Իջևանի միջադեպով 13 անձ ձերբակալվել է
Երեկ Իջևանում տեղի ունեցած բախումների հետևանքով ՔԿ Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Այդ մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց ՀՀ ՔԿ մամուլի խոսնակ Նաիրա Հարությունյանը:
Նա նշեց, որ ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահը հանձնարարություն է տվել քրեական գործի նախաքննությունը ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում շարունակելու վերաբերյալ:
«Կազմվել է քննչական պլան, կատարվել և կատարվում են անհետաձգելի բազմաթիվ քննչական գործողություններ, քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ: Մի խումբ անձանց կողմից որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է թվով 13 անձ, ևս 6 անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին: Նախաքննությունը շարունակվում է»,- ասաց Նաիրա Հարությունյանը:
Նա նշեց, որ քրեական գործ հարուցելու օրինական առիթ է հանդիսացել նախապատրաստված նյութերում առկա այն հանգամանքը, որ 2019 թվականի հուլիսի 17-ին՝ ժամը 18-ի սահմաններից սկսած, մի խումբ անձինք, ապօրինի ծառահատումների դեմ պայքարի խստացման հետ կապված իրենց դժգոհություններն արտահայտելու նպատակով փակել են Հայաստան-Վրաստան միջպետական ճանապարհի Իջևան քաղաքի Երևանյան ու Իջևանյան փողոցների հատման խաչմերուկի հատվածը:
«Այդ ընթացքում՝ ժամը 20:30-ի սահմաններում, մի խումբ անձինք, խուլիգանական դրդումներով դիտավորությամբ կոպիտ կերպով խախտելով հասարակական կարգը, բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով Իջևան քաղաքի բնակիչների և երթևեկության մասնակիցների նկատմամբ, բղավել, հայհոյել են, վնասել նշված խաչմերուկում գտնվող հասարակական տրանսպորտի կանգառի թիթեղյա ծածկը, գործադրել բռնություն: Մասնավորապես՝ բողոքի ակցիայի մասնակիցների մի մասը որպես զենք օգտագործվող առարկաների՝ քարերի և մահակների գործադրմամբ մարմնական վնասվածքներ են պատճառել հասարակական կարգի ապահովման նպատակով հիշյալ վայրում ծառայություն իրականացնող, իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող ՀՀ ոստիկանության մի շարք աշխատակիցներին և չենթարկվելով վերը նշված հանցավոր գործողությունները դադարեցնելու նրանց օրինական պահանջին, ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ, իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ կապված, գործադրել են ինչպես կյանքի և առողջության համար ոչ վտանգավոր, այնպես էլ՝ վտանգավոր բռնություն»,- ասաց Նաիրա Հարությունյանը:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակը պարզելու, նրանց գործողությունները անհատականացնելու, նրանց ինքնությունը պարզելու և գործողություններին քրեաիրավական գնահատական ուղղությամբ: Նա նշեց, որ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա կայացվող դատավարական որոշումների մասին կտեղեկացնեն լրացուցիչ։

В результате инцидента в Иджеване задержаны 13 человек
Вследствие вчерашних столкновений в Иджеване в Тавушском областном следственном управлении СК возбуждено уголовное дело по 1-му пункту 3-й части 258-й статьи, 1-й части 315-й статьи и 2-й части 316-й статьи Уголовного кодекса РА. Об этом в беседе с «А1+» сообщила пресс-секретарь СК РА Наира Арутюнян.
Она отметила, что председатель Следственного комитета РА дал поручение относительно продолжения предварительного расследования уголовного дела в Главном следственном управлении ОВД СК РА.
«Составлен следственный план, произведены и производятся многочисленные неотложные следственные операции, с целью установления обстоятельств, имеющих существенное значение по уголовному делу, назначены ряд экспертиз. По подозрению в совершении хулиганства группой лиц с применением предметов, использующихся в качестве оружия, задержано 13 человек, в отношении 6 человек в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде. Предварительное расследование продолжается», - сказала Наира Арутюнян.
Она отметила, что законным поводом к возбуждению уголовного дела послужило то обстоятельство в подготовленных материалах, что начиная с 18 часов 17-го июля 2019 года группа лиц с целью выражения своего недовольства в связи с ужесточением борьбы против незаконной вырубки перекрыли участок межгосударственной дороги Армения – Грузия перекрестка пересечения улиц Ереванян и Иджеванян города Иджевана.
«За это время, в районе 20:30 группа лиц, из хулиганских побуждений, преднамеренно, грубым образом нарушив общественный порядок, продемонстрировав явно неуважительное отношение к жителям города Иджевана и участникам движения, шумели, сквернословили, повредили жестяное покрытие остановки общественного транспорта, находящейся на указанном перекрестке, применяли насилие.
В частности, часть участников акции протеста, с применением используемых в качестве оружия предметов – камней и дубинок – причинили телесные повреждения ряду сотрудников полиции РА, осуществляющих службу в указанном месте с целью обеспечения общественного порядка, являющимся представителями власти и, не подчиняясь их законному требованию прекратить вышеуказанные преступные действия, по отношению к сотрудникам полиции РА, в связи с выполнением ими служебных обязанностей, применили как неопасное, так и опасное для жизни и здоровья насилие», - сказала Наира Арутюнян.
Предпринимаются необходимые следственные и оперативно-поисковые меры в направлении установления всех обстоятельств происшествия, выявления лиц, совершивших предполагаемое преступление, индивидуализации их действий, установления их личности и уголовно-правовой оценки действий. Она отметила, что о процессуальных решениях, выносимых на основании добытых доказательств, сообщат дополнительно.
Примечание: Предполагаемый или обвиняемый в предполагаемом правонарушении считается невиновным, пока его вина не доказана в порядка, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА, вступившим в законную силу судебным приговором.