ՍԴ-ն Քոչարյանի գործով դիմել է Վենետիկի հանձնաժողով
«Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի մամլո հաղորդագրությունը «Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործերի վարույթները կասեցնելու վերաբերյալ
Սույն թվականի հուլիսի 18-ին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանն ընդունեց աշխատակարգային որոշումներ՝ «Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու նպատակով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին և Վենետիկյան հանձնաժողովին դիմելու և այդ կապակցությամբ հիշյալ գործերի վարույթները՝ մինչև պատասխանները ստանալը, «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 56-րդ հոդվածի առաջին մասի 5-րդ կետի հիմքով կասեցնելու վերաբերյալ»:

КС обратился в Венецианскую комиссию по делу Кочаряна
Конституционный суд Армении 18 июля на основании заявлений суда общей юрисдикции города Еревана и Роберта Кочаряна принял решение приостановить производство по делам об определении вопроса соответствия статьи 300.1 Уголовного кодекса Республики Армения Конституции.
“18 июля сего года Конституционный суд Республики Армения, на основании заявлений суда общей юрисдикции города Еревана и Роберта Кочаряна, принял процедурные решения с целью обращения в Европейский суд по правам человека и Венецианскую комиссию для получения консультативного мнения по делам “об определении вопроса соответствия статьи 300.1 Уголовного кодекса Республики Армения Конституции ”, и на основании пункта 5 части первой статьи 56 Конституционного закона “О Конституционном суде” приостановить производства по упомянутым делам до получения ответов”, - говорится в сообщении.