Sevan, hanrayin loxap6
Կառավարության նիստում, անդրադառնալով Սևանա լճում հանգստի սեզոնի բացմանը, վարչապետը դիմեց ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանին:
Վերջինս ներկայացրեց, որ հուլիսի 15-ին լճի 11 տարբեր հատվածներից վերցրել են ջրի փորձանմուշներ, որոնցից միայն երկուսում են եղել նորմայից փոքր շեղումներ։ Նրա խոսքով՝ սա ցույց է տալիս, որ լճի ինքնամաքրման դինամիկան լավն է.
«Փորձանմուշները պարբերաբար վերցնում ենք, և ընթացիկ տեղեկատվություն կտրվի: Եթե լինեն որևէ շեղումներ, ապա հայտարարություն կլինի։ Եթե չկա հայտարարություն, ապա կարող են հանգստի սեզոնը բաց համարել և լողալ»,-ասաց առողջապահության նախարարի տեղակալը:

Sevan, hanrayin loxap6
На заседании Правительства, обратившись к открытию сезона отдыха на озере Севан, премьер-министр обратился к замминистра здравоохранения РА Анаит Аванесян.
Последняя представила, что 15-го июля из 11 различных участков озера взяли пробы воды, только в двух из которых были небольшие отклонения от нормы. По ее словам, это показывает, что динамика самоочищения озера хорошая:
«Мы регулярно берем образцы, и будет предоставлена текущая информация. Если будут какие-либо отклонения, будет заявление. Если нет заявления, то можете считать сезон отдыха открытым и плавать», - сказала заместитель министра здравоохранения.