Հարեւան երկրում ասուլիս հրավիրելը ուղղակիորեն ազդելու է Երևանի հեղինակության վրա. Դավիթ Խաժակյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը Կառավարության շենքի դիմաց հրատապ ասուլիս էր հրավիրել` կապված «Սանիտեք» ընկերության` Թբիլիսիում ասուլիս հրավիրելու հետ: Ավագանու անդամը սա վտանգավոր է որակում ու նշում, որ «Սանիտեքի» այս քայլը կարող վնասել Երևանին։
«Այն կարող է հեղինակազրկել մեր պետական ինստիտուտները, որովհետև խոսքն այն կազմակերպության մասին է, որը օտարերկրյա ներդրող է, և նրա կողմից հարևան պետության մայրաքաղաքում ասուլիս հրավիրելը ուղղակիորեն ազդելու է Երևանի հեղինակության վրա։ Կոչ եմ անում«Սանիտեք»-ի ղեկավարությանը զերծ մնալ այդ քայլից, որովհետև դրանով վատ նախադեպ է դրվելու ոչ միայն մասնավոր ընկերության եւ համայնքի կամ պետության համագործակցության հարցում, այլև մյուս ներդրողների»,- ընդգծեց Դավիթ Խաժակյանը։
Ավագանու անդամն առաջարկում է «Սանիտեք»-ին Երևանում ասուլիս տալ և պատասխանել թե՛ ԶԼՄ-ների, թե՛ երևանցիների հարցերին։
«Թբիլիսիում ասուլիս անցկացնելը այնքան էլ չի համապատասխանում մի ընկերության, որն ունի ֆինանսական խնդիրներ, առնվազն այդ գումարով կարելի էր մի քանի աղբաման ավել գնել և սեփական գրասենյակում ասուլիս անցկացնել»,- նկատեց ավագանու անդամը։
Դավիթ Խաժակյանը նշեց, որ «Սանիտեք»-ը այսքան ժամանակ իր խնդիրները բարձրաձայնելու խոչընդոտ չի ունեցել։
«Այն խնդիրը, որը լոկալ բնույթի է, չի կարող հարևան պետության, այն էլ՝ այսպիսի բարդ քաղաքական իրադրության մեջ քննարկման առարկա դառնալ, էլ չեմ ասում, որ դա լավ առիթ է ոչ բարեկամ պետությունների համար մատնանշելու, թե մենք չենք կարողանում մեր խնդիրները մեզ մոտ կարգավորել»- ասաց նա։
Նշենք, որ հուլիսի 29-ին armradio.am-ը հաղորդել էր, որ հուլիսի 31-ին «Սանիթեք» ընկերության ղեկավարները մամուլի ասուլիս են նախատեսում, որը տեղի կունենա Թբիլիսիում: Ընկերությունից չէին մանրամասնել, թե ինչու են ասուլիսը Թբիլիսիում անցկացնում, միայն նշել են, որ հարցի պատասխանը կտրվի հենց ասուլիսի ժամանակ:

Созыв пресс-конференции в соседней стране непосредственно повлияет на авторитет Еревана: Давид Хажакян (видео)
Поддержи А1+!Глава фракции “Луйс” Совета старейшин Еревана Давид Хажакян созвал срочную пресс-конференцию напротив здания правительства, в связи с тем, что компания “Санитек” созвала пресс-конференцию в Тбилиси. Член Совета старейшин считает это опасным и отмечает, что этот шаг “Санитека” может нанести ущерб Еревану.
«Он может лишить авторитета наши государственные институты, потому что речь идет о той организации, которая является иностранным инвестором, и созыв ею пресс-конференции в соседнем государстве непосредственно повлияет на авторитет Еревана. Призываю руководство “Санитек”-а воздержаться от этого шага, потому что таким образом будет создан плохой прецедент не только в вопросе сотрудничества частной компании и общины или государства, но и других инвесторов»,- подчеркнул Давид Хажакян.
Член Совета старейшин предлагает “Санитек”-у созвать пресс-конференцию в Ереване и отвечать на вопросы как СМИ, так и ереванцев.
«Проведение пресс-конференции в Тбилиси не соответствует компании, у которой есть финансовые проблемы, как минимум на эти деньги можно было купить на несколько мусорных баков больше и провести пресс-конференцию в собственном офисе»,- отметил член совета старейшин.
Давид Хажакян отметил, что у “Санитек”-а до сих пор не было препятствий в озвучивании своих проблем.
«Проблема, носящая локальный характер, не может стать предметом для обсуждения соседнего государства, да еще находящегося в такой сложной политической ситуации, не говорю уже о том, что это хороший повод для недружественных государств указать, что мы не можем у себя урегулировать свои проблемы», - сказал он.
Отметим, что 29-го июля armradio.am сообщал, что 31-го июля руководители компании “Санитек” предусматривают пресс-конференцию, которая состоится в Тбилиси. В компании не детализировали, почему пресс-конференция проводится в Тбилиси, только отметили, что ответ на вопрос будет дан на самой пресс-конференции.