Արմեն Սարգսյանը տեսակապի միջոցով զրուցել է «Սևան ստարտափ սամիթ-2019»-ի մասնակիցների հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը երեկ երեկոյան տեսակապի միջոցով միացել է «Սևան ստարտափ սամմիթ-2019»-ի մասնակիցներին, զրուցել նրանց հետ, հետաքրքրվել սամմիթի ընթացքով և պատասխանել նրանց հարցերին։
«Սա հրաշալի նախաձեռնություն է, և ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր սկսել են այն: Կարծում եմ՝ այս նախաձեռնությունը մեծ հաջողություն կունենա: Այն շատ կարևոր է հատկապես Հայաստանի համար, որովհետև Հայաստանը, այնպես, ինչպես ես եմ տեսնում ապագայում, պետք է ուժեղ ներկայություն ունենա բարձր և նոր տեխնոլոգիաների ոլորտում և լինի ստարտափի երկիր: Միգուցե, մի օր մենք հնարավորություն կունենանք հռչակել Հայաստանը աշխարհի ստարտափի մայրաքաղաք,-ասել է նախագահը։-Ստարտափն այն ինստիտուտներից մեկն է, որը միավորում է այս երիտասարդներին, ինչը հիանալի է, և սա ամենակարևորն է»:
Խոսելով ստարտափերի հետագա զարգացման հեռանկարների ու պայմանների մասին՝ Հանրապետության նախագահն առաջին հերթին կարևոր է համարել որակյալ կրթությունը։ «Հայաստանն առաջատար երկրների շարքում դասելու համար անհրաժեշտ են մի քանի պայմաններ, և դրանցից մեկը կրթության բարձր որակն է։ Բարձր որակի կրթություն բոլորի համար՝ սկսած Երևանի կենտրոնից մինչև սահմանամերձ գյուղեր,-նշել է նախագահը:- Յուրաքանչյուր ուսուցչի հիմնական առաքելությունն է գտնել տաղանդավորներին, և ստարտափը կօգնի մեզ գտնել տաղանդներ»։
Հաջորդ կարևոր գործոնը Արմեն Սարգսյանը համարել է միջազգային առաջատար ընկերությունների ներկայությունը Հայաստանում, որոնք միջավայր կստեղծեն ստարտափերի զարգացման համար։ «Մենք չենք կարող միայն ստարտափ կամ լավ գաղափարներ ստեղծել, եթե չունենանք գիտության և նոր տեխնոլոգիաների ենթակառուցվածքներ։ Այդ իսկ պատճառով աշխատում ենք մի շարք խոշոր ընկերությունների հետ, ինչպիսիք են IBM-ը, Google-ը, Leonardо-ն՝ ապահովելու նրանց ներկայությունը Հայաստանում: Եթե միջազգային խոշոր ընկերությունները ներկա լինեն Հայաստանում, նրանք զարգացման հատուկ որակ կթելադրեն»:
Մյուս կարևոր գործոնը նախագահը համարել է փոխկապվածությունն աշխարհի հետ։ «Մենք բնական եղանակով կապված ենք աշխարհի հետ, քանի որ հայերն ապրում են ամենուր։ Շատ տաղանդավոր հայեր աշխատում են Կալիֆոռնիայում, Սիլիկոնյան հովտում,-ասել է նա: -Այնպես որ, կարևոր է ստեղծել հանգույց բոլորի միջև և ոչ միայն՝ հայերի: 21-րդ դարը լինելու է այն երիտասարդներինը, որոնք ունեն հավակնություն և խիզախություն՝ մարտահրավեր նետելու և ներկայացնելու իրենց նոր գաղափարները»:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը պետք է բարենպաստ վայր լինի երիտասարդ տաղանդների համար․ «Երիտասարդ տաղանդները միշտ փնտրում են համապատասխան միջավայր, և այդ միջավայրը 21-րդ դարի տեխնոլոգիական տարածքն է: Այնպես որ, Հայաստանը պետք է ունենա նման տարածք»։
Արմեն Սարգսյանը պատրաստակամություն է հայտնել առաջիկայում ևս աջակցել «Սևան ստարտափ»-ին։ «Ես ձեզ հետ եմ, ես ձեր ստարտափ հանրության անդամն եմ, պատրաստ եմ օգնել ձեզ, ստեղծել նոր ճանապարհ՝ աշխատելու նոր սերնդի հետ։ Դուք երիտասարդ եք, ամեն ինչ առջևում է, սակայն աշխարհը շատ արագ է առաջ շարժվում: Այնպես որ, դուք նույնպես պետք է արագ լինեք»:
Նախագահը պատասխանել է նաև Հայաստանից և տարբեր երկրներից ժամանած երիտասարդների հարցերին։
«Սևան ստարտափ սամմիթ 2019»-ին մասնակցում է 120 ստարտափ թիմ Հայաստանից և 45 տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ավելի քան 1000 ձեռներեց ողջ աշխարհից։ Սամմիթի նպատակը նորարարական գաղափարների խրախուսումն է, ինչպես նաև բիզնես աշխարհի ներկայացուցիչների միջև անկաշկանդ կապի հաստատումը։
