Օրացույց. 5-ը օգոստոսի.Վահան Բաբայանին մուտքի վիզա չեն տալիս (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1995-ի օգոստոսի 5-ին Հովհաննես Թումանյանի թոռնուհին զայրացած է իր պապիկի տուն թանգարանում «Մեր բակը-2» ֆիլմից որոշ դրվագների նկարահանման համար։ Դա տեղի է ունեցել Մշակույթի նախկին նախարար Արմեն Սմբատյանի թույլտվությամբ։
1998-ի այս օրերին մեծ ակտիվությամբ քննարկվում է «Առավոտ» օրաթերթում տպագրված «Պարույր Հայրիկյանը վայելում է Ոստիկանության հատուկ ծառայությունների աջակցությունը հոդվածը»։ Այնտեղ խոսվում է Բարձրաշենի թռչնաֆաբրիկան սեփականաշնորհելու մեթոդների եւ այն մասին, որ ֆաբրիկայի բաժնետերերի նկատմամբ պարոն Հայրիկյանն կիրառել է շանտաժ եւ սպառնալիքներ։ Թռչնաֆաբրիկայի սեփականատերը Պարույր Հայրիկյանն է, որը խոստանում է դատի տալ հոդվածի հեղինակ Ավետիս Բաբաջանյանին
Երեւանի Անգլիական այգում քաղաքականություն քննարկող մարդիկ արձակուրդ չունեն։ Նրանք քննարկում են վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի վերջին հեռուստաելույթը բյուջեի ճեղքվածքի եւ այն փակելու ուղիների մասին։
1999-ի այս օրերին Ջավախքի խնդիրների հանդեպ Վրաստանի իշխանությունների անուշադրությունից են բողոքում ջավախահայերը։ Օրջա գյուղն, օրինակ, 7 ամիս ջուր չունի, գյուղացիները լվացք են անում եւ լոգանք են ընդունում մոտակա գետում, խմելու համար նույնպես նույն ջուրն է օգտագործվում։ Վրացահայ գյուղացիները ճանապարհ են փակել եւ դիմում են հայաստանի ղեկավարությանը
Արագածոտնի Պարտիզակ գյուղում արդեն 10 օր է դրության տեր են Գյուրզա տեսակի օձերը։Գյուղացիները փակվում են տներում։ Հարձակումներից տուժել է երկու հոգի։ Մեկին, այս կնոջը, օձը կծել է աթար մշակելիս, տարել են հիվանդանոց, որտեղ հակաթույն չեն տվել, փորձել են բուժել վիտամիններով։ Հակաթույն ստանալու համար տուժողը պետք է մուծի 60 հազար դրամ։
Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը 2000 թվականի այս օրերին մերժում է մուտքի վիզա տրամադրել Ազատամարտի վետերանների միության երիտասարդական թեւի ղեկավար Վահան Բաբայանին, որպեսզի վերջինս մասնակցի «Արժեքները չունեն սահմաններ» համաժողովին։
Էջմիածնի ակումբագրադարանային տեխնիկումի հանրակացարանի բնակիչները 2000 թվականի այս օրերին իրենց բնակարաններ մուտք են գործում պատշգամբներից։Այստեղ 12 տարի առաջ բաքվեցի փախստականներ են տեղավորվել։ Այսօր կրթության նախարարությունը հանրակացարանի շենքը հանձնել է պաշտպանության նախարարությանը, որը շենքի բնակիչներին վերաբնակեցնում է շենքի բացարձակապես անօգտագործելի մասում Էլեկտրատրանսպորտն այս տեսքով 3-4 տարուց ավելի չի ձգի։
«Երեւանի էլեկտրատրանսպորտ» ընկերության տնօրենն ասում է, որ ոլորտ փող չի մտնում, տրանսպորտից օգտվողների 70 տոկոսն անվճար երթեւեկելու իրավունք ունի։ Եթե ոլորտին տրվեր 1 միլիարդ 200 միլիոն դրամ գումար, անվճար կաշխատեին։ Մինչդեռ 400 միլիոն դրամ պարտք ունեն
2001 թվականի օգոստոսի 5-ին Գյումրիում Համբարձում Ղանդիլյանի անունով են անվանակոչում Սեւյան փողոցը։Փողոցի վրա տոնախմբություն է։ Օրվա հերոսը սպանվել է 1993-ի մայիսի 3-ին Երեւանի կենտրոնում։ Սպանության պահին Համբարձում Ղանդիլյանը Հայկական երկաթուղու պետն էր;
2003-ի այս օրը Նուբարաշենի թիվ 1 մեկուսարանում պահվող 42 մահվան դատապարտյալները հայտարարում են հացադուլ հայտարարելու մտադրության մասին եւ պահանջում են հանդիպում ԱԺ նախագահի ու արդարադատության նախարարի հետ։ Նրանց հիասթափեցրել է Ռոբերտ Քոչարյանի ներման հրամանագիրը՝ մահվան դատապարտրվածների պատիժը ցմահ բանտարկությամբ փոխարինելու մասին։ Մահվան դատապարտվածները գտնում են, որ նոր Քրեական օրենսգրքում սահմանված ցմահ բանտարկության մասին դրույթը չի տարածվում մինչեւ օրենսգիրքը ուժի մեջ մտնելը ծանր հանցագործությունների համար։ Նախկին խորհրդային հանրապետությունների շարքում երկիրը մշտապես լքելու ամենամեծ ցանկությունը հայաստանցիների մոտ է առկա: 2010-ի այս օրերին նման պատկեր են ստացել Gallup հետազոտական կենտրոնի մասնագետները` ուսումնասիրելով 2009-ին ԱՊՀ-ի երկրներում առկա միգրացիոն միտումները: Հարցումները վկայում են, որ Եթե Հայաստանից հեռանալու ցանկություն ունի երկրի բնակչության 39 տոկոսը, ապա հարեւան Վրաստանից` 14 տոկոսը, իսկ Ադրբեջանից` 12 տոկոսը:

Календарь: 5-е августа: Ваану Бабаяну не дают въездной визы (видео)
Поддержи А1+!5-го августа 1995 года внучка Ованнеса Туманяна возмущена из-за сьемок некоторых эпизодов из фильма “Наш двор-2” в доме-музее ее дедушки. Это имело место с разрешения бывшего министра культуры Армена Смбатяна.
