Օրացույց. 22-ը հուլիսի. Ո՞վ է այն տղամարդը, որ պետք է հեղաշրջում անի Հայաստանում (տեսանյութ)
Ռոբերտ Քոչարյանն 1999-ի հուլիսի 22-ին 100 օրվա նախագահ է ու արդեն Հայաստանի սոցիալական կյանքում փոփոխություններ է տեսնում՝ չկան արգելված կուսակցություններ, կա ազատ մամուլ։ Ինքը ծանր ժառանգություն է ստացել նախորդ նախագահից, բայց վերահսկում է իրավիճակը: Այս նույն ասուլիսում Ռոբերտ Քոչարյանը համալրեց նաեւ հայ բանահյուսական լեզուն անդրադառնալով իրեն հեղաշրջման ճանապարհով նախագահի աթոռից հեռացնելու թեմային:
Նույն օրը Ազգային Ժողովի պատգամավոր Արտաշես Գեղամյանը հայտարարում է, որ պետք է շտապ հրավիրել Ազգային Ժողովի արտահերթ նիստ՝ քննարկելու սոցիալ-տնտեսական վիճակը ։ Բյուջեի ճեղքվածքը 40 տոկոս է, ահագնանում է սովի վտանգը, Հայաստանում սովից մարդ է կախվում։ Այս տագնապից մի քանի օր առաջ էր Գեղամյանի ղեկավարած խմբակցությունը զրկվել Ազգային Ժողովում եւ կառավարությունում իշխանական լծակներից։
1999-ի այս օրերին Հայաստանում է ամերիկյան «Ջեներալ Մոթորսը»։ Էկոնոմիկայի նախարար Արմեն Դարբինյանը ամերիկացի մեքենաշինարարներին վստահեցնում է, որ նրանք առանձնապես ռիսկի չեն դիմում Հայաստանում մեքենաշինական գործունեություն ծավալելով։ Առեւտրի եւ արդյունաբերության փոխնախարարը վստահեցնում է, որ «Ջեներալ Մոթորսի» բազայի վրա կարտադրվեն աղբի, աղբամշակման եւ շտապօգնության մեքենաներ։
Ղարաբաղի նախագահի դեմ մահափորձի մեղադրանքով ձերբակալված պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը կալանավայրում հացադուլ է հայտարարել։ Դատախազությունը նրա հացադուլը որակել է սադրիչ եւ մտացածին։ Հացադուլով Բաբայանը պահանջում է իր գործը տեղափոխել Հայաստանի դատական համակարգի իրավասություն։ Դատախազությունը համաձայն չէ՝ որտեղ կատարվել է հանցագործությունը, այնտեղ էլ կընթանա դատավարությունը։ Այսինքն, Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում։
2002-ի հուլիսի 22-ին հատուկ հրամանագրով Ռոբերտ Քոչարյանը պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանին զրկում է գեներալ – լեյտենանտի զինվորական կոչումից: Ի դեպ, Սահմանադրության 55 հոդվածի 16 կետի համաձայն նախագահն ունի միայն կոչումներով ու շքանշաններով պարգեւատրելու լիազորություն, իսկ եղած կոչումները ետ վերցնելու լիազորության մասին ՀՀ Սահմանադրության մեջ անգամ խոսք չկա: 2003-ի այս օրը ատավոտյան մահափորձ է կատարվում Երեւանի Էրեբունի համայնքի ղեկավար Մհեր Սեդրակյանի նկատմամբ: Վնասվածքներ ստացած Սեդրակյանը տեղափոխվում է հիվանդանոց: Բժիշկների հավաստմամբ, նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում: Վերջինս վնասվածքներ է ստացել իրեն պատկանող «Մերսեդես» մակնիշի ավտոմեքենայում տեղի ունեցած պայթյունի արդյունքում։
2009-ի հուլիսի 22-ին 5 տարի առաջ բանտից ազատ արձակված Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը կանխատեսում է նոր պատերազմ ։ Չնայած դրան, Բաբայանի կարծիքով անհեթեթ է Արցախը շրջապատող անվտանգության գոտու վերադարձն Ադրբեջանին: Հոկտեմբերի 27-ի գործով նախկին մեղադրյալ Նաիրի Բադալյանը, որը քաղաքական ապաստան ստանալուց հետո ապրում է Ամերիկայում, Հայաստան է վերադարձել պահանջելու համար 10 միլիոն դոլար ։ Վաղուց Հայաստանում չապրող այս մարդն ասում է, որ առ այսօր նրան հալածում է Հայաստանի թե իշխանությունւ եւ թե ընդդիմությունը։ Այս ամենը Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարան ներկայացված նրա հայցադիմումում կա:
2010-ի այս օրերին մեծ աղմուկ էր բարձրացրել Նուբարաշենի գիշերօթիկ դպրոցի նախկին ուսուցիչ Լեւոն Ավագյանի նկատմամբ կայացրած դատավճիռը, որով դպրոցի երեխաների հանդեպ բռնությամբ անառակաբարո գործողություններ կատարած մարդը դատապարտվեց երկու տարի ժամկետով։ Դեպքը բացահայտած բնապահպան Մարիամ Սուխուդյանն ասում է, որ ոստիկանությունը շարունակում է ճնշում գործադրել Լեւոն Ավագյանի զոհերի վրա, որպեսզի նրանք չբողոքեն։