«Սևան ստարտափ սամմիթ»-ի մասնակից թիմերի համար 2018 թվականից սահմանված է և հանձնվում է նաև Հանրապետության նախագահի մրցանակ։

Армен Саркисян по видеосвязи побеседовал с участниками “Севан стартап самит-2019”
Президент Республики Армения Армен Саркисян вечером 1 августа посредством видеосвязи присоединился к участникам “Севан стартап саммита-2019”, побеседовал с ними, поинтересовался ходом саммита и ответил на их вопросы.
“Это прекрасная инициатива, и я хочу поблагодарить всех, кто ее начал. Думаю, эта инициатива будет иметь большой успех. Она очень важна особенно для Армении, поскольку Армения, какой я вижу ее в будущем, должна иметь сильное присутствие в сфере высоких и новых технологий и быть страной стартапов. Может быть, в один прекрасный день у нас будет возможность провозгласить Армению столицей стартапов мира”, - сказал президент. – “Стартап - один из институтов, объединяющих эту молодежь, что замечательно, и это самое главное”.
Говоря о перспективах и условиях дальнейшего развития стартапов, Армен Саркисян в первую очередь отметил значение качественного образования. “Для того, чтобы причислить Армению к ряду ведущих стран, необходимо несколько условий, и одно из них - высокое качество образования. Образование высокого качества для всех - от центра Еревана до приграничных сел”, - отметил президент. – “Основная миссия каждого преподавателя - найти талантливых, и стартапы помогут нам находить эти таланты”.
Следующим важным фактором Армен Саркисян назвал присутствие ведущих международных компаний в Армении, которые создадут среду для развития стартапов. “Мы не можем создавать стартапы или хорошие идеи, если не будем иметь инфраструктуры науки и новых технологий. По этой причине мы работаем с рядом крупных компаний, таких как IBM, Google, Leonardо, чтобы обеспечить их присутствие в Армении. Если крупные международные компании будут присутствовать в Армении, они будут диктовать специальное качество развития”.
Другим важным фактором президент назвал взаимосвязь с миром. “Мы естественным образом связаны с миром, поскольку армяне живут повсюду. Очень талантливые армяне работают в Калифорнии, в Силиконовой долине”, - сказал он. – “Так что важно создать связь между всеми и не только армянами. 21-й век будет веком для тех молодых людей, которые имеют амбиции и мужество, чтобы бросить вызов и представить свои новые идеи”.
Президент Саркисян отметил, что Армения должна быть благоприятным местом для молодых талантов: “Молодые таланты всегда ищут соответствующую среду, и эта среда является технологическим пространством 21-го века. Так что, Армения должна иметь подобную территорию”.
Армен Саркисян выразил готовность и впредь содействовать “Севан стартапу”. “Я с вами, я член Вашего стартап-сообщества, готов помогать Вам, создавать новые пути для работы с новым поколением. Вы молоды, у Вас все впереди, но мир движется очень быстро. Так что и Вы должны быть быстрыми”.
Президент также ответил на вопросы молодежи из Армении и разных стран.
В “Севан стартап саммит 2019”  участвуют 120 стартапов из Армении и 45 стран, а также более 1000 предпринимателей со всего мира. Цель саммита - поощрение инновационных идей, а также установление непринужденной связи между представителями бизнес-мира.
Для команд-участниц “Севан стартап саммита” с 2018 года учреждена и вручается также и премия президента Республики.