Հյուրանոցային բիզնես ստեղծելու հնարավորություն՝ արաբկիրցիների համար (տեսանյութ)
Արաբկիր վարչական շրջանն արաբկիրցիներին առաջարկում է B & B (Bed&Breakfast) ձևաչափով հյուրանոցային բիզնես ստեղծելու հնարավորություն։ Վարչական շրջանը առաջարկում է սեփական տներ ունեցող անձանց միանալ նախագծին՝ իրենց տան մի հատվածը դարձնելով հյուրատուն։ Կընտրվի հյուրատան համար հարմար շրջան։ Ծրագիրը միայն բնակիչների մեծ մասի համաձայնության դեպքում հնարավոր կլինի իրականացնել։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում նախագիծը ներկայացրեց Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար Արամ Դանիելյանը։
Նա նշում է՝ Տաթևում, Դիլիջանում և Կալավանում բնակիչներից շատերը իրենց տները օգտագործում են այդ նպատակով՝ սենյակներ հատկացնելով զբոսաշրջիկներին։
Վարչական շրջանի ղեկավարը վստահ է, որ ծրագիրը կնպաստի շրջանի ակտիվացման և զբոսաշրջության ներհոսքին։ Ծրագիրը հաջողելու համար վարչական շրջանը պատրաստ է աջակցել համայնքի բնակիչներին՝ համագործակցելով ֆինանսական կառույցների հետ՝ արտոնյալ պայմաններով վարկեր տրամադրելու համար։Ինչպես նաև կաջակցի բնակիչներին՝ փողոցի բարեկարգման և լուսավորման աշխատանքներում։
«Այս պահին ունենք արձագանքներ։ Կա արձագանք իրավաբանական ընկերության կողմից, որ պատրաստ է միանալ ծրագրին՝ բնակիչներին օգտակար լինելու համար իր վրա վերցնելով իրավաբանական և խորհրդատվական բեռը։
Հնարավոր է, որ ընտանեկան բիզնեսի շրջանակներում մարդիկ հարկային բեռ չեն ունենա, և որոշակի արտոնություններ կլինեն։ Մեզ դիմել են նաև  ինտերնետ- մարկետինգային ընկերությունից՝ տնտեսվարողներին մարկետինգային պարզագույն հմտություններ մատուցելու համար։ Փորձելու ենք համագործակցել տուրիզմի զարգացման կոմիտեի հետ»:
Արամ Դանիելյանը նշում է, որ ծրագիրը իրագործելու համար պետք է բնակիչների կամքը և շահագրգռվածությունը՝ իրենց բնակարանները որպես հյուրատուն աշխատեցնելու համար։ Վարչական շրջանի կողմից կընտրվեն այն թաղամասերը, որտեղ տրասպորտային երթևեկությունն ակտիվ է։ Նա ընդգծում է, որ ծրագրի առավելությունը այն է, որ սեփականատերը կարող է ապրել հյուրի հետ, ինչը կարող է բացառել շատ խնդիրներ։
Դանիելյանը նշում է՝ ընտրված թաղամասերի հարակից տարածքներում կզարգանան ռեստորանները, խանութներն ու սպասարկման ծառայությունները՝ հյուրերի համար հարմարավետ միջավայր ապահովելով։ Բիզնեսի հետ կապված բոլոր հարցերում վարչական շրջանը կառուցողական ու բաց է լինելու, նշում է վարչական շրջանի ղեկավարն ու հավելում՝ օրինական բիզնեսի շրջանակում որևէ քաղաքացու չեն խոչընդոտելու։
«Պետք է առավելագույնը արվի՝ Արաբկիրում տնտեսական ակտիվությունն ու աշխուժությունը ավելացնելու համար։ Սա ընդհանուր ծրագրի մի բաղադրիչն է, որը եթե հաջողված պրոեկտ լինիմ իր հետևից նոր պրոեկտներ է բերելու»։
Դանիելյանը նշեց, որ նախատեսվում է սեպտեմբերի 10-ից 15-ը հանդիպումներ ունենալ բոլոր շահագրգիռ կողմերի և աջակցության պատրաստակամություն հայտնած ընկերությունների հետ։ Նախատեսվում է ձևավորել ճանապարհային քարտեզ մշակող թիմ, որը կհամակարգի նախագիծը և կօգնի բնակիչներին՝ ծրագիրը կյանքի կոչելու։

Возможность создания гостиничного бизнеса для арабкирцев (видео)
Административный район Арабкир предлагает арабкирцам возможность создания гостиничного бизнеса в формате B & B (Bed&Breakfast). Административный район предлагает лицам, имеющим собственные дома, присоединиться к проекту, превратив часть своего дома в гостевой дом. Будет выбран удобный регион для гостевого дома. Программу станет возможно осуществить только в случае согласия большого числа жителей. В беседе с «А1+» проект представил глава административного района Арабкир Арам Даниелян.
Он отмечает: в Татеве, Дилижане и Калаване многие жители используют свои дома с этой целью, предоставив комнаты туристам.
Глава административного района уверен, что программа будет способствовать активизации района и притоку туризма. Для успеха программы административный район готов содействовать жителям общины, сотрудничая с финансовыми структурами для предоставления кредитов на льготных условиях. А также поможет жителям в работах по благоустройству и освещению улицы.
«В настоящий момент у нас есть реакции. Есть реакция от юридической компании, которая готова присоединиться к программе, взяв на себя юридический и консультационный груз, чтобы быть полезной жителям.
Возможно, в рамках семейного бизнеса у людей не будет налогового бремени, и будут некоторые льготы. К нам обратились также из интернет-маркетинговой компании для предоставления хозяйствующим субъектам простейших маркетинговых навыков. Попытаемся сотрудничать с комитетом развития туризма».
Арам Даниелян отмечает, что для реализации программы нужна воля и заинтересованность жителей в том, чтобы их жилье работало в качестве гостевого дома. Административный район выберет кварталы, где транспортное движение активно. Он подчеркивает, что преимущество программы в том, что собственники может жить с гостем, что может исключить множество программ.
Даниелян отмечает: на территориях, сопредельных с избранными кварталами, будут развиваться рестораны, магазины и службы обслуживания, обеспечивая комфортную среду для гостей.
Во всех вопросах, связанных с бизнесом, административный район будет конструктивным и открытым, отмечает руководитель административного района и добавляет: в рамках законного бизнеса они не будут никому препятствовать.
«Нужно сделать максимум для увеличения экономической активности и подвижности в Арабкире. Это – составляющая общей программы, которая если будет успешным проектом, повлечет за собой новые проекты».
Даниелян отметил, что предусматривается с 10-го по 15 сентября встретиться со всеми заинтересованными сторонами и компаниями, выразившими готовность к поддержке. Предусмотрено сформировать  команду, разрабатывающую дорожную карту, которая будет координировать проект и поможет жителям призвать к жизни программу.