Календарь: 22-го июля: Кто тот мужчина, который должен совершить переворот в Армении? (видео)
Роберт Кочарян 22-го июля 1999-го 100-дневный президент и уже видит перемены в социальной жизни Армении: нет запрещенных партий, есть свободная пресса. Он получил тяжелое наследство от предшествующего президента, но контролирует ситуацию. На той же пресс-конференции Роберт Кочарян пополнил армянский фольклорный язык, обратившись к теме устранения его с кресла президента путем переворота.
В тот же день депутат Национального Собрания Арташес Гегамян заявляет, что нужно срочно созвать внеочередное заседание Национального собрания для обсуждения социально-экономического положения. Трещина в бюджете 40%, угрожает опасность голода, в Армении люди вешаются от голода. За несколько дней до этой тревоги фракция во главе с Гегамяном лишилась властных рычагов в Национальном собрании и правительстве.
В эти дни 1999-го в Армении находится американский «Дженерал Моторс». Министр экономики Армен Дарбинян заверяет американских машиностроителей заверяет, что они особо не рискуют, развертывая в Армении машиностроительную деятельность. Замминистра торговли и промышленности заверяет, что на базе «Дженерал Моторс» будут произведены автомобили мусора, обработки мусора и скорой помощи.
Бывший командующий армии обороны Самвел Бабаян, арестованный по обвинению в покушении на президента Карабаха, обьявил голодовку в месте заключения. Прокуратура охарактеризовала его голодовку как провокативную и вызывающую беспокойства. Голодовкой Бабаян требует переместить свое дело в правомочие судебной системе Армении. Прокуратура не согласна: где было совершено преступления, там и состоится правосудие. То есть в столице Нагорного Карабаха Степанакерте.
22-го июля 2002 года по особому указа Роберт Кочарян лишает бывшего министра обороны Вагаршака Арутюнян воинского звания генерала-лейтенанта. Кстати, согласно 16-му пункту 55-й статьи Конституции, у президента есть полномочия только награждения званиями и орденами, а о том, чтобы забрать звания назад в Конституции нет и речи. В этот день 2003 года  утром происходит покушение на главу общины Эребуни города Еревана Мгера Седракяна. Седракяна с ранениями перемещают в больницу. Врачи заверяют, что его жизни не угрожает опасность. Последний получил  травмы в результате взрыва, который произошел в принадлежащем ему автомобиле марки «Мерседес».
22-го июля 2009 года бывший командующий армией обороны Карабаха, освобожденный из тюрьмы 5 лет назад Самвел  Бабаян предвидит новую войну. Несмотря на это, по мнению Бабаяна, нелепо возвратить окружающую Арцах зону безопасности Азербайджану. Бывший обвиняемый по делу 27-го октября Наири  Бабаян, который после получения политического убежища живет в Америке, вернулся в Армению, чтобы потребовать 10 миллионов долларов. Этот человек, давно не живущий в Армении, говорит, что до сих пор его преследуют и власти, и оппозиция Армении.  Все это есть в исковом заявлении, которое он подал в суд первой инстанции общин Кентрон и Норк-Мараш.
В эти дни 2010 года  большой шум поднял судебный приговор, вынесенный в отношении бывшего учителя нубарашенской школы-интерната Левона Авагяна, по которому человек, насильственно совершавший аморальные действия в отношении детей, был осужден на два года. Раскрывшая случай эколог Мариам Сухудян говорит, что полиция продолжает оказывать давление на жертв Левона Авагяна, чтобы те не  жаловались.