В эти дни 1998 года очень активно обсуждается опубликованная в ежедневной газете “Аравот” статья “Паруйр Айрикян пользуется поддержкой Специальный служб полиции”. Там говорится о методах приватизации Баграташенской птицефабрики и о том, что в отношении собственников фабрики господин Айрикян применил шантаж и угрозы. Собственник птицефабрики – Паруйр Айрикян, который обещает подать в суд на автора статьи Аветися Бабаджаняна.
У людей, обсуждающих политику в ереванском Английском саду, нет отпуска. Они обсуждают последнее телевыступление премьер-министра Вазгена Саркисяна о прорехе в бюджете и путях ее закрытия.
В эти дни 1999 года армяне Джавахка протестуют против невнимания грузинских властей к проблемам Джавахка. В селе Орджа, к примеру, 7 месяцев нет воды, сельчане стирают и принимают ванну в ближайшей реке, та же самая вода используется и для питья. Грузинские сельчане армянского происхождения перекрыли дорогу и обращаются к властям Армении.
В селе Партизак Арагацотна на протяжении уже 10 дней хозяйничают змеи типа гюрза. Сельчане закрываются в домах. От нападений пострадали два человека. Одного из них, эту женщину, змея укусила, когда та обрабатывала силос, отвезли в больницу, где не дали противоядия, пытались лечить витаминами. Для получения противоядия пострадавшая должна заплатить 60 тысяч драм.
Посольство Великобритании в эти дни 2000 года отказывает предоставить вьездную визу руководителю молодежного крыла Союза ветеранов освободительной борьбы Ваану Бабаяну, чтобы последний принял участие в форуме “У ценностей нет границ”.
Жители общежития клубно-библиотечного техникума в Эчмиадзине в эти дни 2000 года заходят в свои квартиры из окон. Здесь 12 лет назад разместились бакинские беженцы. Сегодня министерство образования передало здания министерству обороны, которое переселяет жителей здания в абсолютно непригодную для пользованию часть здания.
Электротранспорт в этом виде не протянет свыше 3-4 лет. Директор компании “Ереванский электротранспорт” говорит, что в отрасль не поступает денег, 70% пользователей транспорта имеют право на бесплатный проезд. Если б отрасли предоставили сумму в размере 1 миллиард 200 миллионов драм, они бы работали бесплатно. Между тем у них есть долг в размере 400 миллионов драм.
5-го августа 2001 года в Гюмри школы Севян называют именем Амбарцума Гандиляна. На улице праздник. Герой дня был убит 3-го мая 1993 года в центре Еревана. На момент убийства Амбарцум Гандилян был начальником Армянской железной дороги.
В этот день 2003 года 42 пожизненно заключенных, которые содержатся в Нубарашенском изоляторе номер 1, заявляют о намерении начать голодовку и требуют встречи с председателем НС и министром юстиции. Их разочаровал указ Роберта Кочаряна о помиловании, о замене наказания осужденных на смерть пожизненным заключением. Осужденные на смерть считают, что в новом Уголовном кодексе положение о пожизненном заключении не распространяется на тяжелые преступления до вступления кодекса в силу.
Среди бывших советских республик самое большое желание навсегда покинуть страну у жителей Армении. В эти дни 2010 года подобную картину получили специалисты исследовательского центра Gallup, в 2009 году изучив миграционные тенденции в странах СНГ. Опросы свидетельствуют, что уехать из Армении хотят 39% населения, то из соседней Грузии – 14%, а из Азербайджана – 12