Դավիթ Գրիգորյանին չպաշտպանող փաստաբանները հեռացվում են մասնագիտական խմբերից (տեսանյութ)
Երկու օր առաջ փաստաբան Գևորգ Դավթյանը Ֆեյսբուքում գրառում կատարեց՝ նշելով, որ իրեն հեռացրել են Attorney At Law փաստաբանների ֆեյսբուքյան փակ խմբից։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում Գևորգ Դավթյանը պատմեց, որ այդ խմբում փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը գրել էր, որ իրենք որոշ փաստաբաններով պատրաստ են ստանձնելու դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի պաշտպանությունը, քանի որ իրենք ենթադրում են, որ տեղի ունեցածը հետապնդում է, և դա մահախոսական է դատական համակարգի համար։ Նշվում էր, որ կոչը բաց է միանալու համար։ Բացի դա՝ Գևորգ Դավթյանի խոսքով՝ գրառման մեջ նշվել էր նաև, որ եթե իրենք տեսնում են դա, պարտավոր են միանալ։
Փաստաբանը համարում է, որ այստեղ պարտադրանքի տարր կար։
Գևորգ Դավթյանը նշեց, որ այդ ամենի վերաբերյալ ինքն ունի հակառակ կարծիք, բայց ոչ քաղաքական։ Չի ցանկանում միանալ, քանի որ համարում է, որ այնտեղ որոշակի ապակողմնորոշող մտքեր կան։ Դավթյանը կարծում է, որ առանց տեղեկանալու գործի մանրամասներին՝ տեղին չէ նման կոչով հանդես գալ, և իր կարծիքով՝ այդտեղ կա մասնագիտական շեղվածություն։
Այնուհետև, երբ փաստաբանն իր հայտարարության մեջ նշել է, որ եթե իր գրածի հետ համակարծիք մարդիկ կան, նույնպես արձագանքեն։ Նրա գրառումը հավանել էր մոտ 15 փաստաբան, որից հետո Դավթյանը չի կարողացել մուտք գործել այդ էջ, քանի որ իրեն այդ խմբից հեռացրել են՝ առանց բացատրության։ Նա այդ մասին  հրապարակային գրառում է արել և պահանջել է պարզաբանում, սակայն նրան որևէ պարզաբանում չի տրվել։ Մինչդեռ միջնորդավորված հայտարարվել է, որ Գևորգ Դավթյանի հրապարակումը քաղաքական է եղել։
Գևորգ Դավթյանի դեպքից հետո բազմաթիվ փաստաբաններ արձագանքեցին, որ այդ դեպքը միակը չի, պարզապես նրանք չեն բարձրաձայնել, իսկ իր գրառումից հետո մյուսները նույնպես խոսեցին այդ մասին։
Փաստաբան Լուսինե Հակոբյանը և իր ամուսինը՝ Տիգրան Եգորյանը, այդ խմբից ավելի վաղուց են հեռացվել, բայց այդ մասին չէին բարձրաձայնել։ Բայց երբ պարզեցին, որ իրենք միակը չեն, որոշեցին այդ մասին բարձրաձայնել։
Լուսինե Հակոբյանի խոսքով՝ չի կարող ավելի կոնկրետ նշել, թե ինչից հետո են իրենք հեռացվել, բայց իր կարծիքով՝ իրեն և ամուսնուն հեռացրել են իրենց հայացքների ու գաղափարների համար։
Այն բացատրությունը, որ Գևորգ Դավթյանին հեռացրել են, քանի որ ինքը քաղաքական գրառում էր կատարել, Լուսինե Հակոբյանի խոսքով՝  առավել ծիծաղելի է դարձնում այս իրավիճակը,  հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռներով արտահայտված հաստատուն  այն դիրքորոշումը, որ քաղաքական  խոսքը ամենապաշտպանվածն է։
Լուսինե Հակոբյանը նշեց, որ նաև զարմանք է հարուցում այն լեքսիկոնը , որով այդ խմբում ոմանք արձագանքում են իրենցից տարբերվող կարծիքներին։
Խնդրի վերաբերյալ «Ա1+»-ը մեկնաբանություն խնդրեց նաև փաստաբան Երվանդ Վարոսյանից։ Վերջինս չցանկացավ մեկնաբանել՝ ասելով, որ Գևորգ Դավթյանի հեռացման խնդիրը այնքան անկարևոր է, որ դրա շուրջ մեկնաբանություն տալ չարժե։

Адвокаты, не защищающие Давида Григоряна, удаляются из профессиональных групп (видео)
Поддержи А1+!Два дня назад адвокат Геворг Давтян сделал запись в Фейсбук, отметив, что его удалили из закрытой группы адвокатов в фейсбук Attorney At Law.
В беседе с “А1+” Геворг Давтян рассказал, что в этой группе адвокат Ерванд Варосян писал, что они – несколько адвокатов – готовы взяться за защиту судьи Давида Григоряна, поскольку они предполагают, что происшедшее является преследованием, и это – смертный приговор для судебной системы. Отмечалось, что призыв открыт для присоединения. Кроме того, по словам Геворга Давтяна, в записи также было отмечено, что если они это видят, обязаны присоединиться.
Адвокат считает, что здесь был элемент принуждения.
Геворг Давтян отметил, что относительно всего этого у него противоположное мнение, но не политическое. Он не хочет присоединяться, ибо считает, что там есть некоторые дезориентирующие мысли. Давтян считает, что не зная подробностей дела, неуместно выступать с подобным призывом, и он считает, что здесь есть профессиональное отклонение.
Затем, когда адвокат в своем заявлении отметил, что если есть люди, согласные с написанным им, также пусть отреагируют. Его запись понравилась около 15 адвокатам, после чего Давтян не смог войти на эту страницу, поскольку его удалили из группы, без объяснений. Он сделал об этом публичную запись и потребовал разъяснений, однако ему никаких разъяснений дано не было. Между тем, опосредованным образом было объявлено, что публикация Геворга Давтяна была политической.
После события с Геворгом Давтяном отреагировали многочисленные адвокаты, что этот случай – не единственный, просто они не говорили вслух, а после его записи другие также заговорили об этом.
Адвокат Лусине Акопян и ее супруг Тигран Егорян еще раньше были удалены из этой группы, но не говорили об этом вслух. Но когда выяснили, что они – не единственные, решили заявить об этом.
По словам Лусине Акопян, не может конкретнее отметить, после чего их удалили, но по ее мнению, ее и супруга удалили за их взгляды и идеи.
Объяснение, что Геворга Давтяна удалили, потому что он сделал политическую запись, по словам Лусине Акопян, делает эту ситуацию еще более смешной, учитывая твердую позицию, выраженную решениями европейского суда по правам человека, что политическое слово – самое защищенное.
Лусине Акопян отметила, что вызывает удивление тот лексикон, которым в этой группе некоторые реагируют на их отличающиеся мнения.
Относительно этой проблемы “А1+” попросил комментарий и у адвоката Ерванда Вросяна. Последний не захотел комментировать, сказав, что проблема удаления Геворга Давтяна настолько неважна, что комментариев по этому поводу делать не стоит.