Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել ՀՀ-ում Իսպանիայի նորանշանակ դեսպանը (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Իսպանիայի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆերնանդո Վալդերամա դե Պարեխան (նստավայրը՝ ք. Մոսկվա):
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման առթիվ՝ նրան արդյունավետ դիվանագիտական առաքելություն մաղթելով Հայաստանում:
Նշելով, որ հնագույն մշակույթի և քրիստոնեական արժեհամակարգի կրող հայ և իսպանացի ժողովուրդների բարեկամական հարաբերություններն ունեն դարերի պատմություն՝ Հանրապետության նախագահն անհրաժեշտ է համարել ակտիվացնել ջանքերը փոխշահավետ կապերն ամրապնդելու և տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ:
Դեսպան Պարեխան ասել է, որ ուրախ է իր երկիրը ներկայացնել Հայաստանում ՝ նշելով, որ գործունեության ընթացքում գրեթե ամենուր հանդիպել է հայերի, որոնց հանդեպ ունի շատ ջերմ վերաբերմունք:
Նա ընդգծել է, որ իր գործունեությունը մասնավորապես ուղղված կլինի Հայաստանն ու Իսպանիան իրենց մշակույթով, պատմությամբ և ներդրումային հնարավորություններով փոխադարձորեն ավելի ճանաչելի դարձնելուն, ինչպես նաև գործարար կապերի, տարբեր ոլորտներում ակտիվ շփումների հաստատմանը նպաստելուն:
Զրուցակիցները հատկապես ընդգծել են զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության մեծ ներուժը՝ նշելով, որ հայերն ու իսպանացիներն իրենց համար շատ բան կարող են բացահայտել Հայաստանում և Իսպանիայում: Հեռանկարային է համարվել նաև փոխգործակցությունը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում:

Новоназначенный посол Испании вручил президенту Армении верительные грамоты (видео)
Поддержи А1+!Президенту Республики Армения Армену Саркисяну сегодня верительные грамоты вручил новоназначенный чрезвычайный и полномочный посол Королевства Испании в Армении Фернандо Вальдерама де Пареха (резиденция в г. Москва).
Армен Саркисян поздравил посла с назначением, пожелав ему эффективной дипломатической миссии в Армении.
Отметив, что дружественные отношения между армянским и испанским народами, носителями древнейших культур и христианской системы ценностей, имеют многовековую историю, президент республики счел необходимым активизировать усилия по укреплению взаимовыгодных связей и развитию сотрудничества в различных сферах.
Посол Фернандо Вальдерам де Пареха сказал, что рад представлять свою страну в Армении, отметив, что в ходе своей деятельности, он почти везде встречался с армянами, к которым имеет очень теплое отношение.
Он подчеркнул, что его деятельность, в частности, будет направлена на то, чтобы сделать культуру, историю и инвестиционные возможности Армении и Испании взаимно узнаваемыми, а также способствовать установлению деловых связей и активных контактов в разных сферах.
Собеседники особо подчеркнули большой потенциал сотрудничества в сфере туризма, отметив, что армяне и испанцы могут многое для себя раскрыть и в Армении и в Испании. Перспективным было признано и взаимодействие в сфере высоких технологий.