Քոչարյանի փաստաբանը դատախազության բերած բողոքն անհիմն է համարում (տեսանյութ)
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, այսօր ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանում, դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, տեղի ունեցավ Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի վրա դրված կալանքի վերաբերյալ դատավոր Դանիբեկյանի կայացրած որոշման դեմ դատախազության կողմից բերված բողոքի քննությունը։
Սակայն դատախազները չէին ներկայացել, և նիստը հետաձգվեց։
Նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանն ասաց, որ քննիչի և դատախազի գործողություններով Քոչարյանի իրավունքները խախտվել են։
«Խոսքը վերաբերում է գույքի վրա կալանք դնելուն և խուզարկության ընթացքում իրերի առգրավելուն։ Հիմա դատախազությունը բողոքարկում է այդ որոշումը։ Հաջորդ դատական նիստին, երբ ներկա կլինեն, կիմանանք, թե ինչ հիմքերով են ներկայացնում։ Այս պահին ասեմ, որ մեր պնդմամբ՝ բողոքն ակնհայտորեն անհիմն է, և ամոթալի է նման բողոք ներկայացնել դատարան առհասարակ»,- ասաց Հովհաննես Խուդոյանը։
Փաստաբանը մտահոգիչ է  համարում նաև դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակի խուզարկությունը։
Հովհաննես Խուդոյանը նաև մասնավորեցրեց, թե ինչու նախկինում Ռոբերտ Քոչարյանը չէր մասնակցում գույքի վրա դրված կալանքի նիստերին։
«Բոլոր այն դատական պրոցեսները, որոնք  սկսվել են մինչև հիմնական գործը դատաքննության նշանակվելը, պարոն Քոչարյանը չէր մասնակցում, որովհետև դրանք բազմաթիվ  էին, և դեռևս հստակ չէր, որ այդ գործերը չեն հետաձգվելու»,- ասաց փաստաբանը։

Адвокат Кочаряна считает жалобу прокуратуру безосновательной (видео)
Как уже сообщалось, сегодня в Апелляционном уголовном суде РА, под председательством судьи Арсена Никогосяна, состоялось рассмотрение жалобы прокуратуры против решения судьи Данибекяна относительно наложения ареста на имущество Роберта Кочаряна.
Однако прокуроры не явились, и заседание было отложено.
В беседе с журналистами после заседания адвокат Роберта Кочаряна Ованнес Худоян сказал, что действиями следователя и прокурора нарушились права Кочаряна.
«Речь идет о наложении ареста на имущество и конфискацию вещей в процессе обыска. Сейчас прокуратура принесла жалобу  это решение. На следующем судебном заседании, когда будут присутствовать, узнаем, на каких основаниях представляет. На данный момент скажу, что по нашему утверждению, жалоба явно безосновательна, и вообще стыдно подавать в суд подобную жалобу»,- сказал Ованнес Худоян.
Адвокат считает беспокоящим также обыск кабинета судьи Давида Григоряна.
Ованнес Худоян также детализировал, почему ранее Роберт Кочарян не участвовал в заседаниях о наложении ареста на имущество.
«Все судебные процессы, начавшиеся до назначения судебного расследования основного дела, в них господин Кочарян не участвовал, поскольку они были многочисленны, и еще не было точно известно, что эти дела не будут отложены»,- сказал адвокат.