Այսօր Հանրայինը զրո տոկոսով է ծառայում հանրությանը. Տիգրան Պասկևիչյան (տեսանյութ)
Կինոռեժիսոր Տիգրան Պասկևիչյանի, Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Արա Շիրինյանի, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Թևոսյանի, Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանի և «Հայեր» մեդիահարթակի գլխավոր խմբագիր Արայիկ Մանուկյանի համատեղ ասուլիսին այսօր ներկա էր միայն Տիգրան Պասկևիչյանը:
Արա Շիրինյանը տեղեկացրել է, որ փոփոխությունների ներկա փուլում  նպատակարհարմար չի գտնում Հանրայինի խնդիրները քննարկել։ Արայիկ Մանուկյանը կոռեկտ չի համարել առանց պարոն Շիրինյանի մասնակցել քննարկմանը,  իսկ մյուս 2 հյուրերը այլ պատճառներով չեն կարողացել մասնակցել ասուլիսին։
Տիգրան Պասկևիչյանի՝ Արա Շիրինյանի խորհրդականի պաշտոնից ազատվելու  պատճառը որևէ մեկի անձով պայմանավորված չէ, ասում է պարոն Պասկևիչյանը։
«Խնդիրն անձնական չէ, խնդիրն այն է, որ ես, ընդունելով Արա Շիրինյանի առաջարկը՝ դառնալ իր խորհրդականը, մտա և ուսումնասիրեցի այդ համակարգը և եզրակացրի, որ պետք է փոփոխությունները սկսել ամենավերևից։ Պետք է փոխել հեռուստաընկերության ղեկավար կազմը և մնացածը ձևավորել մրցույթների միջոցով»,- ասաց Տիգրան Պասկևիչյանը։
Նա ղեկավարությանը  բազմաթիվ առաջարկություններ է արել, որոնք չեն ընդունվել, պատճառն, ըստ Պասկևիչյանի, այն է, որ շահարկումներ են եղել, թե «մարդ չկա»։
«Մարդ չկա, եթե մարդուն փոխենք, ո՞վ պետք է գա, դա ոչ միայն Մարգարիտա Գրիգորյանին (հեղ. Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն) էր վերաբերում, այլև Պետրոս Ղազարյանին (հեղ. Հանրային հեռուստաընկերության Լրատվակ­ան և վերլուծական հաղո­րդումների տնօրեն)։ Ես էլ ասում էի, որ պետք է  մրցույթներ հայտարարվեր»,- ընդգծեց նա։
Ինչո՞ւ հեղափոխությունից հետո էլ Մարգարիտա Գրիգորյանը շարունակում է պաշտոնավարել, Տիգրան Պասկևիչյանն առաջարկում է հարցն ուղղել Հանրայինի ղեկավարությանը կամ իշխանությանը, բայց հեղափոխությունը ենթադրում էր, որ Հանրայինում նույնպես «հեղափոխություն» կլինի։
«Ամբողջ փոփոխությունների տրամաբանությունը ենթադրում էր ազատվել այն կադրերից, որոնք տարիներ շարունակ զրկել են հանրությանը հանրային կարևոր գործիքից։ Այսօր Հանրայինը զրո տոկոսով է ծառայում հանրությանը։ Հանրայինը ստեղծվել է Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի ձեռամբ, ստեղծվել է երկճյուղ մարմին, մի ճյուղը լրատվական-քաղաքական բլոկն է, որն ուներ հստակ առաքելություն՝ ծառայել իշխանություններին, իսկ մյուս  ճյուղը, որը հեռուստաընկերության մնացած մասն է՝ կոչում ուներ զբաղեցնել և շեղել հանրությանը կարևոր  խնդիրներից»,- շեշտեց Տիգրան Պասկիչյանը։
Հարցին, թե նախկինում տեսակետ  կար, որ Հանրայինը ներկայացնում էր Սերժ Սարգսյանի Հայաստանը, այսօր Հանրայինը ներկայացնո՞ւմ է Նիկոլ Փաշինյանի Հայաստանը, Տիգրան Պասկևիչյանը պատասխանեց.
