկերության այդ առաջարկները մնացել են անպատասխան: Նման վերաբերմունքը թույլ է տալիս ենթադրել, որ իրավիճակի անհապաղ շտկումը քաղաքապետարանի առաջնահերթ մտահոգությունը չէ. քաղաքապետարանը շարունակում է գործել միակողմանիորեն` առանց աղբահանության կառավարման հստակ քաղաքականության մշակման: Փոխարենը, քաղաքապետարանի կողմից ապօրինի կերպով հեռացվում են «Սանիթեք» ընկերության աղբադույլերը, չեն կատարվում սահմանված վճարումները, որի արդյունքում իրավիճակը դուրս է գալիս վերահսկողությունից:
Կառավարությունը ս.թ. օգոստոսի 8-ին տեղի ունեցած նիստում որոշեց Հայաստանի բնակավայրերում աղբահանության կազամակերպման և սանիտարական մաքրման ոլորտում լիազոր մարմին ճանաչել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների զարգացման նախարարությանը, և մենք լիահույս ենք, որ այդ որոշումը կնպաստի ստեղծված իրավիճակի կարգավորմանը:

Мэрия продолжает действовать в одностороннем порядке: Заявление «Санитек»-а
2-го августа с.г. компания «Санитек» представила мэрии два предложения по разрешению создавшейся ситуации: краткосрочное и долгосрочное, однако до сих пор эти предложения компании оставались без ответа. Подобное отношение позволяет предположить, что незамедлительное исправление ситуации не является первоочередной заботой мэрии, мэрия продолжит действовать в одностороннем порядке, без разработки конкретной полиции по управлению вывозом мусора. Вместо этого мэрия незаконным образом убирает мусорные баки компании «Санитек», не производятся установленные выплаты, в результате чего ситуация выходит из-под контроля.
Правительство на заседании, которое состоялось 8-го августа с.г. решило признать уполномоченным органом в сфере организации вывоза мусора и санитарной очистки в населенных пунктах Армении признать Министерство территориального управления и развития инфраструктуры, и мы полны надежды, что это решение будет способствовать урегулированию создавшейся ситуации.