HACADUL.00_55_57_05.Still002
Իջեւանում տեղի ունեցած բողոքի ակցիայից հետո իշխանությունների արձագանքը վատագույնն է: Հելսինկյան ասոցիացիա իրավապաշտպան  ՀԿ նախագահ   Նինա Կարապետյանցը կարծում է, որ պետք է մի քայլ առաջ գնալ:
«Քոչարյանի կալանքից հետո որոշեցին, որ դատական համակարգը լավը չի, փողոցը փակելուց հետո պարզվեց, որ 40 մլն ապօրինի շրջանառություն են ունեցել: Մենք անընդհատ ինչ-որ մի բանի հետեւից ենք գնում, մեր իշխանությունները պետք է մի քայլ առաջ գնան»,-ասաց Տիկին Կարապետյանցը:
Նինա Կարապետյանցը զարմանում է, թե ինչպես կարելի է մարդկանց իրենց տներից առանց արտահագուստի տանել՝ ձեռքերն էլ շղթայված. «Մտել են ընտանիք, որտեղ եղել է առաջին կարգի հաշմանդամություն ունեցող 21 տարեկան տղա, որն անկողնում պառկած է։ Ուրեմն ասում է՝ «բեզռազբոռ», փորձել են ձեռքերը շղթայել, ու էն որ ասում են՝ օպերատիվ տեղեկություններ են  ունեցել, ոչ մի բան էլ չեն ունեցել, մտել են առաջին պատահած տները՝ ամենաակտիվների: Այս վերաբերմունքը ցույց է տալիս, որ մեր ոստիկանությունը, ցավոք սրտի, չի փոխվել: Հիմա ասեմ, թե ինչու չի փոխվել, որովհետեւ ոչ մեկը պատիժ չի կրել»:
Հելսինկյան ասոցիացիա  իրավապաշտպան ՀԿ  փաստաբան Արա Ղարագյոզյանն ասում է, որ ոստիկանությւոնը ցույց է տալիս, որ իջեւանյան դեպքերի ժամանակ միայն ոստիկաններն են տուժել, բայց տեսանյութերից պարզ դարձավ, որ քաղաքացիները եւս տուժել են:
«Մենք պետք է հասկականք, թե ոստիկանությունը արդյո՞ք ղեկավարվում է օրենքով եւ համաչափության սկզբունքներով: Միանշանակ չենք կարող ասել, որ նախկին իշխանությունների ժամանակ ոստիկանությունը բիրտ ուժ է կիրառում, ծեծ ու ջարդ է տեղի ունենում, բայց ըստ էության՝ այն նախկին իշխանության ոստիկաններն են, կարմիր բերետավորներն են, նրանք սովոր են նման ձեւով մարդկանց բերման ենթարկել»:

HACADUL.00_55_57_05.Still002
Реакция властей после акции протеста в Иджеване самая худшая. Председатель правозащитной НПО Хельсинская ассоциация Нина Карапетянц считает, что нужно пойти на шаг вперед.
«После ареста Кочаряна решили, что судебная система нехорошая, после перекрытия улицы выяснилось, что было 40 млн незаконного оборота. Мы постоянно идем за чем-то, наши власти должны идти на шаг впереди»,- сказала госпожа Карапетянц.
Нина Карапетянц удивляется, как можно уводить людей из домов без верхней одежды, со связанными руками: “Вошли в семью, где был 21-летний юноша с первой степенью инвалидности, лежащий в постели. Значит говорит: без разбора пытались скрутить руки, и говорят, что у них были оперативные данные, ничего у них не было, вошли в первые попавшиеся дома – самых активных. Это отношение показывает, что наша полиция, к сожалению, не изменилась. Сейчас скажу, почему не изменилась, потому что никто не понес наказания».
Адвокат правозащитной НПО Хельсинская ассоциация Ара Карагезян говорит, что полиция показывает, что во время иджеванских событий пострадали только полицейские, но из видеоматериалов стало ясно, что граждане также пострадали.
«Мы должны понимать, руководствуется ли полиция законом и принципами соразмерности. Мы не можем однозначно сказать, что при прежних властях полиция применяет грубую силу, происходит избиениеи и погромы, но по сути, это полицейские прежней власти, краснобереточники, они привыкли задерживать людей подобным способом».