Մեծ քանակությամբ դեղորայքի ապօրինի ներմուծման և իրացման դեպք է բացահայտվել. ԱԱԾ (տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցավորության դեմ պայքարին ուղղված իր գործառությունների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է կազմակերպված խմբի կողմից առանց համապատասխան թույլտվության մեծ քանակությամբ դեղորայքի ապօրինի ներմուծման և իրացման դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ մի խումբ  քաղաքացիներ,  պարբերաբար մեկնելով ՌԴ, Ուկրաինա, Վրաստան, Թուրքիա,  եվրոպական տարբեր երկրներ և չունենալով դեղերի ներմուծման հավաստագիր, ձեռք են բերել մեծ քանակությամբ, ինչպես  ՀՀ-ում պետական գրանցում չունեցող, այնպես էլ ունեցող տարբեր անվանումներով դեղեր: Այնուհետև, մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, պարբերաբար տեղափոխել և առանց փաստաթղթային ձևակերպման 2019թ. փետրվարից ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում իրացրել են շուրջ 70 մլն ՀՀ դրամ ընդհանուր արժեքով դեղորայքը՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի՝ ավելի քան 35 մլն դրամի վնաս:
Տարբեր հասցեներում միաժամանակ կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել  և առգրավվել  են շուրջ 320 անվանում 3.000 տուփ դեղեր՝ նախնական հաշվարկով մոտ 100.000 ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ,  դրանց շրջանառության հետ հնարավոր առնչվող գումարներ, մասնավորապես՝ շուրջ 90.000 եվրո, 3.5 մլն դրամ և 1300 դոլար, ինչպես նաև վաճառքի վերաբերյալ  գրառումներով տետրեր ու էլեկտրոնային կրիչներ, այսպես կոչված՝ «սև հաշվապահություն»:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով:

Раскрыт случай незаконного ввоза и реализации большого количества лекарств (видео)
Служба национальной безопасности Республики Армения в результате широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках реализации своих функций, направленных на борьбу с преступностью, выявила случай незаконного ввоза и реализации лекарств в большом количестве, организованной группой без соответствующего разрешения.
По предварительным данным, группа граждан Армении, периодически отправляясь в РФ, Украину, Грузию, Турцию и различные европейские страны, и не имея сертификата на импорт лекарств, приобретала большое количество лекарств, как не имеющих государственной регистрации в Армении, так и имеющих различные наименования. Затем, скрывая их от таможенного контроля, без оформления соответствующих документов, в период с февраля по апрель в 2019 года, реализовала лекарства общей стоимостью около 70 млндрамов, нанеся государству ущерб в особо крупных размерах-более 35 млн драмов.
В результате одновременно проведенных обысков по разным адресам были обнаружены и изъяты около 320 наименований 3000 пачек лекарств общей стоимостью около 100.000 долларов США, суммы, возможные связанные с их оборотом, в частности, около 90.000 евро, 3.5 млндрамов и 1300 долларов, а также тетради и электронные носители с записями о продаже, так называемая “черная бухгалтерия”.
По факту очевидного преступления в следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА.