ՄԻԵԴ-ի և Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքները Քոչարյանի գործի վրա էական ազդեցություն կունենան. իրավաբան
Սահմանադրական դատարանն այսօր հայտարարություն էր տարածել «Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա՝ ՀՀ ՔՕ 300.1 հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու նպատակով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին և Վենետիկյան հանձնաժողովին դիմելու և այդ կապակցությամբ հիշյալ գործերի վարույթները՝ կասեցնելու վերաբերյալ» որոշում ընդունելու մասին:
Միջազգային իրավունքի մասնագետ, իրավաբան Արա Ղազարյանից հետաքրքրվեցինք, թե սա ինչ ընթացակարգ է:
«Սա բխում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 16-րդ արձանագրությունից, որն ուժի մեջ է մտել 2018 թվականի օգոստոսի 1-ին»,- նշեց մեր զրուցակիցը:
Իրավաբանի խոսքով՝ սա նոր ընթացակարգ է սահմանում, որով ազգային դատարանը կարող է դիմել եվրոպական դատարանին կոնկրետ գործով խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար:
«Երբեք չի կիրառվել այս ընթացակարգը, առաջին անգամ է: Իրավաբանորեն նշանակալից գործընթաց է, իսկ կարծիքը թեկուզ խորհրդատվական է, բայց հեղինակավոր կարծիք է: Դա կարող է գործի վրա էական ազդեցություն ունենալ: Ինձ սրա իրավաբանական կողմն է հետաքրքրում. շատ հետաքրքիր և աննախադեպ գործընթաց է»,- ընդգծեց Ղազարյանը:
Վերոնշյալ միջազգային գերատեսչությունները, իրավաբանի խոսքով, միայն կարծիք են հայտնելու 300.1 հոդվածի կոնվենցիայի համապատասխանելիության կապակցությամբ:
Մոտավոր բովանդակությունը կարող է լինել հետևյալը. «Արդյո՞ք այդ հոդվածը կանխատեսելի, կիրառելի կերպով է սահմանում Սահմանադրական կարգը տապալելու հանցակազմը: Արդյո՞ք այդ հոդվածը համապատասխանում է իրավական որոշակիության սկզբունքին, որը Եվրոպական կոնվենցիայի հիմքում ընկած սկզբունք է»:
«Կարելի է ասել Եվրոպական սահմանադրական կարգի հիմքում ընկած սկզբունքը: Այսինքն՝ խոսքը կլինի միայն իրավական որոշակիության մասին, բայց դա էլ Հայաստանում սահմանադրական սկզբունք է»,- նկատեց Ղազարյանը:
Շարունակելով՝ Ղազարյանն ասաց, որ սա ուղիղ ազդեցություն կունենա քրեաիրավական որակման վրա, իսկ եթե համարեցին, որ առաջադրված մեղադրանքը հստակորեն չի կարգավորում սահմանադրական կարգը տապալելու հանցակազմը, նշանակում է քրեաիրավական որակումը կամ մեղադրանքը դեֆեկտ ունի:
Հարցին, թե օրինակի համար՝ կարո՞ղ է դիտարկվել հոդվածով անձի վիճակը վատթարացնող հանգամանքը, պատասխանեց. «Դա էլ կարող է հարցի երկրորդ կողմը լինել: Ես դիմումը չգիտեմ, չեմ տեսել, բայց մոտավորապես դա էլ երկրորդ հարցն է: Արդյո՞ք հետադարձ կիրառություն է, թե՞ ոչ, որովհետև այդ հոդվածն ընդունվել է 2009 թվականին, 2008-ից հետո»:
Հարցին, թե այս կարծիքները դատական նիստերի ժամանակ կարո՞ղ են կցվել գործերին, Ղազարյանը պատասխանեց՝ ոչ թե կկցվեն, այլ կվկայակոչվեն:
Իսկ ՄԻԵԴ-ի կարծիքն է ավելի ազդեցիկ, թե՞ Վենետիկի հանձնաժողովի, իրավաբանի փոխանցմամբ, այնքանով, որով խորհրդատվական բնույթ ունի կարծիքի արտահայտումը, գրեթե նույն հարթության վրա են: «Մի քիչ առավելություն ունի եվրոպական դատարանը, որովհետև դատարան է»,- պարզաբանեց Ղազարյանը:
Միջազգային իրավունքի մասնագետի փոխանցմամբ՝ գերատեսչությունները նախ պետք է ընդունելության որոշում կայացնեն, հետո կարծիք արտահայտեն:

Мнения ЕСПЧ и Венецианской комиссии окажут существенное влияние на дело Кочаряна: Юрист
Сегодня Конституционный суд распространил сообщение о вынесении решения «Относительно обращения в Европейский Суд по правам человека и Венецианскую комиссию с целью получения консультационного мнения по делам «об определении вопроса соответствия Конституции 300.1-й статьи УК РА на основании заявлений Ереванского суда общей юрисдикции и Роберта Кочаряна» и в этой связи приостановлении производства упомянутых дел.
Мы поинтересовались у специалиста по международному праву, юриста Ара Казаряна, что это за процедура.
«Это вытекает из 16-го протокола Европейской конвенции по правам человека, которая вступила в силу 1-го августа 2018 года», - отметил наш собеседник.
По словам юриста, это устанавливает новую процедуру, которой национальный суд может обратиться в европейский суд, чтобы получить консультационное мнение по конкретному делу.
«Эта процедура никогда не применялась, это впервые. С юридической точки зрения это значимый процесс, а мнение хоть и консультационное, но это авторитетное мнение. Оно может оказать существенное влияние на дело. Меня интересует юридическая сторона этого: очень интересный и беспрецедентный процесс», - подчеркнул Казарян.
Вышеупомянутые международные ведомства, по словам юриста, только выразят мнение в связи с соответствием 300.1-й статьи конвенции.
Приблизительное содержание может быть следующим: «Эта статья предсказуемым, применимым способом устанавливает состав преступления свержения Конституционного строя? Соответствует ли эта статья принципу правовой определенности, который является принципом, лежащим в основе Европейской конвенции?».
«Можно сказать, принцип, лежащий в основе Европейского конституционного порядка. То есть речь пойдет только о юридической определенности, но это в Армении конституционный принцип», - отметил Казарян.
Продолжая, Казарян сказал, что это окажет прямое влияние на уголовно-правовую квалификацию, а если сочтут, что выдвинутое обвинение четко не регулирует состав преступления свержения конституционного строя, значит в уголовно-правовой квалификации или обвинении есть дефект.
На вопрос, может ли к примеру рассматриваться обстоятельство, ухудшающее состояние личности по стать, ответил: «Это может быть второй стороной вопроса. Я не знаю заявления, не видел, но приблизительно это – второй вопрос. Является ли это обратным применением или нет, потому что эта статья была принята в 2009 году, после 2008 года».
На вопрос, а могут ли эти мнения быть прикреплены к делам во время судебных заседаний, Казарян ответил: будут не прикреплены, а будут ссылаться на них.
На вопрос, какое мнение более влиятельно – ЕСПЧ или Венецианской конвенции, юрист сказал, что поскольку выражение мнения имеет консультационный характер, они почти на одной и той же плоскости. «Небольшое преимущество у европейского суда, потому что это  - суд», - пояснил Казарян.
Как передает специалист по международному праву, ведомства сначала должны принять решение о принятии, потом – выразить мнение.