Ե՞րբ պատրաստ կլինեն նոր սերնդի դասագրքերը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴպրոցական առարկաների չափորոշիչների և ծրագրերի վերանայում է տեղի ունենում, որին հաջորդելու է նոր դասագրքերի հրատարակումը: Գործընթացը կտևի երկու տարի, և 2022 թվականին նոր սերնդի դասագրքերը արդեն պատրաստ կլինեն, նշում է կրթության փորձագետ Սերոբ խաչատրյանը:
Մասնագետի կարծիքով՝ նոր սերնդի դասագրքերում տեքստերից բացի պետք է ներառվեն նաև առաջադրանքներ, ուշադրություն դարձվեն նախադասությունների չափին, ավելացվեն պատկերների քանակը, հարցերը և այլն:
«Այսօրվա տեխնոլոգիական զարգացումը հնարավորություն է տալիս ստեղծել ինֆոգրաֆիկաներ, աղյուսակներ: Դասագրքերում պետք է նաև ավելացնել հարցերի քանակը, որպեսզի երեխաների քննադատական և ստեղծագործական մտածողությունը զարգանա։ Պետք է նաև ավելի հետաքրքրացնել դասագրքերում առկա պատմությունները»,- ասաց մա:
Մասնագետը համոզված է, որ լավ դասագիրքը կարող է բարձրացնել նաև կրթության որակը՝ հաշվի առնելով այն, որ բոլոր դպրոցներում չէ, որ առկա են լավ մասնագետներ.
«Եթե լավ դասագրքեր ունենանք, ինչ-որ չափով կփակենք վատ մասնագետի խնդիրը: Դասագիրքը պետք է դիտենք որպես կրթության մեջ առկա անհավասարությունները հաղթահարող գործիք, իսկ այսօր խնդիրները շատ են»:
Սերոբ Խաչատրյանին մտահոգում է նաև այն փաստը, որ այս տարի Երեւանի պետական մանկավարժական համալսարանում ֆիզիկայի, քիմիայի բաժին ընդունվել է 2 հոգի։
Աշխարհագրության և կենսաբանության բաժիններ ևս քիչ են ընդունվել, ինչը նշանակում է, որ առաջիկա տարիներին ունենալու ենք ուսուցիչների խնդիր: Ոլորտում առկա են մի շարք խնդիրներ, որոնք եթե ևս 10 տարի չլուծվեն, ապա հնարավոր է՝ ոլորտը չկարողանանք վերականգնել:
Իսկ դասագրքերի որակը բարձրացնելու համար, ըստ նրա, պետք է լիցենզավորում անցնեն նաև դասագրքերի հեղինակները՝ նախկին խնդիրներից խուսափելու համար:

Когда будут готовы учебники нового поколения (видео)
Поддержи А1+!Происходит пересмотр критериев и программ школьных предметов, за которым последует публикация новых учебников. Процесс продлится два года, и в 2022 году учебники нового поколения уже будут готовы, отмечает эксперт в области культуры Сероб Хачатрян.
По мнению специалиста, в учебниках нового поколения кроме текстов должны быть включены также задания, следует обратить внимание на размер предложений, увеличить количество изображений, вопросы и др.
«Сегодняшнее технологическое развитие дает возможность создать инфографики, таблицы. В учебниках также нужно увеличить количество вопросов, чтобы развивалось критическое и творческое мышление детей. Нужно также сделать истории в учебниках более интересными»,- сказал он.
Специалист уверен, что хороший учебник может также повысить уровень образования, учитывая то, что не во всех школах имеются хорошие специалисты.
«Если у нас будут хорошие учебники, мы в какой-то мере закроем проблему плохо специалиста. Учебник нужно рассматривать как инструмент, преодолевающий неравенства в образовании, а сегодня проблем много».
Сероба Хачатряна также беспокоит тот факт, что в этом году на факультет физики, химии в Ереванском государственном педагогическом университете поступили 2 человека.
На факультеты географии и биологии также поступило мало людей, что означает, что в ближайшие годы у нас будет проблема учителей. В отрасли есть ряд проблем, которые, если не будут решены в течение еще 10 лет, возможно, мы не сможем восстановить отрасль.
А для повышения качества учебников, по его словам, авторы учебников также должны пройти лицензирование, чтобы избежать прежних проблем.