Իրավապաշտպանին սպառնացել են. նա դիմել է ոստիկանություն
Օրեր առաջ «Վելես» իրավապաշտպան ՀԿ նախագահ Մարինա Պողոսյանին սպառնացել են Ֆեյսբուքով. սպառնացել են կոտրել նրա ոտքերը, եթե վերջինս չհեռացնի իր գրառումը։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում Մարինա Պողոսյանը պատմեց, թե ինչ գրառում է արել։
Նա տեղեկացրեց, որ հուլիսի 24-ի գիշերը իրեն զանգահարել է մի անծանոթ կին, ներկայացել որպես Արմինե և պատմել, որ ընկել է վատ պատմության մեջ։ Նա 4 շների է խնամում Կիրովի այգում, որոնց այդտեղ պարբերաբար խոշտանգում են։
Իրավապաշտպանը պատմեց, որ այդ կինը ոտքը կտրած մի շան տարել է  վիրահատության, որին բուժման նպատակով 20 օր կլինիկայում են պահել, եւ երբ նա այդ շանը բերել է այգի, այնտեղ աշխատող ոմն Էդուարդ, որն այդ այգում վարձույթով մանկական մեքենաներ է տալիս, իր հղի կնոջ հետ միասին հարձակվել է այդ կնոջ վրա, հարվածել են վիրահատած շանը։
«Եվ այդ մարդը բառացիորեն ասել է՝ «ես դվարնյագ չեմ սիրում,  այնքան պետք է խփեմ էս դվարնյագներին, որ ուղեղն ու արգանդը թափվի»։ Ու այդտեղ քաշքշուկ է  սկսվել, որի ժամանակ հարվածել են այդ կնոջը։ Ձեռքից հեռախոսն են վերցրել ու շպրտել, այնուհետև ինչ-որ մատուցողուհի՝ Լուսիկ անունով, հարձակվել է այդ կնոջ վրա, հետո սկսել են սպառնալ, որ «մեր կռիշը գող Արեսն ա»։Այդ դեպքից հետո պարեկային ծառայությունն է գալիս, ինչից հետո հայտնվում է հետաքննիչ Սևան Նազարյանը, որը նյութերով մերժում է քրեական գործ հարուցել, որովհետև նա գտել է, որ այդտեղ որևէ հակաօրինական բան չի եղել»,- պատմեց Մարինա Պողոսյանը:
Բացի այդ, շուն պահող կնոջը մոտեցել և ասել են, որ  եթե  բողոքը հետ չվերցնի, չորս շներին էլ տանջամահ են անելու։
Եվ երբ այդ ամենի մասին իրավապաշտպանը բարձրաձայնում է, ֆեյք էջերից և ոչ միայն՝ Նազարյան ազգանունով մարդիկ, որոնք, ըստ Մարինա Պողոսյանի, չի բացառվում, որ Սևան Նազարյանի ընտանիքի անդամները լինեն, սկսում են սպառնալից մեկնաբանություններ գրել։
«Ինչ-որ Մարինա Վարդանյան գրել էր՝ այ Մարինա Պողոսյան, արա, ոտերդ ջարդելու ենք, էդ նյութը հանի, թե չէ տես՝ քո հետ ինչ ա լինելու։ Այսինքն՝ սրանք այնքան անպատժելի են, այնքան ցինիկ են, որ նույնիսկ բարձրաձայնելուց հետո իրենք սկսում են այդպիսի կեղտոտ սպառնալիքներ գրել»,- ասաց Մարինա Պողոսյանը։
Իրավապաշտպանը տեղեկացրեց, որ ինքը Ֆեյսբուքում հրապարակել է վերոնշյալ Էդուարդի նկարը՝ գրելով «շուն խոշտանգող», և դրա տակ հրապարակել է ոստիկանության հետաքննիչի նկարը և գրել. «Շուն խոշտանգողին պաշտպանող ոստիկան»։
«Եվ այդ հետաքննիչի նկարի տակ բազմաթիվ մարդիկ նշել են, թե ինչպես են տուժել այդ մարդուց, որ նա գործեր է կարճում և այլն։ Եվ այդտեղ իմ անձի շուրջ բոլոր սպառնալիքները հենց նույն գիշերը ուղարկել եմ ոստիկանություն և խնդրել եմ, որ իրենց կիբերհանցագործությունների դեմ բաժինը այփիներով գտնի, թե ովքեր են ինձ սպառնում։ Սա առաջին սպառնալիքը չի։ Արդեն մի քանի ամիս է, որ ես աղմկահարույց գործերով եմ զբաղվում, այս ընթացքում իմ ավտոմեքենան են վնասել, հենց դիմում եմ  ոստիկանություն, պարզվում է՝ այդ հատվածում տեսախցիկ չկար։ Կարծես իմ դեմ որս սկսած լինեն»,- եզրափակեց իրավապաշտպանը։

Правозащитнице угрожали – она обратилась в полицию
Поддержи А1+!Несколько дней назад президенту правозащитной НПО “Велес” Марине Погосян угрожали по Фейсбук, угрожали сломать ее ноги, если последняя не удалит свою запись. В беседе с “А1+” Марина Погосян рассказала, какую запись она сделала.
Она сообщила, что в ночь на 24-е июля ей позвонила незнакомая женщина, представилась Армине и рассказала, что попала в плохую ситуацию. Она ухаживает за 4 собаками в Кировском саду, которых там регулярно пытают.
Правозащитница рассказала, что эта женщина отвела на операцию одну собаку со сломанной ногой, которую с целью лечения 20 дней держали в клинике, и когда она привела эту собаку в сад, работавший там некий Эдуард, который в этом саду дает на прокат детские машины, вместе со своей беременной женой напали на эту женщину, ударяли прооперированную собаку.
“И этот человек открыто сказал: “я не люблю дворняжек, должен столько избивать этих дворняг, чтобы их мозг и матка вывалились”. И там началась подтасовка, во время которой ударяли и по этой женщине. Из ее рук забрали телефон и выбросили, затем какая-то официантка по имени Лусик напала на эту женщину, потом начали угрожать, что “нас вес – это вор Арес”. После этого происшествия приходит патрульная служба, после чего появляется следователь Севан Назарян, который отказывается возбудить уголовное дело по материалам, поскольку счел, что там не произошло ничего противозаконного”, - рассказала Марина Погосян.
Кроме того, подошли к женщин, ухаживающей за собаками, и сказали, что если она не заберет назад свою жалобу, все четверых собак измучают.
Когда правозащитник сказал обо всем этом вслух, из фейковых страниц и не только, люди с фамилией Назарян, которые, по мнению Марины Погосян, не исключено, что являются членами семьи Севана Назаряна, начинают писать комментарии с угрозами.
Правозащитница сообщила, что она опубликовала в Фейсбуке фотографию вышеуказанного Эдуарда, написав “пытающий собак”, и под ней опубликовала фотографию следователя полиции и написала “Полицейский, защищающий пытающего собаку”.
“И под фотографией этого следователя многочисленные люди отмечали, как они пострадали от этого человека, что он приостанавливал дела и др. И там все угрозы моей личности в ту же ночь я отправила в полицию и попросила, чтобы их отдел по борьбе с киберпреступлениями нашел по ip, кто мне угрожает. Это – не первая угроза. Уже несколько месяцев, как я занимаюсь нашумевшими делами, за это время повредили мой автомобиль, как обращаюсь в полицию, выясняется, что на этом участке нет видеокамеры. Как будто начали охоту против меня”, - заключила правозащитница.