Փաշինյանը Արցախում շատ ավելի մեծ հեղինակություն ունի, քան Արցախի ողջ իշխող էլիտան միասին վերցրած․ Տիգրան Գրիգորյան
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ա1+»-ը զրուցել է Արցախի Հանրապետության «Ազգային Վերածնունդ» կուսակցության գործադիր մարմնի անդամ Տիգրան Գրիգորյանի հետ։
- Պարոն Գրիգորյան, դուք հաշվարկներ ունեք, թե երեկ՝ Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում հրավիրված հանրահավաքի ժամանակ, որտեղ ելույթ ունեցավ նաեւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որքա՞ն մարդ կար։ Հայաստանում տարբեր գնահատականներ են հնչում։
-Իմ հաշվարկներով, մոտ 15 հազար մարդ կար հրապարակում: 1500-ից 2000-ը Սամվել Բաբայանի կողմնակիցներն էին, մի քանի հարյուր մարդ Արայիկ Հարությունյանն էր բերել, մյուսներն ինքնակամ էին եկել:
- Ճի՞շտ է, որ հրապարակում սուլոցներ են հնչել եւ ո՞ւմ ելույթի ժամանակ։
-Բակո Սահակյանի ողջ ելույթի ժամանակ հարյուրավոր մարդիկ սուլում էին նրան, վանկարկում էին «Բակո, հեռացիր»: Սահակյանը մի կերպ կարողացավ ավարտել իր ելույթը:
-Ինչպե՞ս կգնահատեք ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելութը։
- Կարծում եմ` լավ ելույթ էր: Մի շարք կարևոր ուղերձներ հնչեցին: Սակայն էլ ավելի կարևոր էր այն, թե ինչպես արցախյան հասարակությունն ընդունեց Փաշինյանին: Բազմաթիվ քարոզչական միֆեր պայթեցին:Ակնհայտ դարձավ, որ Փաշինյանը Արցախում շատ ավելի մեծ հեղինակություն ունի, քան Արցախի ողջ իշխող էլիտան միասին վերցրած: Դա երևի անակնկալ էր նաև Փաշինյանի համար: Այդ փաստի գիտակցումը կօգնի նրան ավելի համարձակ գործել Արցախի հետ կապված հարցերում:
-Պարոն Գրիգորյան, իր ելույթում պարոն Փաշինյանը նշեց, որ հեղափոխությունը տեղի է ունեցել, բայց չի ավարտվել, որովհետև արժեքների հաստատումը, ամրագրումը, մարսումը տևական քաղաքական պրոցես է, որը շարունակվում է և դեռ պիտի շարունակվի Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում։ Հեղափոխությունը հասե՞լ է Արցախի Հանրապետություն։
-Արցախում մեկ տարի է արդեն նախահեղափոխական վիճակ է: Տեղի է ունեցել ժողովրդավարական բացում և հաջորդ տրամաբանական զարգացումը պետք է ժողովրդավարական անցումը լինի: Անցումը սակայն անխուսափելի գործընթաց չէ, և արցախյան հասարակությունը լուրջ ջանքեր պետք է գործադրի այդ նպատակին հասնելու համար:
-Պարոն Գրիգորյան, կիսո՞ւմ եք վարչապետ Փաշինյանի այն տեսակետը, որ Արցախը Հայաստան է և վերջ։
--Արցախը, անշուշտ, Հայաստան է: Ես միշտ նշում եմ, որ չնայած մենք ունենք տարբեր քաղաքական համակարգեր, բայց մենք գտնվում ենք միևնույն քաղաքական տարածության մեջ:Ինչպես նաև տնտեսական ու ռազմական: Մոտակա տարիներին պետք է էլ ավելի խորացնել դե ֆակտո ինտեգրացիան և նախադրյալներ ստեղծել արդեն դե յուրե միավորումը կյանքի կոչելու համար:

Пашинян в Арцахе пользуется гораздо большим авторитетом, чем вся правящая элита Арцаха вместе взятая: Тигран Григорян
Поддержи А1+!«А1+» побеседовал с членом исполнительного органа партии “Национальное Возрождение” Арцахской Республики Тиграном Григоряном.
- Господин Григорян, у вас есть подсчеты, что вчера, во время митинга, созванного на площади Возрождения в Степанакерте, где выступил также премьер-министр РА Никол Пашинян, сколько было человек? В Армении звучат различные оценки.
- По моим подсчетам на площади было около 15 тысяч человек. 1500-2000 были сторонники Самвела Бабаяна, несколько сотен человек привел Араик Арутюнян, остальные пришли по своей воле.
- Првавда, что на площади звучал свист и во время чьего выступления?
- Во время всего выступления Бако Саакяна сотни людей освистывали его, скандировали “Бако, уходи”. Саакян еле смог завершить свое выступление.
- Как вы оцените выступление премьер-министра РА Никола Пашиняна?
- Думаю, это было хорошее выступление. Прозвучали несколько важных посланий. Однако более важно было то, как арцахское общество приняло Пашиняна. Многочисленные агитационные мифы взорвались. Стало очевидно, что Пашинян пользуется в Арцахе гораздо большим авторитетом, чем вся правящая элита Арцаха вместе взятая. Это наверное было сюрпризом и для Пашиняна. Осознание этого факта поможет ему более уверенно действовать в вопросах, связанных с Арцахом.
- Господин Григорян, в своем выступлении господин Пашинян отметил, что революция произошла, но не завершилась, потому что утверждение, укрепление, переваривание ценностей – длительный политический процесс, который продолжается и еще должен продолжаться в Армении, Арцахе и Диаспоре. Революция добралась до Арцахской Республики?
- В Арцахе уже год как дореволюционная ситуация. Произошло демократическое открытие и последующим логическим развитием должен быть демократический переход. Переход, однако, не является неизбежным процессом, и арцахское общество должно приложить серьезные усилия для достижения этой цели.
- Господин Григорян, вы разделяете точку зрения премьер-министра Пашиняна, что Арцах – это Армения, и все?
-- Арцах, бесспорно, это – Армения. Я всегда отмечаю, что несмотря на то, что у нас есть различные политические системы, но мы находимся в одном и том же политическом пространстве. А также экономическом и военном. В ближайшие годы нужно еще более углубить де факто интеграцию и создать предпосылки уже для призвания к жизни де юре объединения.