«Այսօր Հանրայինը ոչինչ չի ներկայացնում։ Հեղափոխությունից անցել է 14 ամիս, իսկ Հանրային հեռուստաընկերությունը դեռևս հեղափոխություն չի ցուցադրել, մնացածը՝ ըստ իրավիճակների, ըստ օրվա իրադարձությունների ցույց են տալիս»։
Այնուամենայնիվ, Տիգրան Պասկևիչյանը կարծում է, որ այսօր իշխանության կողմից հեռուստաընկերության նկատմամբ ճնշում չկա, բայց դա դեռ չի նշանակում, որ ամեն ինչ լավ է։
«Այսօր ազատ հարթակներ են ստեղծվել,  ընդդիմության գործիչներն են գալիս, խոսում, բայց Հանրայինը միայն զրուցարան չէ, որ «Լուսավոր Հայաստանի» և «Բարգավաճ Հայաստանի» պատգամավորները  գան, զրուցեն»։

Сегодня Общественное телевидение на 0% служит общественности: Тигран Паскевичян (видео)
На совместной пресс-конференции кинорежиссера Тиграна Паскевичяна, председателя Совета общественной телерадиокомпании Ара Шириняна, депутата от фракции “Мой шаг” Ваагна Тевосяна, председателя Комитета защиты свободы слова Ашота Меликяна и главного редактора медиаплатформы “Армяне” Араика Манукяна, присутствовал только Тигран Паскевичян.
Ара Ширинян сообщил, что на настоящем этапе перемен не находит целесообразным обсуждение проблем Общественного телевидения. Араик Манукян счел некорректным участвовать в обсуждении без господина Шириняна, а остальные 2 гостей не смогли принять участие в пресс-конференции по иным причинам.
Увольнение Тиграна Паскевичяна с должности советника Ара Шириняна не обусловлено чьей-либо личностью: говорит господин Паскевичян.
“Это не личная проблема, проблема в том, что я, приняв предложение Ара Шириняна стать его советником, вошел и изучил эту систему и пришел к заключению, что нужно начать перемены с самого верха. Нужно изменить руководящий состав телекомпании и остальное сформировать посредством конкурсов”, - сказал Тигран Паскевичян.
Он сделал множество предложений руководству, которые не были приняты, причина, по мнению Паскевичяна, в том, что были спекуляции, что “нет людей”.
“Людей нет, если изменить человека, кто должен прийти, это относилось не только к Маргарите Григорян (авт. Исполнительный директор Общественной телекомпании), но и к Петросу Казаряну (ред. директор Информационных и аналитических программ Общественной телекомпании”, - подчеркнул он.
Почему после революции Маргарита Григорян продолжает занимать должность? Тигран Паскевичян предлагает адресовать вопрос руководству Общественной или властям, но революция предполагала, что и на Общественном также будет “революция”.
“Вся логика перемен предполагала освободиться от тех кадров, которые годами лишали общественность важного общественного инструмента. Сегодня Общественное телевидение служит общественности на ноль процентов. Общественное было создано руками Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна, был создан орган с двумя ветвями, одна ветвь – информационно-политический блок, у которого была конкретная миссия – служить властям, а другая ветвь, которая является остальной частью телекомпании, была призвана занимать и отвлекать общественность от важных проблем”, - подчеркнул Тигран Паскевичян.
На вопрос о том, что ранее была точка зрения, что Общественное телевидение представляет Армению Сержа Саргсяна, а сегодня Общественное представляет Армению Никола Пашиняна? Тигран Паскевичян ответил:
“Сегодня Общественное телевидение ничего не представляет. После революции прошло 14 месяцев, а Общественная телекомпания еще не продемонстрировала революцию, остальное – показывает по ситуациям, по событиям дня”.
Тем не менее, Тигран Паскевичян считает, что сегодня не давления на телекомпанию со стороны властей, но это еще не значит, что все хорошо.
“Сегодня созданы свободные платформы, приходят общественные деятели, говорят, но Общественное телевидение – это не только место для беседы, чтобы депутаты от “Светлой Армении” и “Процветающей Армении” приходили и беседовали”.