Անհայտ կորած զինծառայողի ծնողներին նշանակվել է նրանց հասանելիք ամենամսյա պարգևավճարը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱնհայտ կորած (մահացած) զինծառայողի ծնողները, դիմելով Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանին, տեղեկացրել են, որ 1998թ. իրենց որդին զորակոչվել էր ԼՂՀ զինված ուժեր և ծառայության ընթացքում անհայտ կորել:
Ըստ դիմումատուների՝ իրենց որդին համարվում է զոհված (մահացած) զինծառայող, քանի որ դեպքը տեղի է ունեցել նրա պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության ժամանակահատվածում, և առկա է 2008թ. դատարանի վճիռ, որն իրենց որդուն ճանաչել է զինվորական ծառայության ընթացքում մահացած: Այդ իսկ պատճառով իրենք պետք է համարվեն զոհված (մահացած) զինծառայողի ծնողներ և պետք է ստանան համապատասխան սոցիալական վճար:
Դիմումատուները մի քանի անգամ դիմել էին պետական լիազոր մարմնին՝ իրենց կարգավիճակով պայմանավորված համապատասխան սոցիալական աջակցության ծրագրից օգտվելու համար, սակայն ստանում էին բացասական պատասխան:
Դիմումատուները խնդրել են Պաշտպանին վերականգնել իրենց խախտված իրավունքները, որպեսզի զոհված (մահացած) զինծառայողի ծնողների կարգավիճակով պայմանավորված օգտվեն իրենց հասանելիք համապատասխան սոցիալական աջակցությունից:
Նշված հարցի վերաբերյալ Պաշտպանը հարցումներ է կատարել պետական լիազոր մարմիններին, ստացել համապատասխան պարզաբանումներ և նյութեր, այնուհետև ուսումնասիրվել են առկա փաստաթղթերն ու իրավական կարգավորումները: Գործի համակողմանի ուսումնասիրության և վերլուծության արդյունքների հիման վրա՝Պաշտպանը պետական լիազոր մարմնին ներկայացրել է խորհրդատվականբնույթի պարզաբանումներ և առաջարկություններ, ինչի արդյունքումհարցը ստացել է դրական լուծում:
Այսպիսով, ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի միջամտության արդյունքում վերականգնվել են անհայտ կորած (մահացած) զինծառայողի ծնողների տարիներ շարունակ խախտվող իրավունքները, և նրանց նշանակվել է ամենամսյա պարգևավճար՝ յուրաքանչյուրին 31,000-ական (երեսունմեկ հազարական) դրամի չափով:

Родителям без вести пропавшего военнослужащего назначена причитающаяся им ежемесячная премия
Родители пропавшего (умершего) военнослужащего обратились к защитнику прав человека Республики Арцах и сообщили, что в 1998 году их сын был призван в Вооруженные силы Нагорно-Карабахской республики и во время службы пропал без вести.
По словам заявителей, их сын считается погибшим (умершим) военнослужащим, так как инцидент произошел в период его обязательной срочной военной службы, и имеется решение суда 2008 года, признавшего их сыном погибшим во время военной службы. Поэтому они должны считаться родителями погибшего (умершего) военнослужащего и получать соответствующую социальную выплату.
Заявители несколько раз обращались в уполномоченный государственный орган чтобы воспользоваться соответствующей программой социального содействия, обусловленной их статусом, однако получали отрицательный ответ.
Заявители попросили защитника прав человека восстановить свои нарушенные права, чтобы в связи со статусом родителей погибшего (умершего) военнослужащего воспользовались бы полагающимся им соответствующим социальным содействием.
По данному вопросу омбудсмен обратился с запросом в уполномоченные государственные органы, получил соответствующие разъяснения и материалы. На основании всестороннего изучения и анализа дела защитник представил уполномоченному государственному органу разъяснения и предложения консультативного характера, в результате чего вопрос получил положительное решение. Таким образом, в результате вмешательства защитника прав человека Республики Арцах восстановлены права родителей пропавшего (умершего) военнослужащего, нарушаемые на протяжении многих лет, и им назначено ежемесячное пособие в размере 31-тысяч драмов каждому.